Audit: Za chyby v čerpání fondů může i ministerstvo. Kalousek to odmítl

  7:10aktualizováno  13:31
Za chyby a podvody v čerpání eurofondů v Ústeckém a Karlovarském kraji nemohou jen kraje, ale i ministerstvo financí, citoval Český rozhlas - Radiožurnála audit Evropské komise. Podle mluvčí komisaře pro regionální politiku audit potvrdil chyby ve výběru projektů i špatnou kontrolu ze strany auditního orgánu, tedy ministerstva financí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Ministerstvo to tvrdě odmítá. Minulý týden resort oznámil, že pozastavil proplácení evropských dotací u regionálních programů ROP Jihozápad, ROP Severovýchod a ROP Moravskoslezsko, a také u Operačního programu Podnikání a inovace a Integrovaného operačního programu. Audit ministerstva u těchto programů zjistil při čerpání více chyb, než dovolují pravidla EU.

Zhruba 90 procent pochybení se podle mluvčího ministerstva týká zadávání veřejných zakázek. Ministr financí Miroslav Kalousek zdůraznil, že ministerstvo financí musí v tomto případě hájit zájmy českého rozpočtu i rozpočtu EU, a dokud chybovost nebude napravena, nemůže být čerpání obnoveno.

Podle zjištění Evropské komise ale pochybilo i ministerstvo financí. "Úřad, který měl projekty kontrolovat, to nedělal dostatečně", řekla Českému rozhlasu mluvčí Shirin Wheelerová. Podle ní je přitom klíčový jak výběr projektů, tak i jejich kontrola.

Kalousek odmítl odpovědnost resortu za kontrolu

Proti nařčení se ministerstvo financí ostře ohradilo. Odpovědnost je plně na krajích a jejich vedení, argumenty krajů jsou ostudné, řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Ministerstvo financí ostře odmítá zjednodušenou interpretaci, či spíše dezinterpretaci mluvčí Evropské komise, že částečnou odpovědnost za chyby v ROP nese ministerstvo financí nebo centrální vláda. Mluvčí jasně řekla, že úřad, který měl kontrolovat, to nedělal dostatečně. Nicméně kontrolu měl plně v gesci řídicí orgán ROP, a ne ministerstvo financí," uvedl Kalousek.

Evropská komise na problémy s projekty z regionálních operačních programů v Česku poukazuje už dlouho. Letos v únoru situace vygradovala, když komise odmítla s poukazem na dotační pochybení proplatit projekty z ROP Severozápad za celkem 2,6 miliardy korun. Místo evropských peněz je tak budou muset poměrnou částí zaplatit kraje Ústecký a Karlovarský. Jejich představitelé sice chtějí, aby polovina šla ze státního rozpočtu, to ale vláda odmítá a krajům nabízí pouze půjčku.

Wheelerová zdůraznila, že o tom, kdo peníze konkrétně zaplatí, Evropská komise nerozhoduje. "Je na každé zemi, jak to udělá", uvedla.

Autor:

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Rasistické a kulturně necitlivé, kritizují lidé novou reklamu Burger Kingu

Americký řetězec rychlého občerstvení Burger King (ilustrační snímek)

Burger King má za sebou další nepovedenou reklamní kampaň. Reklama s mužem, který se snaží jíst nový burger směšně...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Nedostupnost bydlení stoupá, stovky domů ale paradoxně zejí prázdnotou

Zchátralý dům uprostřed lesoparku v Machníně. Dříve tu bývala dětská oční...

Bydlení je rekordně drahé, přesto se v Česku nacházejí stovky prázdných nemovitostí. Jejich vlastníci jsou však často...

Další z rubriky

Trump vs. centrální bankéři. Útoky na Fed vyvolaly celosvětovou kritiku

Donald Trump na setkání se svými příznivci v texaském El Pasu (11.února 2019)

Donald Trump ostřeluje americkou centrální banku Fed s razancí, která vyvolala ohlas i u mezinárodních finančních...

Rusko dalo stopku exportu ropných produktů a uhlí na Ukrajinu

Ilustrační snímek

Ruská vláda zakázala vývoz uhlí, ropy a ropných produktů na Ukrajinu. Ruský premiér Dmitrij Medveděv oznámil ve čtvrtek...

Na opravu Notre-Dame se sešly stovky milionů eur. Pomoc slibuje i Česko

Katedrála Notre-Dame v Paříži je v plamenech. Propadla se střecha a zřítila...

Požárem zdevastovaná pařížská katedrála Notre-Dame mobilizuje finanční dárce nejen ve Francii. Podporu přislíbily...

Najdete na iDNES.cz