Testovací provoz ve vídeňské plynové elektrárně začal v půlce letošního července a skončit má zhruba v polovině září. Během zkušebního režimu elektrárna vyrábí stejné množství elektřiny jako v normálním provozu. Informoval o tom rakouský portál W24.
Elektrárna Donaustadt funguje už od roku 2001 a za jejím provozem stojí společnost Wien Energie. V roce 2020 zde vyrobená elektřina zásobovala zhruba 850 tisíc rakouských domácností a teplo pak mířilo do více než 150 tisíc domácností. Teplo elektrárna vyrábí o výkonu 350 MW, v případě elektřiny je to ještě o 45 MW víc.
Kdysi hrozba, nyní možnost. Polozapomenutá jaderná elektrárna stále „nezmizela“ |
Na zkušebním provozu se podílí hned několik firem. Řadí se k nim rakouská společnost Wien Energie, německá Rhein Energie, Siemens Energy i v Rakousku působící energetická společnost Verbund. Detailní vyhodnocení celého testovacího období proběhne v dalších týdnech.
Cílem všech zúčastněných subjektů každopádně je, aby se v příštích letech množství přimíchávaného vodíku zvýšilo a navíc, aby podobnou certifikaci v budoucnu mohly dostat i další turbíny po celém světě. Celkový proces vyhodnocování zkušebního provozu však má trvat až do jara příštího roku. V příštím roce by provozovatel elektrárny měl zároveň získat další potřebnou certifikaci a navýšit objem spalovaného vodíku až na 30 procent.
Tisíce ušetřených tun CO2
Investice do zkušebního provozu paroplynové elektrárny Donaustadt se vyšplhala asi na 10 milionů euro, což je v přepočtu zhruba 250 milionů korun. Ještě před testem se odehrála celá řada přípravných kroků, mezi které se řadily mimo jiné i potřebné úpravy turbíny pro přimíchávání vodíku. Podle odhadů by v případě úspěchu mohla vídeňská elektrárna získat potřebnou certifikaci v prvních měsících příštího roku.
Provozovatel vídeňské elektrárny věří, že nová technologie v případě patnáctiprocentní příměsi vodíku zvládne ušetřit emisi až 33 tisíc tun oxidu uhličitého ročně. Ředitel společnosti Wien Energie je každopádně přesvědčen, že snížení emisí z výroby energií není možné dosáhnout jen prostřednictvím úplně nových systémů. „Musíme dekarbonizovat ty stávající,“ uvedl ředitel Karl Gruber.
Mají půdu i vítr, ale to nestačí. Větrné elektrárny jsou pro Indiány zakleté |
Vídeňská zkouška přimíchávání je první svého druhu na světě. Model turbíny SGT5-4000F však společnost Siemens Energy v minulosti umístila i do dalších elektráren. Jen v Evropě jich je ještě více než 115.
Andreas Feicht ze společnosti Rhein Energie řekl, že přimíchávání vodíku on osobně vnímá jako mezikrok. „Nakonec chceme dosáhnout nulového procenta emisí oxidu uhličitého,“ dodal.