Počítače pro Apple vyráběly i děti, ukázala kontrola továren dodavatelů

  5:35aktualizováno  5:35
Americká společnost Apple, která vyrábí i populární telefon iPhone, přiznala nepříjemnou věc. Při kontrolách svých dodavatelů odhalila, že na výrobě jejích zařízení loni pracovaly i děti. Další pochybení v továrnách po celém světě se týkala ekologie a náboru pracovníků. S jedním dodavatelem přerušil Apple spolupráci kvůli opakovanému porušování firemní politiky.

Kontroly v továrnách dodavatelů Applu, který vyrábí i populární iPhone, ukázaly, že se na výrobě podílely i děti. Ilustrační foto | foto: Apple Inc.

Inspektoři americké společnosti v loňském roce kontrolovali 102 továren svých dodavatelů, mezi kterými byla i česká pobočka výrobce počítačů Foxconn. Jak který podnik dopadl, však Apple nesdělil. Kontrola v Česku probíhala bez přítomnosti tuzemských úředníků. Ti ve fabrice sice byli také, ale nezávisle na Applu a v jiné době.

"Žádných kontrol společně s jinými než státními institucemi se nezúčastňujeme. Naše kontrola byla prováděna na základě plánu inspekce v oblasti pracovních vztahů a podmínek," sdělil Jaroslav Nečas, šéf oblastního inspektorátu práce v Hradci Králové. Právě do jeho regionu spadá jedna z továren Foxconnu, druhá je pak v Kutné Hoře.

"Šlo o rutinní každoroční prověrku, u níž je dodržování pracovního práva jen jednou z mnoha zkoumaných oblastí. Podobnou akci u nás máme třikrát až sedmkrát ročně od našich tří různých zákazníků," popsal kontrolu Applu pro MF DNES Jim Chang, šéf Foxconnu pro Evropu. Kromě Applu jeho firma v Česku vyrábí osobní počítače také pro Hewlett-Packard. Další odběratele však podnik tají.

Aktivisté: Zveřejněte jména

K nejčastějším problémům se zaměstnáváním dětí dochází v Asii, kde jde o dlouhodobý problém. Společnost z kalifornského Cupertina odhalila v loňském roce 15 případů, kdy byly při výrobě jejich produktů zaměstnány děti, které ještě nedosáhly 16 let věku. V současnosti však už podle firmy děti požadované hranice dosáhly nebo ve fabrikách již nepracují.

Skupinám bojujícím za práva dělníků v zemích třetího světa to však nestačí. Na firmu nyní tlačí, aby jmenovitě řekla, které továrny děti zaměstnávaly. "Dodavatelé porušují zákon. Apple by měl nevládním organizacím poskytnout seznam svých dodavatelů, aby mohli být lépe kontrolováni, uvedla pro Bloomberg Debby Chanová z hongkongského hnutí Studenti a vědci proti firemnímu bezpráví.

Kromě zaměstnávání dětí jdou americké firmy také po vykořisťování zaměstnanců. Podle interních regulí Applu například žádný zaměstnanec pracující na jejích produktech nesmí pracovat více než 60 hodin v týdnu a nejméně jednou za sedm dní musí mít pracovník volno.

Více než 60 hodin týdně lidé pracovali v 60 kontrolovaných továrnách, tedy více než v polovině, a 65 dodavatelů porušilo pravidlo denního oddechu.

Kvůli ztracenému iPhonu spáchal sebevraždu

Apple informuje o zjištěních ve svých továrnách nejpodrobněji ze všech světových výrobců počítačů. Na jedné straně je to velmi efektivní způsob, jak se zdarma dostat do médií v dobrém světle. Na druhé straně však jde o nutnost vyslat do světa informaci o tom, že podnik dělá vše pro to, aby se například nestala podobná tragédie jako loni v červenci.

Tehdy spáchal pětadvacetiletý zaměstnanec čínského Foxconnu, jenž vyrábí pro Apple telefony iPhone, sebevraždu kvůli tomu, že ztratil jeden z prototypů mobilu, jejž měl na starosti. Sun Tan-jung, který převážel z Foxconnu šestnáct nových typů iPhonů do firmy Apple, jeden ztratil.

Když začal panikařit a přístroj hledat na všech možných místech, všiml si jeho chování i zaměstnavatel. Druhý den proto udělal u mladého muže domovní prohlídku. Krátce potom Sun Tan-jung vyskočil ze svého bytu ve dvanáctém patře. Apple poté přísahal, že podobnou tragédii již nedopustí.

Koupili byste si výrobek firmy, která ve svých továrnách po světě zaměstnává i děti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. března 2010. Anketa je uzavřena.

NE 2790
ANO 1424
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Finanční gigant nevznikne. Honkongská burza stahuje nabídku

Převzetí londýnské burzy London Stock Exchange hongkongskou akciovou burzou Hong Kong Exchange and Cleaning se nekoná....

Řecko na vlně optimismu. Nejrychlejší růst za 10 let a snížení daní

Řecká vláda počítá pro příští rok s nejrychlejším růstem ekonomiky za posledních dekádu. Ostrovní stát, který prošel...

Navyšme uhlíkové daně, jen tak zachráníme planetu, tvrdí MMF

Přes 1 760 korun za 900 kilogramů oxidu uhličitého. Tak by podle Mezinárodního měnového fondu měla vypadat uhlíková...

Příměří v obchodní válce. USA a Čína uzavřely částečnou obchodní dohodu

Spojené státy a Čína uzavřely částečnou obchodní dohodu, která znamená příměří v obchodní válce mezi zeměmi. Měla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz