Obrovská stáda ovcí jsou pro Nový Zéland stejně charakteristická jako zelená krajina, která se objevila i v sérii filmů o Pánu Prstenů. Kdysi se v zemi chovalo tolik ovcí, že na každého člověka připadalo malé stádo. Na začátku 80. let 20. století bylo ovcí nejvíc, na jednoho Novozélanďana jich průměrně připadlo 22.
Tento týden zveřejněné statistiky uvádějí, že loni v červnu žilo na Novém Zélandu 25,3 milionu ovcí, což je o 400 tisíc nebo o dvě procenta méně než o rok dříve.
Na souostroví v Tichém oceánu žije 5,15 milionu obyvatel a na každého z nich tak v průměru připadne pět ovcí. Tento poměr sice klesá, ale stále je vyšší než v Austrálii, uvedl statistik Jason Attewell. „Austrálie má nyní třikrát více ovcí než Nový Zéland, ale poměrně připadají jen tři ovce na jednoho Australana,“ uvedl Attewell.
7. ledna 2016 |
Světové ceny vlny za posledních deset let výrazně klesly. Průměrná cena vlny vyvážené z Nového Zélandu mezi lety 2013 a 2021 klesla téměř na polovinu z 6,74 na 3,77 novozélandského dolaru (z asi 93 na 52 korun) za kilogram.
V důsledku propadu cen během pandemie covidu-19 dostávali britští farmáři za vlnu v průměru pouhých 32 pencí (necelých devět korun) za kilogram, což sotva pokrylo náklady na stříhání, dodal The Guardian.
V Česku se výkupní ceny pohybují okolo deseti až 15 korun za kilogram, ale mnohde je výkup pozastaven, řekl chovatel z Vysočiny.
Na Novém Zélandu stále více chovatelů ovcí na horách prodává farmy nebo je proměňuje na lesnická hospodářství. Výsadba stromů totiž s vidinou prodeje uhlíkových kompenzací slibuje vysoké výnosy.
Nezávislá zpráva z roku 2022, kterou si nechala vypracovat skupina na podporu farmářů Beef and Lamb NZ, zjistila, že od roku 2017 bylo prodáno 175 tisíc hektarů farem s chovem ovcí a hovězího dobytka s úmyslem přeměnit je na lesní hospodářství. Zpráva tak došla k závěru, že zemědělství zaměřené pouze na snížení emisí oxidu uhličitého bylo „hlavní hnací silou nárůstu prodeje farem“ a v letech 2020 až 2021 představovalo v 39 procentech důvod k prodeji farmy a jeho přeměnu z živočišné na lesnickou.
20. srpna 2017 |