Nízké teploty ale společně s ukončením tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území zároveň přispívají k růstu cen, píše agentura Bloomberg.
Ve stejném období loňského roku přitom naplněnost plynových zásobníků dosahovala na 67 procent, což bylo o 18 procentních bodů více než nyní. Mezi důvody se řadí chladné i nedostatečně větrné počasí, které komplikuje výrobu elektřiny v regionu. Evropa se tak proti loňsku musí více spoléhat na plynové elektrárny.
„Riziko, že Evropská unie vstoupí do jarních měsíců s velmi nízkými zásobami plynu, se v posledních týdnech výrazně zvýšilo. Nejenže prudce vzrostly ceny pro nejbližší měsíce, zdražují se ale i nové kontrakty pro roky 2026 a 2027,“ říká k momentálním trendům Arne Lohmann Rasmussen, hlavní analytik společnosti Global Risk Management.
Na Slovensko teče ruský plyn přes TurkStream, do dubna se dodávky zdvojnásobí![]() |
Odborníci společnosti ICIS odhadují, že během února spotřeba zemního plynu v Evropě meziročně stoupne o 17 procent. Výrazný růst poptávky po plynu se očekává v případě průmyslu i domácností. Pokud se teplotní výhled do dalších týdnů potvrdí, měly by zásoby plynu v EU klesnout až na 37 procent.
Trumpova cla na obzoru
O aktuálním vývoji na trhu se zemním plynem by během tohoto týdne měli diskutovat obchodníci v německém Essenu. Odborníci říkají, že na současném zdražovaní se podepisuje i politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten totiž opakovaně říká, že Evropská unie se musí v dalších dnech připravit na nová cla.
Evropské zásoby plynu rychle mizí. Během léta se doplňování prodraží![]() |
Případná odvetná opatření ze strany Unie by však mohla zároveň zdražit dovoz zkapalněného zemního plynu z USA. Napětí na trhu však způsobuje i ohlášená letní údržba norských těžních zařízení, která jsou pro Evropskou unii v době trvající ruské války na Ukrajině velmi důležitá. Tato odstávka by mohla omezit dodávky plynu v době, kdy je situace na trhu velmi napjatá, uzavírá agentura Bloomberg.