Zákaz palmového oleje je proti zásadám volného trhu, tvrdí asijské země

  16:36aktualizováno  16:36
Evropská unie v červnu letošního roku rozhodla, že se od roku 2030 na jejím území nesmí používat biopaliva, která obsahují palmový olej. Největší exportéři tohoto rostlinného oleje, Indonésie a Malajsie, se však snaží rozhodnutí EU zvrátit. Státy Unie jsou totiž jedním z jejich největších zákazníků.

Ořechy palmy olejné, z jejichž jader se lisuje palmový olej | foto: Reuters

Evropský parlament svým rozhodnutím nejspíš reagoval na občanské kampaně, které vystupují proti používání palmového oleje a nakupování výrobků, jež ho obsahují. Kvůli pěstování palmového oleje totiž v mnohých zemích dochází k nelegálnímu kácení lesů.

Například indonéský ostrov Sumatra podle organizace Eyes on the Forest, která sleduje lesy po celém světě, ztratil za třicet let 56 procent všech svých lesů. Takové množství odpovídá přibližně 140 tisícům kilometrů čtverečních. Na většině této plochy pak podle ní byly vystavěny plantáže.

Indonésie a Malajsie podle americké televize CNBC vypěstuje přes 80 procent světové produkce palmového oleje. Evropská unie přitom patří k největším konzumentům tohoto produktu, jeho zákazem v EU by tak oba asijské státy přišly o velké množství peněz.

„Toto rozhodnutí nevítáme, jde přímo proti základním principům volného trhu,“ citovala v půlce prosince malajsijská agentura Bernama ministryni průmyslu Teresu Kokovou. „Malajsie bude proti tomuto kroku silně protestovat,“ dodala.

Prezident Indonésie vyrazil do boje s palmovým olejem, zastavil vznik plantáží

Indonésie s Malajsií budou jednat spolu

Na začátku prosince pak indonéský ministr obchodu v rozhovoru pro časopis Nikkei Asian Review sdělil, že je jeho země připravena zavést případná protiopatření. „Pokud oni mohou začít s obchodní válkou, my můžeme taky,“ řekl na adresu EU.

Nejvyšší představitelé obou zemí, indonéský prezident a malajsisjký premiér, se na schůzce v listopadu také údajně domluvili, že na případné potíže s vývozem palmového oleje budou reagovat společně.

Indonéský prezident Widodo také v září přijal moratorium, které na území země v příštích třech letech zabraňuje výstavbě nových plantáží na palmový olej.

Fotogalerie

Firmy se snaží původ oleje sledovat

Špatnou pověst palmového oleje se v současnosti snaží vylepšit několik jeho velkých producentů. Kromě regulací se totiž velké potravinářské společnosti snaží jeho používání omezit. Některé společnosti, jako například Nestlé, pak chtějí v příštích letech používat už jen udržitelný palmový olej.

Výrobci tak začínají vymýšlet způsoby, jak jeho výrobu co nejvíce „zprůhlednit“. Největší světový producent palmového oleje, společnosti Wilmar, v prosinci oznámil, že plánuje začít ke sledování svých dodavatelů využívat satelity. Díky tomu chce sledovat, zda se náhodou plantáže nerozšiřují o les, který „náhodou“ zmizel.

Společnost Olam k podobnému cíli využívá o trochu levnější strategii. Vyvinula aplikaci, do které se musí zapsat každá část výrobního procesu až k závěrečnému dodání zákazníkovi.

Ten pak díky tomu může zpětně dohledat, od kterého farmáře a z jaké plantáže produkt pochází. Kromě palmového oleje Olam dodává například i kakaové boby, a to takovým firmám, jako je například Nestlé nebo Mondelēz.

Farmáře však k jejímu používání musí motivovat. Nabízí jim tak například informace o tom, jaké postupy se používají na ostatních farmách které aplikaci využívají. „Budou ji používat jenom pokud budou věřit, že jim to usnadní živobytí,“ sdělil CNBC Siddharth Satpute z Olamu.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Dětské menu bez hračky. McDonald´s a Burger King šetří životní prostředí

Happy Meal od MC Donald´s.

Společnost Burger King oznámila, že ve snaze chránit životní prostředí přestane ve svých britských pobočkách prodávat...

Konec vysedávání v kavárně. Kafe se objedná v aplikaci a jen vyzvedne

Ilustrační snímek

Kavárenský řetězec Starbucks začal stavět novou výdejnu kávy. Nápoj v ní půjde objednat jen přes mobilní aplikaci,...

Amazon nakoupil elektroauta. Za 10 let chce mít nulovou uhlíkovou stopu

Logo Amazonu

Šéf gigantu Amazon a nejbohatší člověk planety Jeff Bezos slíbil, že jeho firma bude uhlíkově neutrální a splní cíle...

Co se kam vejde. K populární Tetris challenge se připojili i čeští hasiči

Tetris challenge v podání hasičů Středočeského kraje.

Záchranáři, policisté, hasiči, i příslušníci armády po celé Evropě se účastní populární výzvy na sociálních sítích...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz