Diskuze

Pěstujete naši odrůdu brambor, soudila se Pepsi. Sporů o odrůdy může přibývat

Vlastnit patent na konkrétní rostlinu nebo její vlastnosti je zajímavým byznysem. Není proto divu, že počet společností, které si dělají nároky na rostliny, roste. Pro zemědělce po celém světě to ovšem může znamenat zkázu. Mohou se kvůli tomu dostat do velkých potíží. Příkladem je případ indického zemědělce, který se kvůli bramborám dostal do křížku se společností PepsiCo.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RT

"Podle indické agentury pro výzkum trhu Mordor Intelligence..."

Takhle po ránu pobavilo, při vymýšlení názvu byla v agenturě zřejmě přítomná také nějaká významná odrůda...

0 0
možnosti
OU
RP

On je problém v tom, že rostliny se dají namnožit. Někde seberete větvičku nebo jinou část rostliny, převezete jinde a máte z toho nakonec celé lány či plantáže a miliardový zisk.

V historii je takových případů hodně. Například z Číny se ve středověku pašovaly násady bource morušového, vajíčka a kukly. A za pašování byl trest smrti.

Když se v 19 století v plné míře po vynálezu vulkanizace objevily unikátní tehdy ničím jiným nenahraditelné vlastnosti gumy, byly jedinými dodavateli kvalitního kaučuku stromy druhu Hevea brasilie nebo tak podobně rostoucí pouze v pralese v povodí Amazonky. Tehdejší brasilská vláda vývoz sazenic a semen hevey zakázala taky pod velmi vysokými tresty. Pašování bylo organizováno přímo britskou vládou, protože Britové zdroje kaučuku postrádali, ale kvalitní gumu m pro rozvoj svého průmyslu nutně potřebovali. Nakonec propašovali do Anglie celý lodní náklad sazenic, z nich sice většina cestou uhynula, ale nakonec v Anglii ve sklenících vypiplali tuším řádově stovky sazenic. Ty se staly základem britských kaučukových plantáží v Singapuru a jinde v britských koloniích hlavně v zadní Indii. Kaučuk z těch plantáží táhl nahoru britský průmysl po roce 1900 a platil ještě dluhy Anglie Americe po druhé světové válce.

1 0
možnosti
JK

Nazdárek lidičky :D

Mám co takhle si patentovat samotný patent :D

S pozdravem :/

1 0
možnosti
MV

Já jsem z toho článku nepochopil, zda je předmět sporu název odrůdy či nepovolené sadbové použití hlíz z vlastní sklizně licencované odrůdy.

0 0
možnosti
RP

Ono v článku je splácané víc věcí dohromady.

Obecně je licencována zřejmě určitá genová sekvence, která identifikuje určitou konkrétní vyšlechtěnou odrůdu. A toto se dá považovat za legální a oprávněné licencování, protože šlechtitel měl s vytvářením té odrůdy určitou práci a je legální, že si toto své úsilí chce nechat zaplatit.

Naopak licencovaní nějaké vlastnosti, bez ohledu na to, jakou genovou sekvencí je ta vlastnost v konkrétní odrůdě zajištěna je spíš genové pirátství.

1 0
možnosti
OU
AM

Na CNN je, že už Pepsi už žaloby pod tlakem veřejnosti stáhla.

0 0
možnosti
RH

V článku je to taky. ;-)

1 0
možnosti
RH

Zajistili vzorky? Vždyť mu ty brambory normálně ukradli. Měl je zažalovat on.

0 0
možnosti
PK

P50e78t41r 36K39r75a10l

8. 9. 2019 17:15

Byla by moznost tam uzakonit zisk na urcity pocet let jako u patentu - treba 20 let. Tim by se jim zaplatily naklady na vyzkum. Po vyprseni te doby by to bylo volne dostupne.

2 0
možnosti
AM

Nemám nic proti kapitalismu, zatím je to nejlepší systém, co lidi vymysleli.

Ale patentovat si rostliny, když 800 miliónů lidí na světě hladoví, je cesta do pekel.

Za chvíli si někdo patentuje H2O.

0 0
možnosti
JF

J11i47r67i 47F72i80n64k

8. 9. 2019 16:56

Potentovou ochranu mají konkrétní odrudy ktere někdo vypěstoval, ten slechtitel s tím měl sve náklady a je to jeho zdroj obzivy.

0 0
možnosti