Polské outlety chtějí jako prodavače jen svědky Jehovovy

  15:11aktualizováno  15:11
Upřímnost, pracovitost a poctivost. Tato kritéria podle polských obchodníků splňují pouze svědkové Jehovovi. Proto do dvou outletů Ocassion v hypermarketech Tesco hodlají přijmout pouze zaměstnance tohoto vyznání. Podle některých jde o diskriminaci. Uvedl to polský deník Gazeta Wyborcza.

Svědkové Jehovovi | foto: ČTK

Podle mluvčího Svazku vyznání svědků Jehovových v Polsku Michala Hoszowskeho jsou svědkové Jehovovi zaměstnavateli oceňováni především proto, že vycházejí z Bible. "Bible říká, pracuj tak, jak káže Jehova, tedy Bůh," zdůvodňuje tento netradiční výběr zaměstnanců Hoszowski.

Obchod Occasion již měl pracovníka, který byl jehovistou. Upozornil prý na to, že se musí účastnit společných setkání, a tak ne vždy bude moci zůstat na odpolední službu. Velmi se osvědčil. Byl milý, otevřený a věnoval se zákazníkům. Nikdo neodešel s prázdnou.

Svědkové Jehovovi

Svědkové Jehovovi (hovorově jehovisté, dříve badatelé Bible) jsou celosvětová náboženská společnost, která své učení opírá o vlastní překlad Bible a neuznává výsledky poapoštolských koncilů. Její členové se považují za jediné skutečné křesťany a od ostatních církví se distancují. Naproti tomu velké křesťanské církve nepovažují za křesťany svědky Jehovovy a označují je za sektu. Jedním ze základních sporů je odlišný názor na podstatu Ježíše Krista, tedy zda je to Bůh, jak tvrdí většina církví, nebo Boží syn ve smyslu první z andělů, jak tvrdí svědkové Jehovovi. Počet jejich členů se odhaduje na sedm milionů, ústředí mají v New Yorku.

Zdroj: wikipedia.cz

Někteří zákazníci se však tohoto výběru prodavačů obávají. "Pamatuji si, jak svědkové Jehovovi přemlouvali moji babičku, aby se přidala k nim. Strčili nohu do dveří tak, že nemohla zavřít," říká Marzena Burczasová a dodává, že se bojí, aby něco podobného nezkoušeli na zákazníky přímo v obchodech.

Jedna z pracovnic outletu ale tvrdí, že takové chování je dávnou minulostí. Svědkové prý dokážou odhadnout, kdy zákazník potřebuje poradit a kdy ne.

"Evangelizační činnost je naše biblická povinnost. Ale svědkové mají být příjemní a taktní. Jestliže si někdo nepřeje naši návštěvu, odcházíme," říká Hoszowski.

Jde o diskriminaci

Ředitelka poradenské společnosti HR Partners Izabela Pilzysová ale říká, že jde o diskriminaci: "Svědkové Jehovovi jsou poctiví a normální lidé, ne?"

"Poctivých je mnoho, ale svědkové Jehovovi mají zásady, které striktně dodržují," uvedla ředitelka společnosti Joanna Michalaková, která dohlíží na outlety Occasion. "Nekouří, neberou drogy. Takže jde o výběr, nikoliv o diskriminaci," dodala.

Je zaměstnávání výhradně svědků Jehovových diskriminací?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. července 2009. Anketa je uzavřena.

Ano 5157
Ne 1088
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Huawei si ohlídáme, tvrdí Britové. Bourají americkou snahu o bojkot firmy

Ilustrační snímek

Těžké časy čínské společnosti Huawei zatím nekončí, ale svitla jí naděje. Využívání technologií telekomunikačního...

V mongolském KFC se otrávily stovky lidí, úřady všechny pobočky uzavřely

KFC

Mongolské úřady v zemi dočasně uzavřely všechny pobočky řetězce rychlého občerstvení KFC. Důvodem je vyšetřování otravy...

Řetězce v Británii se brání zálohám na PET lahve. Vyšly by draho, tvrdí

Ilustrační snímek

Prodejním řetězcům ve Velké Británii se nelíbí vládní plán na zavedení vratné zálohy na všechny plastové lahve. Podle...

Najdete na iDNES.cz