Františka čeká světský úkol. Musí si posvítit na vatikánské bankéře

  16:57aktualizováno  16:57
Vatikán je považován za šedou zónu finančnictví. Kvůli nedostatečnému boji se špinavými penězi ve Vatikánu dokonce nešly bankomaty. Nového papeže proto čeká jedna velmi světská starost. Peníze.

Sídlo Institutu pro věci víry čili vatikánské banky | foto: Profimedia.cz

Vatikán je pod rostoucím tlakem evropských institucí, aby odhodil tisíciletí budovaná tajemství provázející jeho finanční zázemí a plně se přizpůsobil moderním zákonům ztěžujícím praní špinavých peněz a financování terorismu.

Finanční skandály provázející Vatikánskou banku, hlavní finanční instituci spravující církevní peníze, přiměly papeže Benedikta XVI., aby místní tajnůstkářské bankéře postupně vyváděl na světlo. Posílení nově vytvořeného finančního dohledu a transparentnosti bude i jedním z hlavních světských úkolů pro papeže přicházejícího, Evropa mu totiž už pokoj nedá.

Vatikánská banka

Hlavní finanční institucí Vatikánu je Istituto per le Opere di Religione, Institut pro věci víry, známější pod názvem Vatikánská banka. Detaily o hospodaření byly donedávna veřejnosti nedostupné, otevírá se až pod tlakem mezinárodních zákonů proti praní špinavých peněz.

V roce 2011 měla 20 772 klientů, z toho 68 procent duchovních. Na třiatřiceti tisících účtech spravovala majetek v hodnotě 8,2 miliardy dolarů. Vatikán používá jako měnu eura, vydává vlastní euromince, nejčastěji s podobiznou papeže. Některá jsou čistě sběratelskou záležitostí.

Na Nový rok italská národní banka, pod kterou Vatikán v měnových otázkách jako stát platící eury spadá, zastavila elektronický platební styk s nejmenším státem světa.

Důvod? Istituto per le Opere di Religione (Institut pro věci víry), známější pod méně poetickým označením Vatikánská banka, nesplnil lhůtu pro zavedení všech opatření podle mezinárodního zákona proti praní špinavých peněz.

Pro turisty to například znamenalo, že nemohli na území Vatikánu používat bankomaty a platit kartami. Pro stát, jehož podstatnou část příjmů tvoří peníze od turistů utrácejících za suvenýry ve vatikánských muzeích a na místním poštovním úřadě za známky a mince, to byla citelná ekonomická rána.

Mírný pokrok

Řešení je hodné krále Šalamouna. V polovině února podepsal Vatikán smlouvu o zprostředkování karetních plateb se švýcarskou společností Aduno SA, která na rozdíl od předchozí Deutsche Bank nepodléhá regulaci v eurozóně.

Ve srovnání s minulostí však činí Vatikán velké pokroky. Za Benedikta XVI. například vznikl finančněanalytický útvar sledující podezřelé transakce, v roce 2009 se vzdal části suverenity v otázce měnových sporů ve prospěch evropských soudů.

"To byl historický krok. Poprvé v dějinách se Vatikán podřídil autoritě, a nebyl to Bůh," komentoval to pro New York Times nejmenovaný evropský úředník. Loni také Vatikán poprvé prošel prověrkou Moneyval, evropské komise zkoumající provedená opatření proti praní peněz a financování terorismu. Nedopadl dobře především v personální oblasti, ale komisaři Vatikán aspoň pochválili za viditelný pohyb vpřed.

Odstupující papež ještě letos v únoru jmenoval nového ředitele Vatikánské banky, německého aristokrata Ernsta von Freyberga, který má zlepšit image po odvolaném předchůdci. Ten byl vyšetřován kvůli problematickým převodům desítek milionů eur. Ve srovnání se 70. a 80. léty a s pomocí s investicemi miliard narkomafie byl i tento prohřešek vlastně pokrok.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Solární fiasko. Francouzská silnice z fotovoltaických panelů se rozpadá

Solární silnice v západofrancouzském Tourouvre.

Měla to být ambiciózní ukázka praktického využití solárních panelů. Po necelých třech letech provozu francouzské...

Další obchodní válka na obzoru. EU zavedla cla na bionaftu z Indonésie

NÁBOŽENSTVÍ. Buddhističtí mniši přecházejí přes palmové pole. Novic vlevo nese...

Jedna obchodní válka, která negativně ovlivňuje globální ekonomiku, již probíhá mezi Spojenými státy a Čínou. Nyní se...

Pět miliardových filmů za rok. Disney pokořil rekord

Záběr z filmu Toy Story 4: Příběh hraček

Disney letos získává diváky ve velkém. Americký gigant minulý týden oznámil, že jeho snímek Toy Story 4: Příběh hraček...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz