Obchodu s padělky se daří. Podle OECD za to mohou online tržiště

  20:00aktualizováno  20:00
Online maloobchod podporuje rychlý růst prodeje padělaného zboží. Padělky v hodnotě 590 miliard dolarů tvořily v roce 2016 celkem 3,3 procenta světového obchodu. Uvádí to zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Padělky kabelek značky Chanel. | foto: Celní správa ČRMetro.cz

OECD a Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) nalezli padělané zboží, od značkových kabelek až po luxusní hodinky. Zatímco v roce 2013 tvořilo toto zboží pouhé 2,5 procenta (461 miliard dolarů) z celkového mezinárodního obchodu, v roce 2016 to byly již 3,3 procenta (590 miliard dolarů). Napsal o tom britský deník The Guardian

Fotogalerie

Údaje se podařilo poskládat díky dostupnosti nejnovějších statistik o zabaveném zboží od celníků z EU i několika dalších pohraničních sil na celém světě. Nárůst prodejů padělaného zboží byl zaznamenán v době, kdy objemy světového obchodu poklesly. To naznačuje na rychlou eskalaci tohoto jevu. 

Celní úředníci uvedli, že mezi nejčastěji zabavené zboží patřily boty, oděvy, kožené zboží a IT vybavení. Nejoblíbenějším způsobem, jak padělky přepravit, bylo poštou. Mezi dalšími zabavenými předměty se našly padělané kytary, šperky, léky, chemikálie, luxusní hodinky, jídlo a pití i zdravotnické vybavení.

Boom v padělcích přichází s technologiemi, které usnadňují nákup a prodej zboží online. Zpráva OECD zdůrazňuje, že jde hlavně o digitální platformy, které pomáhají propojit nabídku a poptávku po celém světě. Ty mají obzvláště silný vliv.

Ukázalo se také, že došlo k dramatickému nárůstu počtu balíků, které přešly přes hranice. To je dáno změnami ve způsobu dopravy. Zatímco dříve se zboží převáželo hromadně pomocí silniční dopravy, dnes se využívá vzdušná a námořní doprava, prostřednictvím které se zboží posílá po menších balíčcích.

Na vrcholu žebříčku je Čína

Zemí, odkud pochází nejvíce padělaného zboží, je podle zprávy Čína. Daleko za ní jsou pak Indie, Malajsie, Pákistán, Thajsko, Turecko a Vietnam. Zpráva Čínu označuje jako špičkového výrobce falešného zboží v devíti z deseti kategorií, včetně nejoblíbenější kategorie - obuvi. Obuv z dílen čínských padělatelů tvoří až 27 procent veškerého zadrženého zboží, které lze vysledovat zpět do země.

Krádež duševního vlastnictví patří mezi největší argumenty amerického prezidenta Donalda Trumpa v jeho obchodním sporu s Čínou. Téměř 24 procent zabaveného zboží bylo předmětem práv duševního vlastnictví vlastněných americkými majiteli. K újmě přišli i držitelé práv ve Francii, Itálii, Švýcarsku, Německu a Spojeném království. Jak uvádí deník Financial Times, 6,8 procent zboží, které pochází ze zemí mimo EU, porušuje v Evropě ochranné známky a autorská práva.

Zjištění OECD je v oblasti padělaného zboží pravděpodobně jen špičkou ledovce, protože mnoho zboží kontrolami proklouzne. Údaje například nezahrnují domácí a spotřebované položky nebo pirátský digitální obsah. „Obchod s padělky připravuje o příjmy firmy, vlády a živí další trestnou činnost. Může také ohrozit zdraví a bezpečnost spotřebitelů, uzavřel ředitel veřejné správy OECD Marcos Bonturi.

Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Účetní použil firemní miliony k sexuálním hrátkám, firma málem zkrachovala

Ilustrační snímek

Britský účetní si celoživotní šikanu a sociální izolaci kompenzoval bujným nočním životem. Ten ale financoval z cizí...

Práce od rána do noci je požehnání, hlásá nejbohatší Číňan

Jack Ma, majitel internetového obchodu Alibaba (9. ledna 2017).

Jack Ma, nejbohatší Číňan, který stojí v čele internetového konglomerátu Alibaba, velebí hojně diskutovaný a také...

Hugův román Chrám Matky Boží se po požáru Notre-Dame stal bestsellerem

Titulní strana prvního vydání románu Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži.

Historický román od francouzského spisovatele Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži se během úterý stal...

Najdete na iDNES.cz