Ženy v USA ve výsledku vydělají jen polovinu toho, co muži, tvrdí studie

  13:57aktualizováno  13:57
Americké pracující ženy v průměru nevydělají 80 %, ale pouze 49 % toho, co za stejnou dobu muži. Tvrdí to nová studie neziskové organizace sledující rovnoprávnost žen IWPR. Podle ní totiž předchozí odhady ekonomů nebraly v úvahu lidi pracující na poloviční úvazek a ty, kteří nepracují.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Mnohokrát se psalo o tom, jestli těch 80 % není přehnaných, nebo jestli to není způsobeno jen odlišným podílem mužů a žen v jednotlivých povoláních,“ citovala agentura Reuters Heidi Hartmannovou, spoluautorku studie. „Naše analýza však zjistila, že jsme rozsah tohoto problému stále podceňovali.“

Podle jejích výsledků totiž při pohledu ze širší perspektivy v porovnání s každým dolarem, který vydělá muž, žena vydělá jen 49 centů.

Spoluautorka práce ve volném překladu nazvané Pracovní trh stále patří mužům však jen nekritizuje. Data získaná pro studii potvrzují, že se za posledních 40 let propast mezi platy mužů a žen značně zmenšila.

Ženy však podle ní toto zlepšení nevidí, a to především proto, že jsou pro ně mnohem důležitější krátkodobá data. „Nemůžete prostě vypustit vývoj z posledních deseti, patnácti let,“ citoval ji web CBS News. Pravděpodobně se tím opírala do svých kolegů, protože od roku 2004 se této problematice stejným způsobem nikdo nevěnoval – a byla to právě ona, kdo tehdejší studii vytvořil.

Opustit práci se nevyplácí

Analýza organizace IWPR (Institute for Women’s Policy Research) zahrnuje všechny pracující lidi, kteří měli mezi lety 2001 a 2015 alespoň jeden rok příjmů. To znamená, že do ní kromě zaměstnanců na plný úvazek byli zahrnuti i lidé pracují na poloviční úvazky, případně ti, kteří byli část této doby na rodičovské dovolené nebo z jiných důvodů pravidelně nepracovali.

Tím se zásadně liší od obvyklých studií týkajících se této problematiky, které většinou zahrnují jen zaměstnance pracující na plný úvazek. Celkově pracuje s daty z přibližně 138 tisíců pracovních roků jednotlivých osob.

V představenstvu musí být aspoň jedna žena, nařizuje Kalifornie firmám

Pokud americký zaměstnanec na jeden rok opustí pracovní poměr, přijde tak oproti svým kolegům, kteří to neudělali, průměrně o 39 % výdělku. Ženy práci oproti mužům opouští mnohem častěji, například kvůli dětem.

Kvůli dětem ztrácí americké ženy nejvíc. Nic takového jako rodičovská dovolená totiž v USA neexistuje. Oproti České republice, kde jeden z rodičů obdrží po narození dítěte nejdříve peněžitou pomoc v mateřství a poté rodičovský příspěvek, ve Spojených státech nedostane nic.

Výše zmíněná ztráta způsobená opuštěním práce podle studie za posledních 50 let vzrostla o 27 procentních bodů. Autoři předpokládají, že toto číslo dále poroste. Apelují proto na zavedení alespoň minimální státní finanční podpory v mateřství a povinné nemocenské.

I přesto, že firmy v USA nemají zákonnou povinnost tyto náhrady vyplácet, mnohé to dělají. Dokazují to i data ze studie – během sledovaného období kleslo množství žen, které byly minimálně jeden rok bez příjmů (tj. buď nebyly s dítětem doma, nebo pobíraly plat i během mateřství), ze 78 % procent na 43 %. U mužů toto číslo překvapivě naopak vzrostlo, a to z 12 % na 23 %.

Podle studie se platový rozdíl mezi muži a ženami odráží i na jejich celkové spokojenosti. Jen třetina žen podle analýzy na otázku „Zlepšila se v posledním roce vaše finanční situace?“ odpověděla kladně, v porovnání s téměř polovinou dotázaných mužů.

„Když narovnáme výši platů, ženu budou více pracovat a více vydělávat, a díky tomu se zvýší HDP,“ tvrdí Hartmannová. „Pokud lidi neplatíte za jejich práci dostatečně, přicházíte tím o jejich produktivitu a tím HDP naopak snižujete,“ dodala.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Přirážka za diskrétnost. Obal léků na erekci a pleš stojí víc než obsah

Ilustrační snímek

Muži jsou ochotní připlatit si za neutrální balení léků na podporu erekce a růst vlasů i několikanásobek původní ceny....

Výrobce oceli British Steel je v likvidaci, zatím však zůstává v provozu

Značka British Steel v Scunthorpe, severní Anglii, v Británii (21. května 2019)

British Steel, druhý největší britský výrobce oceli, vstoupí do likvidace. Podle konkurzního správce však bude firma...

Plné obnovení dodávky ruské ropy potrubím Družba potrvá dva měsíce

Ilustrační snímek

Plné obnovení přepravy ropy ruským ropovodem Družba po znečištění potrvá dva měsíce. Podle ruské agentury TASS to v...

Najdete na iDNES.cz