V Polsku nakupují hlavně Ukrajinci. Němci utrácejí za služby, Češi za jídlo

  14:11aktualizováno  14:11
Cizincům nezabránil v rekordním nakupování v Polsku ani nově zavedený zákaz nedělního prodeje, který se zatím vztahuje na dvě neděle v měsíci, upozornil na svém webu list Gazeta Wyborcza. Nejvíce v Polsku utrácejí Němci, největší nákupy však dělají Ukrajinci. Češi a Slováci si podle deníku sice stěžují na konkurenci polských výrobců potravin, ale také rádi v Polsku nakupují, zejména kvůli nižším cenám.

Lidl v polském městě Bogatynia, vzdáleném 16 kilometrů od Hrádku nad Nisou. | foto: Jan Sůra.MF DNES

Cizinci podle polského statistického úřadu GUS ve třetím čtvrtletí utratili v zemi nad Vislou 12,4 miliardy zlotých (více než 74 miliard Kč), což je rekordní suma. Mezi lednem a zářím pak cizinci v Polsku utratili 33,4 miliardy zlotých (přes 200 miliard korun), což je o dvě miliardy zlotých víc než o rok dříve.

„Obrázek utvářejí dva hlavní faktory: Polsko je stále atraktivním místem pro nákupy návštěvníků ze sousedních států. Část této sumy však vytvářejí také Ukrajinci, kteří v Polsku pracují a cestou domů se rozhodnou si nakoupit,“ poznamenal deník.

Ukrajinci ve třetím čtvrtletí nechali v Polsku asi dvě miliardy zlotých, Němci více než 4,7 miliardy, Češi 1,2 miliardy a Slováci 850 milionů zlotých. Průměrný nákup zákazníka z Ukrajiny činil 734 zlotých, zatímco Němci jednorázově utratí 480 zlotých.

Zpátky na Ukrajinu s plnými kufry a taškami

Čísla podle varšavské ekonomky Malgorzaty Starczewské-Krzysztoszekové odrážejí aktuální situaci na trhu práce. V Polsku legálně i načerno pracuje čím dál více Ukrajinců, přičemž legálně zaměstnaných přibývá. A vzhledem k nedostatku pracovních sil Ukrajinci také více vydělávají, což přispívá k růstu spotřeby. Hodně Ukrajinců také tvrdí, že zboží v Polsku bývá levnější a kvalitnější než u nich na Ukrajině. 

V polských městech u východních hranic lze běžně vidět autobusy s běloruskými či ukrajinskými značkami na parkovištích před místními supermarkety, obchody se stavebninami či nábytkem.

Němci utrácejí v Polsku jinak než ostatní cizinci. „Němci přijíždějí nejen pro zboží, ale i pro služby. Nechají si ošetřit chrup, zajdou k lékaři, kadeřníkovi nebo si nechají udělat nehty. To je dlouhodobý trend,“ tvrdí Starczewská-Krzysztoszeková.

Výsledkem se stala i polská ves Osinów Dolny s „největším počtem kadeřníků na kilometr čtvereční“. V obci čítající asi 200 obyvatel se novináři dopočítali 44 holičů - a všichni měli vývěsné štíty v němčině.

V případě Čechů a Slováků podle varšavské expertky rozhodují ceny - například kilogram pomerančů stojí v Česku pět až osm zlotých, zatímco v Polsku 3,50 až pět zlotých.

Rusové se z polských obchodů stahují

Váznou naopak obchody v polsko-ruském pohraničí, kde Rusové tentokrát utratili jen 150 milionů zlotých (téměř 899 milionů korun), zatímco před čtyřmi lety to bývalo i 225 milionů zlotých. Na vině jsou podle deníku potíže s malým pohraničním stykem a nepříznivé politické ovzduší. Polsko také ztrácí přitažlivost v očích Bělorusů: ti sice ve třetím čtvrtletí utratili 660 milionů zlotých (čtyři miliardy korun), ale před pár lety se výdaje blížily až miliardě zlotých.

Sami Poláci v zahraničí utrácejí mnohem méně než cizinci v Polsku. Ve třetím čtvrtletí to bylo 7,5 miliardy zlotých (44,9 miliardy korun), z čehož dvě pětiny utratili polští turisté na letištích. I to může podle odbornice svědčit o rostoucí zámožnosti.

Autoři: ,

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

San Francisco zakáže prodej elektronických cigaret, klasické zůstanou

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

San Francisco bude zřejmě prvním městem v USA, v němž se přestanou prodávat elektronické cigarety. Od roku 2020 by mohl...

Největší test dvojí kvality: třetina výrobků vypadá stejně, liší se složením

Víc než polovina testovaných potravin měla odlišné složení než v dalších zemích...

Evropská komise zveřejnila výsledky velkého testu dvojí kvality potravin v 19 členských zemích. Analýza ukázala, že...

Turisty nemá kdo obsluhovat. Evropské destinace shání stovky tisíc brigádníků

Ilustrační snímek

Německo a Rakousko se potýkají s masivním nedostatkem sezónních pracovníků. Ve velkém se proto obracejí na brigádníky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz