Inspekce objevuje v jídle stále víc pesticidů, nejhorší jsou čaje z Číny

  1:13aktualizováno  1:13
Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni našla zbytková množství pesticidů v 66 procentech kontrolovaných potravin. Většinou zůstaly pod povolenou hranicí a ti zemědělci, kteří ji překročili, podle kontrolorů pesticidy používají špatně. Přibývá však jídla, které obsahuje více pesticidů najednou.

Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mouchy na sušených švestkách by mohly odradit kupce, pomyslel si zřejmě loni jeden z trhovců v Brně. Přímo před zákazníky proto postříkal nabízené švestky biolitem. Zákazníci však místo nákupu raději kontaktovali inspekci.

Sušené švestky z Brna jsou jedním z produktů, které kontroloři loni označili za nevyhovující. Celkem Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) prověřila téměř třináct set vzorků potravin na rezidua pesticidů. Minimálně jeden přípravek na hubení škůdců prokázali ve dvou třetinách případů. Ještě před pěti lety to bylo jen 29 procent.

Neznamená to, že testované potraviny neprošly. Míra stanovených látek se totiž ve většině případů vešla do limitu, který předepisuje legislativa.

Naprostá většina potravin na tuzemském trhu je z pohledu kontrolních orgánů nezávadná. Pouze 1,7 procenta vzorků označili inspektoři jako nevyhovující. V roce 2010 to bylo 2,5 procenta, takže situace se podle ředitele pražského inspektorátu Petra Cuhry spíše zlepšuje.

Za vyšším množstvím nálezů vidí Cuhra také skutečnost, že inspekce testuje výrobky na stále více druhů pesticidů. V minulosti tak některé látky mohly kontrolorům uniknout. „V roce 2010 jsme byli schopni stanovit 355 látek, dnes jsme na 453,“ vypočítává Cuhra.

Mezi nejproblematičtější produkty patří čaje z Číny. I když tuzemské potraviny jsou statisticky málo problémové, jako nevhodné ke konzumaci se ukázaly i vzorky českého celeru, žampionů, máku a jablek.

Příčina: zemědělci to neumějí

Za překročení stanovených limitů pesticidů podle kontrolorů mohou zemědělci a to, jak přípravky používají.

„Je to buď použití nedovoleného přípravku na ochranu rostlin, nedodržení stanoveného dávkování nebo nedodržení ochranné lhůty. Ty důvody jsou zjevné, a pokud by se dodržovala nastavená pravidla, tak bychom nevyhovující nálezy nemuseli mít vůbec,“ prohlašuje Cuhra.

Zemědělci ochranné látky využívají zbytečně moc i podle ministra zemědělství Mariana Jurečky. „Je zde potenciál pro snižování používání pesticidů. Ne všichni zemědělci využívají také třeba navigační systémy tak, aby nedocházelo k překryvu pozemků, kde se pesticidy aplikují,“ upozornil Jurečka.

Přibývá vícenásobných nálezů

V posledních letech navíc roste počet potravin, které obsahují více než jeden pesticid. Loni to byla polovina z nich. Rekordmanem bylo hroznové víno, které obsahovalo třicet různých látek. Jen o dvě látky méně zjistila inspekce v kustovnici čínské neboli goji. Ovoce podobné šípku je prostředkem tradiční čínské medicíny, mimo jiné se používá na cukrovku, a prodává se často v prodejnách se zdravou výživou.

Limit u jednotlivých látek přitom překročen být nemusí, potravina jako celek tak může být považována za bezzávadnou. Takzvané vícenásobné nálezy proto dlouhodobě kritizují ekologové i spotřebitelské organizace. Upozorňují, že o vzájemném působení různých látek na lidský organismus je jen málo známo, a požadují omezení pro kombinace pesticidů.

Autoři:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Čínská ekonomika nepřestává zadrhávat. Rostla nejpomaleji za 27 let

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky dál zpomaluje. Meziročně hrubý domácí produkt stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku 6,2...

Číně vládne ekodiktatura. Recyklujme jako prasata, glosují místní na sítích

Lidé odpad třídí do čtyř typů popelnic, k tomu, aby zvolili tu správnou, jim...

Od července se v 46 čínských městech zkušebně zavedl nový recyklační systém. Na pohled vypadají čtyři popelnice...

Rozluštil enigmu, kvůli homosexualitě se zabil. Bude na britské bankovce

Na nové padesátilibrové bankovce je zobrazen matematik Alan Turing, který se...

Tvář matematika a počítačového průkopníka Alana Turinga, který se mimo jiné zasloužil o dešifrování nacistických...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz