(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Coca-Cola pozastavila výrobu, nemá bublinky. V Evropě chybí oxid uhličitý

  • 201
Letní grilování bez steaku a piva? Evropa se potýká s nedostatkem stlačeného oxidu uhličitého, který se používá při výrobě perlivých nealkoholických nápojů, piva či zpracování masa. Společnost Coca-Cola musela proto dočasně pozastavit své linky. Zasažen byl i Heineken nebo největší skotský výrobce masa.

Nedostatek stlačeného oxidu uhličitého, který již zastavil výrobu některých piv, zasáhl také podniky zpracovávající potraviny, informuje britský zpravodajský server BBC. Největší skotský výrobce vepřového masa Quality Pork Limited, který každý týden porazí na šest tisíc prasat, v úterý dokonce stopl výrobu. CO2 podnik užívá k uspání dobytka před porážkou.

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

Zasažen byl i pivovar Heineken, který oxid uhličitý používá při výrobě piva. „V naší evropské dodavatelské základně usilujeme o vyřešení této situace a spolupracujeme s odběrateli na tom, aby narušení jejich podnikání bylo jen minimální,“ konstatovat pivovar.

Co se týče nealkoholických sycených nápojů, kromě Coca-Coly, která již pozastavila výrobu, pociťují maloobchodníci nedostatky také v dodávkách Pepsi. Podle internetového serveru deníku The Guardian tito podnikatelé očekávají, že do příštího týdne bude problém i s dodávkami nápojů 7Up, Tango či Mountain Dew.

Špatné načasování

Nouze o oxid uhličitý je důsledkem špatného načasování, kdy více evropských výrobců amoniaku zastavilo výrobu, jejímž vedlejším produktem je právě CO2. Například ve Velké Británii momentálně fungují jen dva z pěti závodů. 

Ztenčujícím se zásobám plynu nepřispělo ani netradičně teplé počasí či probíhající mistrovství světa ve fotbale. Kvůli těmto skutečnostem poptávka po limonádách a pivu znatelně stoupla. A jelikož se nejvíce hnojiva vyrábí v zimě, chemické společnosti v létě tradičně snižují produkci. „Kvůli současné nízké ceně amoniaku nemají navíc příliš velký podnět k tomu, aby restartovali jeho výrobu,“ píše BBC.

Brigid Simmondsová, generální ředitelka Asociace britského piva, doporučuje všem členům, aby i přes nedostatky CO2 nepřestávali spolupracovat se svými dodavateli. 

„Vyzýváme vládu, aby například zvýšila kapacity pro skladování CO2 ve Velké Británii, čímž by zamezila tomu, že se bude scénář opakovat,“ uvedla pro The Guardian.

Podle BBC se hovoří o tom, že by se dodávky CO2 mohly vrátit do normálu už začátkem července. Magazín Gasworld odhaduje, že se situace kolem plynu však do týdne nezlepší. Ať tak či onak, obchodníci se obávají, že budou upozaděni na úkor velkých podniků. Dodavatelé podle nich uspokojí nejprve požadavky svých největších zákazníků.

29. května 2018