Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč měnit staré za nové? Prodejci budou muset nabídnout opravu, žádá Brusel

Evropská komise v březnu přijala návrh společných pravidel na podporu oprav výrobků. Na jejich základě budou muset prodejci v záruční době nabídnout zákazníkovi opravu zboží. Opravy se mají stát přístupnější i po záruční době.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pravidla se mají vztahovat na vybrané spotřebiče jako pračky, televize, ledničky či vysavače. EU také jedná o pravidlech, která by tento požadavek rozšířila na chytré telefony a tablety.

Komise upozornila, že v posledních desetiletích společnosti často upřednostňovaly výměnu výrobku před opravou, jakmile se stal vadným. Na základě nových pravidel EU budou muset prodejci opravu zákazníkovi nabídnout. Výjimkou má být situace, pokud by byly náklady na opravu vyšší než výměna výrobku.

Velké a známé značky ale tvrdí, že je toto pravidlo nijak nepoznamená. „Nijak se nás toto pravidlo nedotkne a to proto, že Samsung nabízí dvouletou Evropskou záruku, kterou se řídíme. Máme tři možná řešení: opravu výrobku, výměnu nebo vrácení peněz. Preferovaným řešením je oprava, která je zároveň vždy tou nejšetrnější variantou,“ říká Adam Abelovský, vedoucí zákaznického servisu Samsung.

Jak dodává, v případech, kdy je ekonomicky výhodnější výrobek vyměnit nebo vrátit zákazníkovi peníze, volí pak tuto cestu.

Podobně hovoří i zástupce společnosti BSH domácí spotřebiče. „Vždy se snažíme upřednostnit opravy před výměnou za nový spotřebič. Jen v případech, kdy už není oprava ekonomicky udržitelná, nabízí BSH výměnu,“ říká vedoucí zákaznického servisu BSH domácí spotřebiče Marián Danko.

Problém mohou mít malé značky

Podle Jana Charváta, zakladatele projektu Opravárna, který sdružuje více než 1 500 opravářů a servisů, se pravidla EK dotknou méně známých značek. Ty podle něj upřednostňují výměnu či vrácení peněz částečně i z lenosti.

„Někteří importéři nemají rozvinutou servisní síť, nemají žádného partnera. Někteří ho třeba ani nechtěli hledat, jelikož si řekli, že pro ně bude jednodušší vrátit zákazníkovi peníze. Často to jednodušší je, minimálně administrativně,“ vysvětluje Charvát.

Brusel také chce, aby výrobci nabízeli opravu výrobků i po záruční době, a to po dobu pěti až deseti let od prodeje.

Spotřebiče musí být opravitelné a odolnější, shodli se europoslanci

„Budeme-li výrobky opravovat, ukončíme modelové chování „vzít, vyrobit, rozbít a zahodit“, které tolik škodí planetě, našemu zdraví i ekonomice. Není důvod, proč by měl vadný kabel nebo porouchaný ventilátor být důvodem pro nákup zcela nového výrobku,“ zmínil Frans Timmermans, výkonný místopředseda pro Zelenou dohodu pro Evropu.

Opravy však velké a známé značky nabízejí již nyní. „Naše servisní síť je schopná provádět pozáruční servis po dobu životnosti modelu a dostupnosti náhradních dílů,“ říká Abelovský ze Samsungu.

Marián Danko ze společnosti BSH domácí spotřebiče zmiňuje, že firma garantuje dostupnost náhradních dílů po dobu minimálně 10 let pro velké domácí spotřebiče a pro malé domácí spotřebiče minimálně 7 let po vyrobení posledního kusu. „BSH má rozsáhlou síť servisů, ať už vlastních nebo autorizovaných partnerských servisů,“ doplňuje.

Vyplatí se to?

Otazníkem zůstává, zda se výrobek vůbec opravovat cenově vyplatí. Třeba do Opravárny, která má servisní středisko v pražské holešovické tržnici, mohou lidé přinášet malé výrobky do velikosti mikrovlnné trouby.

Na svém webu ale Opravárna upozorňuje na to, že se vyplatí opravit výrobky s nákupní cenou nad 1 500 korun, případně s citovou hodnotou. Diagnostika závady přístroje vyjde totiž vyjde na 300 korun, servis pak stojí 665 korun za hodinu. Zákazník musí uhradit také případný náhradní díl.

Nové spotřebitelské právo od ledna 2023. Jak se mění reklamace?

U větších a těžších výrobků, jako je například pračka, Opravárna vyšle k zákazníkovi technika. Zákazník tedy musí kromě diagnostiky uhradit také náklady za dopravu. „Výjezd stojí v průměru kolem sedmi set, osmi set korun, plus diagnostika. Čili tisícovku člověk zaplatí vždycky,“ vysvětluje Charvát.

Průměrná cena objednávky u „velkého“ elektra, kdy se platí i za dopravu, je podle Charváta zhruba 3 000 korun.

Nejčastěji podle něj lidé chtějí opravit pračky. „Pračka stojí minimálně čtyři, pět tisíc, takže tam se to vyplatí téměř vždy,“ říká Charvát. Jediným omezením podle něj je, pokud nejsou k dispozici náhradní díly.

Cena versus kvalita

Generální ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů Radek Hacaperka v souvislosti s opravami výrobků upozorňuje také na problém cena versus kvalita. „Evropská unie tlačí na to, aby byly výrobky v uvozovkách co nejvíce trvanlivé. Ale to nemohou stát tolik, kolik stojí nyní. Před několika desítkami let vydržely spotřebiče i desítky let. Ale poměrově vůči příjmu byly výrazně dražší,“ zmiňuje Hacaperka.

S tím souhlasí i Charvát. „Pokud si zákazník zakoupí mixér za tři stovky, nemůže očekávat, že mu vydrží pět nebo deset let. Materiály jsou nekvalitní. Takže pokud zákazník chce, aby mu vydržel déle, je potřeba si připlatit,“ doplňuje Charvát.

Opravy mají být přístupnější

Evropská komise chce také opravy „zjednodušit“. Vzniknout by měla třeba online platforma, která by spotřebitelům mohla pomoci najít opraváře. Porovnat ceny oprav by zase mohl spotřebitelům ulehčit evropský informační formulář týkající se opravy, který si spotřebitelé budou moci vyžádat od všech servisních pracovníků. Podle vyjádření Evropské komise by to mělo zpřehlednit podmínky a ceny oprav a také usnadnit spotřebitelům srovnávat nabídky oprav.

„Dneska se v tom spotřebitel nevyzná. Někteří opraváři si účtují cenu za hodinu, někteří za kus. Platí se také za výjezd. Pro zákazníka může být složité si to spočítat,“ vysvětluje Charvát.

Návrh musí projednat a schválit členské státy a Evropský parlament. Tento proces obvykle trvá déle než rok.

Pravidla Evropské komise

V rámci zákonné záruční doby budou prodejci povinni nabídnout opravu s výjimkou případů, kdy je oprava dražší než výměna.

Po zákonné záruční době budou mít spotřebitelé k dispozici nový soubor práv a nástrojů, aby se „opravy“ staly snadnou a přístupnou možností:

  • Právo spotřebitelů požadovat opravu u výrobců, pokud jde o výrobky, které jsou technicky opravitelné podle práva EU, jako je pračka nebo televize. To zajistí, že spotřebitelé budou mít vždy možnost na někoho se obrátit, když se rozhodnou nechat si opravit své výrobky, přičemž výrobci budou vybízeni k vývoji udržitelnějších obchodních modelů.
  • Povinnost pro výrobce informovat spotřebitele o výrobcích, u nichž mají povinnost opravovat je sami.
  • Online platforma pro navazování kontaktů s opraváři s cílem propojit spotřebitele se servisními pracovníky a prodejci renovovaného zboží v jejich oblasti. Platforma umožní vyhledávat podle umístění a norem kvality a pomůže spotřebitelům nalézat atraktivní nabídky a opravnám zvyšovat svou viditelnost.
  • Evropský informační formulář týkající se opravy, který si spotřebitelé budou moci vyžádat od všech servisních pracovníků, což zpřehlední podmínky a ceny oprav a usnadní spotřebitelům srovnávat nabídky oprav.
  • Vypracování evropské normy kvality pro opravárenské služby, která spotřebitelům pomůže identifikovat servisní pracovníky, jež se zaváží k vyšší kvalitě. Tato norma „snadných oprav“ bude přístupná všem opravářům v celé EU, kteří se zaváží dodržovat minimální normy kvality, například na základě doby trvání opravy nebo dostupnosti výrobků.
  • Zdroj: Evropská komise

Praha obnovila letecké spojení s Pekingem

  • Nejčtenější

Počet krádeží v německých obchodech roste. Stále častější jsou i násilné gangy

Každý den přijdou obchody v Německu o tisíce kusů zboží, za které zákazníci nezaplatili. Nová studie ukazuje, že počet krádeží navíc stále roste a přibližně čtvrtina pachatelů si počíná organizovaně....

9. července 2024

Z 8,5 hektarů zásobuje farmář půl roku jahodami celou republiku

Na to, že jahody na pultech obchodů už nejsou jenom sezonní záležitostí, která trvá šest týdnů před prázdninami, ale že si české jahody můžou zákazníci dopřát od konce dubna až skoro do začátku...

8. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hranaté hamburgery míří do Česka. Wendy’s už nabírá franšízanty

Na český trh vstoupí další světový řetězec s rychlým občerstvením Wendy’s. Od roku 2023 se jedná už o třetí globální značku nabízející převážně hamburgery, která otevře pobočku v Česku. Součástí...

9. července 2024  14:53

Pivovary sází na třetinkové lahve. Zákazníci preferují menší objem, tvrdí

Vedle zavedených třetinkových piv od importovaných značek jako Heineken nebo Corona se téměř ve všech obchodních řetězcích začaly objevovat také třetinkové láhve značek Prazdroj, Staropramen či...

11. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Platil za knihy a málem přišel o 70 tisíc. Podvodníci těží z nepozornosti

I platba na ověřeném e-shopu může skončit vybíleným účtem. Problémem bývá, když se klienti přihlašují do podvodného internetového bankovnictví, nebo když mají telefon či počítač už napaden hackerem....

13. července 2024

Řiďte dron z pláže. Ukrajina zostřila válečný marketing, nabízí vojnu jako práci

Poté, co rozšíření věku pro odvod na frontu přimělo tisíce lidí k tomu, aby se ukrývali, zkouší Kyjev neotřelé prostředky, jak nalákat do armády dobrovolníky. Náborové plakáty nyní sázejí na...

15. července 2024

Nová kolektivní smlouva zvýší zemědělcům minimální mzdové tarify

Nová kolektivní smlouva zemědělců s odbory s platností od 1. července 2024 zvýší minimální mzdové tarify o 6,5 procenta u měsíčních tarifů a o 6,9 procenta u hodinových tarifů. Informoval o tom...

15. července 2024  19:39

Elektrické rozvodné sítě nezvládají vysoké teploty. Mnohé státy bojují s výpadky

Světová energetická síť není připravena na změny klimatu. Rostoucí teploty vedou v mnoha státech k vyšší poptávce po elektrické energii. Některé ekonomiky ale nemají prostředky na budování nových...

15. července 2024

Lidé prosázeli na fotbal čtyři miliardy. Částka překonala šampionát v Kataru

Sázky na letošní mistrovství Evropy ve fotbale dosáhly v Česku zhruba čtyř miliard korun. Překonaly tak zhruba o 400 milionů korun dosud rekordní objem vsazených peněz z posledního fotbalového...

15. července 2024  15:26

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...