Euro ve světle řecké krize: v duelu odpovídali jeho zastánce a odpůrce

  7:00aktualizováno  17:08
Důvěra ve společnou evropskou měnu je po záchraně Řecka otřesena. Jenže podle zastánců společné měny to jen ukázalo na schopnost eurozóny vypořádat se s problémy. V on-line duelu iDNES.cz odpovídali národní koordinátor pro zavedení eura v ČR Oldřich Dědek a odpůrce společné evropské měny, europoslanec a šéf Strany svobodných občanů Petr Mach.

Petr Mach a Oldřich Dědek | foto: koláž iDNES.cziDNES.cz

Mach už delší dobu prosazuje, aby vstup i vystoupení z eurozóny byly dobrovolné. Ne tak jako nyní, kdy všechny země EU - kromě Velké Británie a Dánska, které si sjednaly výjimku - se musí ke společné měně dříve či později připojit. Dědek naopak už ze své role přijetí eura prosazuje. Čtenáře tak mimo jiné zajímalo, zda ve svých diametrálně odlišných názorech „tak trochu nepřehánějí“.

Odpovědi hostů iDNES.cz v názorovém duelu ZDE

Na otázky k budoucnosti eura a (ne)přijetí společné evropské měny v ČR odpovídali národní koordinátor pro zavedení eura Oldřich Dědek a šéf Strany svobodných občanů odmítající euro Petr Mach.

„Nehoruji ani tak za zrušení eura, jen říkám, že by bylo pro Řecko lepší z eura vystoupit, a pro ČR do eura nevstupovat. Vlastně se mi líbí dnešní situace v ČR, kdy máme vlastní měnu, ale současně je legální používat k placení euro,“ vysvětlil v duelu iDNES.cz s Mach.

Jeho oponent pak na stejný dotaz uvedl, že „problém je v tom, že euro nemůžete zavést a nezavést, neboli být někde uprostřed“. Dědek však zároveň uznal, že je nutné „korektně argumentovat“.

Ošidné veřejné mínění

Převážná většina Čechů podle průzkumů dlouhodobě odmítá vyměnit korunu za společnou evropskou měnu. To ale podle Dědka nemusí znamenat, že Češi by nakonec euro nepřijali za své. „S veřejným míněním je to někdy ošidné. Například v pobaltských republikách byla před zavedením eura jeho podpora méně než poloviční. Po jeho úspěšném zavedení ale rychle vzrostla,“ uvedl Dědek.

Oldřich Dědek vs. Petr Mach

Prof. Ing. Oldřich Dědek, CSc. (61) je od roku 2007 národním koordinátorem pro zavedení eura v ČR, známý také jako „pan Euro“. Na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK přednáší měnovou politiku a evropskou integraci. V letech 1999 až 2005 byl viceguvernérem ČNB.

Ing. Petr Mach, PhD. (40) vede Stranu svobodných občanů, kterou v roce 2009 zakládal. Je dlouholetým odpůrcem eura. Kritika evropské byrokracie mu před rokem vynesla křeslo v Evropském parlamentu. Mimo jiné učí také ekonomii na soukromé vysoké škole v Praze.

Podle něj by ani nebylo rozumné pořádat o vstupu do eurozóny referendum. „Určitě by převážily emoce, podobně jako tomu bylo v Řecku při nedávném referendu o zahraniční pomoci,“ napsal.

Naopak Mach by pro referendum jednoznačně hlasoval, protože zrušení koruny a vstup do eura znamená převedení dalších mnoha pravomocí na Evropskou unii i další instituce jako například Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který bude aktuálně spravovat pomoc Řecku. 

Nedá se podle něj ani argumentovat tím, že lidé už jednou s referendem o vstupu do Unie rozhodli i o přijetí eura. „Jsou tady dnes miliony lidí, kteří tehdy hlasovat nemohli a dnes jsou plnoletí občané. Také došlo mezitím ke změně Smlouvy o fungování EU,“ vysvětlil čtenářům Mach.

Řecko (není) jako Island

Dědek a Mach se neshodnou ani v tom, zda by se země v problémech vypořádaly s krizí s vlastní měnou. Mach upozorňuje na příklad Islandu, který se vyhrabal z obdobných problémů, do nichž zabředlo Řecko. „Ale Island má vlastní měnu. Ta v krizi oslabila na polovinu své původní hodnoty. To pomohlo Islandu zvýšit export, ekonomika roste, rozpočet je v přebytku a nezaměstnanost na třech procentech,“ ilustroval možný scénář pro zadlužené Řecko Mach. „Řecku by bylo lépe, kdyby mělo svoji měnu, která by mohla oslabit a jejíž kurz by odrážel výkonnost řecké ekonomiky,“ dodal europoslanec.

Dědek oponoval, že ekonomická krize zasáhla země s eurem i bez eura. „Žádná z nich se nechtěla vrátit ke své národní měně, a to včetně tak zkoušeného Řecka. Z toho si lze vyvodit, že bez eura by na tom byly o dost hůře,“ vysvětlil „pan Euro“.

Evropská unie je založena na vzájemné pomoci a pomoc Řecku podle něj má smysl. „V době krize bylo podpořeno i Irsko, které je jedním z nejbohatším členů eurozóny. Evropa je taková, jaká je. Má své fiskálně zodpovědnější i méně zodpovědné členy,“ doplnil Dědek, podle kterého je třeba dělat maximum, aby se řecká situace neopakovala. „V tomto směru eurozóna učinila velký skok dopředu, když zavedla celou řadu opatření na podporu finanční stability,“ uvedl Dědek, který svou současnou funkci zastává od roku 2007.

Mach ovšem namítl, že je nesmyslné, aby jeden doplácel na druhého. „Euro nejen dělá ekonomické problémy, ale dělá i zlou krev. Výsledkem této politiky je, že Němci nesnášejí Řeky a naopak,“ vysvětlil svůj názor europoslanec.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Evropa podřadila rychlost, Německo je jednou nohou v recesi

Euro s německou orlicí

Nová data evropského statistického úřadu potvrdila ekonomické ochlazení v Evropě. Globální obchodní válka i brexit...

Pět miliardových filmů za rok. Disney pokořil rekord

Záběr z filmu Toy Story 4: Příběh hraček

Disney letos získává diváky ve velkém. Americký gigant minulý týden oznámil, že jeho snímek Toy Story 4: Příběh hraček...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz