Parlament EU schválil jednotný patent, firmy by měly ušetřit

  13:51aktualizováno  15:49
Po třiceti letech diskusí v politických kruzích EU mají firmy naději, že ušetří za patentování svých výrobků. Europarlament schválil takzvaný jednotný patent, který by mohl platit od roku 2014. Náklady za patentování by se snížily až o 80 procent.
Své novinky často patentují farmaceutické firmy. Ilustrační snímek.

Své novinky často patentují farmaceutické firmy. Ilustrační snímek. | foto:  David Neff, MAFRA

Jednotné patenty odsouhlasili europoslanci v "unijním patentovém balíčku", který vedle zlevnění patentů počítá i se vznikem jednotného patentového soudu.

"Dnešní hlasování je dobrou zprávou pro ekonomiku EU a zejména pro malé a střední podniky v Evropě," uvedl německý zpravodaj Parlamentu pro jednotný systém patentové ochrany Bernhard Rapkay. Jeho italský kolega Raffaele Baldassarre nelichotivě označil současný systém patentování jako daň za inovace.

Problém současného systému je, že je pro firmy příliš drahý. Když si chce tuzemská firma patentovat výrobek v EU, obrací se na Evropský patentový úřad. Poplatky se však zvyšují s počtem zemí, v nichž chce svůj výrobek patentovat. Firma si musí platit překlad patentu do jednotlivých jazyků, poplatek za řízení a udržovací poplatky, které se platí každý rok. To vyjde až na desítky tisíc eur.

O patenty často žádají farmaceutické firmy, a to někdy i u generických léků, pokud například obsahují nový typ účinné látky. "Chcete-li mít patent ve všech zemích patentové úmluvy, což je 34 zemí, stojí roční poplatky okolo 10 tisíc eur. Poplatky se stupňují, čím déle se patent udržuje. Z finančních důvodů je tudíž nutné strategicky zvolit počet zemí pro patent. V okamžiku, kdy se ochrana jeví zbytečná, dochází k přerušení platby poplatků a patent zaniká," sdělila mluvčí Zentivy Dana Pavlousková.

Patenty prodražují hlavně překlady

"Drahé není ani tolik řízení, ale zejména to, že se patenty musí v jednotlivých státech překládat do jejich jazyků a platit udržovací poplatky," řekla iDNES.cz ředitelka patentového odboru Úřadu průmyslového vlastnictví Eva Schneiderová. Například patent v EU vyjde okolo 20 tisíc eur, pro srovnání v USA je to asi desetina této částky. Nově by se patenty měly překládat strojově, což by bylo mnohem levnější, skeptikové nicméně namítají, že takové překlady nemusí být srozumitelné.

V České republice o patenty nejvíce žádají firmy z oblasti farmacie a výroby chemických látek. Ty, které míří se svými výrobky za hranice, zpravidla neusilují o patentovou ochranu ve všech členských zemích EU.

S jednotným patentem by měla být EU konkurenceschopnější vůči USA a Japonsku. Parlament se zasadil o to, aby byly náklady na překlady pro malé a střední podniky, neziskové organizace, univerzity a veřejné vědecké organizace v EU v plné výši propláceny. Přívětivější by měly být i poplatky za obnovení patentů.

Mezinárodní dohoda ustavující jednotný patentový soud bude platit od 1. ledna 2014 nebo poté, co ji ratifikuje třináct ze smluvních států. Mezi nimi však nesmí chybět Velká Británie, Francie a Německo.

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

San Francisco zakáže prodej elektronických cigaret, klasické zůstanou

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

San Francisco bude zřejmě prvním městem v USA, v němž se přestanou prodávat elektronické cigarety. Od roku 2020 by mohl...

Turisty nemá kdo obsluhovat. Evropské destinace shání stovky tisíc brigádníků

Ilustrační snímek

Německo a Rakousko se potýkají s masivním nedostatkem sezónních pracovníků. Ve velkém se proto obracejí na brigádníky...

Kolik stojí vaše soukromí? Facebook a spol. budou muset vyložit karty

ilustrační snímek

Transparentnost v době, kdy technologičtí giganti díky osobním údajům uživatelů vydělávají na online reklamě miliardy....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz