OMV kupuje od Statoilu části polí v Severním moři

  10:03aktualizováno  10:15
Rakouská ropná a plynárenská skupina OMV se dohodla s norskou těžební firmou Statoil, že od ní koupí podíly v několika ropných a plynových polích v Severním moři za 2,65 miliardy dolarů. OMV to uvedla na svých internetových stránkách.

Benzinka OMV. | foto: OMV

Investice, která v přepočtu vychází na zhruba 51,5 miliardy Kč, je podle agentury APA pro OMV největší v její historii.

Podíly, na jejichž koupi se OMV dohodla, se nacházejí v několika klíčových polích ve vodách u Británie a Norska. Konkrétně jde o 19 procent v ropném a plynovém poli Gullfaks, 24 procent v ropném a plynárenském projektu Gudrun, 30 procent v poli Rosebank západně od britského souostroví Shetlandy a zhruba 5,9 procenta v ropném poli Schiehallion ve stejné oblasti. Gullfaks je v provozu od 80. let a patří k nejstarším polím v Severním moři. Naopak Gudrun patří k nejnovějším projektům Statoilu.

OMV v prohlášení uvedla, že kupní cena by se mohla zvýšit o 500 milionů dolarů na pokrytí dalších investic. Dokončení transakce se očekává na konci letošního roku. Podle prohlášení, ze kterého citovala APA, má jít o největší průmyslovou investici v Rakousku.

Ropný ekvivalent

Barel ropného ekvivalentu (boe) nebo tuna ropného ekvivalentu (toe) jsou energetické jednotky, které se používají v energetice. Barel ropného ekvivalentu odpovídá energii, která vznikne spálením jednoho barelu (cca 159 l) ropy a podobné platí o tuně ropného ekvivalentu.

Z energetického hlediska platí rovnice 1 toe = 42,1 GJ. Ropný ekvivalent používají jako jednotku například ropné společnosti, kterým slouží k převedení velikosti zásob ropy a zemního plynu na jediné číslo (1 boe = 170 m3 plynu).

Zdroj: Petrol.cz

OMV patří mezi největší ropné společnosti ve střední a východní Evropě. Obchod jí umožní posílit svou přítomnost v rozvíjejícím se norském odvětví těžby ropy. Pro norskou společnost by transakce mohla představovat další finanční prostředky v době, kdy Statoil investuje 19 miliard dolarů do spuštění těžby v nově objevených ložiscích.

"Statoil touto transakcí... otevírá kapitál k investicím ve vysoce návratných projektech v klíčových oblastech," sdělil výkonný ředitel Statoilu Helge Lund. Pro Statoil však bude podle Reuters těžší splnění cíle zvýšit produkci do roku 2020 z loňských zhruba dvou milionů barelů ropného ekvivalentu denně na 2,5 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Produkce OMV se naopak díky dohodě příští rok zvýší o zhruba 40 tisíc barelů.

Společnost chce do roku 2016 dosáhnout denní produkce 350 tisíc barelů ropného ekvivalentu. Obchod se Statoilem bude k dosažení cílů pro rok 2016 klíčový, uvedl generální ředitel OMV Gerhard Roiss.

OMV vlastní například přední rumunskou ropnou společnost Petrom. V České republice působí OMV od roku 1991, v roce 2005 v tuzemsku koupila síť čerpacích stanic Aral. Ve druhém čtvrtletí její produkce dosahovala kolem 297 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Konec polského úředníka. Kvůli závadnému hovězímu ho ministr odvolal

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski údajně v souvislosti s aférou kolem prodeje masa z nemocných krav...

Banky je obíraly, tak vymysleli virtuální směnárnu. Má hodnotu miliard

Taavet Hinrikus.

Estonec Kristo Kaarmann si poslal platbu v librách na účet vedený v eurech a divil se, jak nevýhodný kurz mu banka...

Najdete na iDNES.cz