Jen minimum z jednorázových kelímků se po použití zrecykluje. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řetězec bojuje s odpadem. Kávu prodá jen do vlastního či zálohovaného hrnku

  • 48
Kavárenský řetězec Boston Tea Party jako první v Británii zakázal prodej horkých nápojů v jednorázových obalech. Chce tím bojovat za snížení objemu odpadu. Ve Velké Británii se totiž každý rok použije na dvě miliardy jednorázových pohárků, přičemž méně než jedno procento se jich zrecykluje.

Od června si tak lidé budou moct v řetězci koupit kávu nebo čaj jen do hrnku, který bude na víc použití. Buď si přinesou svůj, za 4 až 5 liber (117 až 146 korun) koupí, nebo si proti záloze půjčí erární, který poté budou moct vrátit v kterékoliv pobočce, píše BBC

Horké nápoje, které si lidé berou s sebou, zaujímají v ročním obratu Boston Tea Party 5,2 procenta z celkového obratu, tedy okolo jednoho milionu liber (29,1 milionu korun).

Válka proti plastu může způsobit více škody než užitku, varují ekologové

Firma se snaží snížit objem vyprodukovaného odpadu už podruhé. Během první akce dostali slevu čtvrt libry (7,30 korun) zákazníci, kteří si přinesli vlastní hrníček. Nabídku však využila jen tři procenta zákazníků. 

Slevu pro lidi, kteří si přinesou vlastní hrnek, dávají i například Costa Coffee, Paul nebo Starbucks. Starbucks v Londýně také spustil projekt „kelímkové daně“ - za nápoj v jednorázovém kelímku si zákazníci připlatí pět pencí (1,50 korun).

Podle majitele Boston Tea Party Sama Robertse však pomůže jen to, když se přestanou jednorázové obaly používat úplně. „Musíme s tím přestat hned teď,“ cituje ho list Independent

Koupili byste si kávu, pokud byste si museli přinést vlastní hrnek, nebo si proti záloze vypůjčit erární?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 3. května 2018. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 770
Ne
Ne 136

Kavárny Boston Tea Party nejsou jediné, které s jednorázovými kelímky končí, řetězec Waitrose slíbil, že je přestane používat od srpna. Kavárny Costa Coffee naproti tomu chtějí zefektivnit recyklaci jednorázových kelímků. V roce 2020 chtějí zrecyklovat všechny kelímky, které prodají.

S úplnou recyklací všech prodaných jednorázových kelímků počítá i letiště Heathrow, to chce tohoto stavu dosáhnout ještě dokonce letošního roku, píše web Resource. Recyklace kávových či čajových pohárků je specifická v tom, že obsahují plast, musí se proto k recyklaci použít speciální zařízení.

Bojovat proti jednorázovým kelímkům chtěla i britská vláda. Plánovala zavést čtvrtlibrovou „latte daň“, nakonec však od tohoto opatření upustila.

Bezobalové obchody vznikají i v Česku (09/2017)