Lufthansa zrušila 1000 letů. Stávka pilotů ovlivní i provoz v Praze

  7:22aktualizováno  9. září 6:05
Stávka pilotů největší německé letecké společnosti Lufthansa ve středu zasáhne také část letů mezi Prahou a Německem. Lufthansa kvůli protestu zrušila zhruba 1000 letů plánovaných na středu. Odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC) nevyloučil, že stávku naplánovanou na úterý a středu ještě prodlouží. Piloti se přou s vedením aerolinií o mzdy a důchody.
Piloti kvůli sporům za posledních 18 měsíců již dvanáctkrát stávkovali a způsobili tak firmě finanční újmu přes 300 milionů eur (8,1 miliardy korun).

Piloti kvůli sporům za posledních 18 měsíců již dvanáctkrát stávkovali a způsobili tak firmě finanční újmu přes 300 milionů eur (8,1 miliardy korun). | foto: Reuters

Ve středu stávka zasáhne lety na krátké a střední vzdálenosti, včetně spojení provozovaných nízkonákladovou divizí Germanwings. Ohlášené zrušení 1000 z celkových 1520 plánovaných letů se podle firmy dotkne zhruba 140 tisíc cestujících.

Částečně stávka postihne i Česko. Podle mluvčí pražského Letiště Václava Havla Mariky Janouškové Lufthansa zrušila všechny lety mezi Prahou a Frankfurtem, což je šest odletů a šest příletů. „Prozatím zůstávají v plánu všechny lety z a do Mnichova, čtyři odlety a čtyři přílety,“ doplnila.

V úterý se stávka zaměřila na dálkovou a nákladní přepravu. Lufthansa zrušila 84 mezikontinentálních spojů z Mnichova, Frankfurtu a Düsseldorfu a do těchto tří destinací, což je asi polovina celkového počtu. Zbylých 90 letů přepravce zajistil s pomocí dobrovolníků z řad nestávkujících pilotů. Firma také uskutečnila všech sedm plánovaných nákladních letů.

Odbory jsou v přesile

Lufthansa požádala o soudní zákaz stávky, soud ale její žádost v úterý večer zamítl. Firma se nicméně ještě může odvolat. Soud vyšší instance by se tímto případem zabýval nejdříve ve středu dopoledne, informovala agentura DPA.

Odbory chtějí nyní vystupňovat tlak na vedení Lufthansy. „Nemůžeme vyloučit další stávky tento týden,“ řekl mluvčí odborů VC Markus Wahl. „Stávky jsou možné i v následujících týdnech,“ citovala mluvčího agentura Reuters. Lufthansa však dala najevo, že nátlakové akci pilotů neustoupí. „Jsme rozhodnuti vydržet. Piloti jdou špatnou cestou,“ řekla mluvčí Lufthansy. Firma podala u dvou německých soudů žádost o zastavení stávky soudním příkazem.

Do sporu se minulý týden vložil odborový svaz UFO, který zastupuje palubní personál. Oznámil, že stávky žádné řešení nepřinesou a že už vedly ke ztrátě pracovních míst.

Letitý spor o penze a mzdy

Spor mezi svazem VC a vedením Lufthansy se táhne už více než rok. Piloti mimo jiné požadují zachování přechodného opatření, které jim umožňuje odejít do penze v 55 letech a podle něhož jim Lufthansa do dovršení zákonného důchodového věku 65 let vyplácí část mzdy. Aerolinky chtějí pro nové zaměstnance posunout věkovou hranici odchodu do důchodu na 59 let, aby snížily náklady, a mohly tak lépe konkurovat diskontním přepravcům v čele s irskou společností Ryanair.

Vztahy mezi odborovým svazem, který zastupuje kolem 5000 pilotů Lufthansy a Germanwings, a vedením se minulý týden opět zhoršily, když zkrachovaly rozhovory o nové kolektivní smlouvě. Mluvčí odborů Wahl prohlásil, že vedení Lufthansy neprojevilo žádnou ochotu k nalezení dohody, a poznamenal, že další stávky pilotů jsou nyní v podstatě možné každý týden.

Piloti kvůli sporům za posledních 18 měsíců stávkovali už dvanáctkrát, a způsobili tak podniku finanční újmu kolem 330 milionů eur (8,9 miliardy korun). Protesty v minulosti zasáhly i letecké spojení mezi Německem a Českou republikou.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Jak letět na Měsíc a zpět. V aukci budou na prodej letové plány Apolla 11

Americký vojenský pilot a astronaut Buzz Aldrin byl druhým člověkem, který...

Při příležitosti padesátiletého výročí první úspěšné výpravy na Měsíc představuje newyorská aukční síň Sotheby’s...

Čínská ekonomika nepřestává zadrhávat. Rostla nejpomaleji za 27 let

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky dál zpomaluje. Meziročně hrubý domácí produkt stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku 6,2...

Číně vládne ekodiktatura. Recyklujme jako prasata, glosují místní na sítích

Lidé odpad třídí do čtyř typů popelnic, k tomu, aby zvolili tu správnou, jim...

Od července se v 46 čínských městech zkušebně zavedl nový recyklační systém. Na pohled vypadají čtyři popelnice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz