Olympiáda by odřízla Česko od moře. Stát jedná o náhradním přístavu

  7:44aktualizováno  7:44
Kandidatura Hamburku na pořádání olympiády v roce 2024 dělá starosti české vládě. Komplikuje totiž plány na modernizaci českého přístavu, který by se měl ocitnout uprostřed budoucích sportovišť. Stát proto jedná s městem o poskytnutí náhradní lokality.

Na ostrově Kleiner Grasbrook v Hamburku má vyrůst nový olympijský stadion a vesnice. Český přístav (Moldauhafen) se nachází na vizualizaci v zadní části. | foto: Gärtner + Christ, město Hamburk

Nejsledovanější sportovní klání letních olympijských her jen pár kroků od území České republiky? To může být za méně než deset let realitou. Záleží, zda se Hamburku podaří získat pořádání her v roce 2024. Město totiž plánuje vystavět hlavní stadion v těsné blízkosti českého přístavu zvaného Moldauhafen (Vltavský přístav).

Pro Česko však plány hanzovního města znamenají spíše starosti. Hrozí totiž, že výstavba olympijského areálu provoz přístavu výrazně omezí, nebo dokonce znemožní. Ministerstvo dopravy a Ředitelství vodních cest (ŘVC) proto jedná s městem Hamburk o výměně 30 tisíc metrů velkého území za jinou lokalitu.

„Pokud Hamburk vyhraje, olympijské hry se dotknou i našeho území, které nebudeme moci plně využívat. V současné době jednáme s městem a přístavem Hamburk o náhradním území. Zatím je to ale jen ve fázi jednání,“ potvrdil iDnes.cz spekulace německých médií ředitel ŘVC Lubomír Fojtů.

Město Hamburk se plánům nechce vyjadřovat. Jasněji o případné náhradní lokalitě by však mohlo být v druhé polovině září po návštěvě ministra dopravy Dana Ťoka v Německu.

Přístav odříznou mosty. Vláda plánuje investovat 200 milionů

Už v dubnu zveřejnilo město první vizualizace podoby budoucího stadionu. Podle nich by ostrov Kleiner Grasbrook, na kterém se nachází i český přístav, spojila řada nových mostů. Ty mají umožnit návštěvníků i zásobování přístup k chystanému stadionu a olympijské vesnici, zřejmě by však značně omezily přístup k přístavu.

Plány německého města přitom kolidují se záměry české vlády. Ta ve středu schválila novelu zákona o Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Změna mimo jiné umožní SFDI financovat chystanou rozsáhlou přestavbu přístaviště. Po letech chátrání chce totiž stát dát přístav do pořádku a do přestavby investovat až 200 milionů korun. V současné situaci kolem pořádání Olympijských her je však smysluplnost takové investice značně nejistá. 

Do přesunu přístavu mohou teoreticky mluvit i Britové

Někdejší Československo získalo přístav do pronájmu na 99 let v roce 1929 na základě Versailleské smlouvy. Po rozpadu federace přešla pravomoc na Českou republiku. Po krachu Československé plavby labské v roce 2001 se provoz v přístavu omezil a ten začal upadat. Město Hamburk na jeho špatný stav v minulosti Česko upozorňovalo a vyzývalo k nápravě.

Jak upozornil německý deník Die Welt, může do jednání o přesunu přístavu do jiné lokality vnést zmatek navíc jedno ustanovení téměř sto let staré Versailleské smlouvy. V článku 364 se totiž uvádí, že veškeré změny  musí schválit komise, ve které bude vedle zástupce Německa a Československa zasedat i představitel Velké Británie. Jak se jednotlivé strany k tomuto ustanovené postaví a zda bude Velká Británie trvat na splnění podmínky není jasné. Podle Fojtů by to však nemělo jednání ohrozit.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Hotely bojují proti obchodníkům s lidmi, školí na to své zaměstnance

Ilustrační snímek

Do boje s novodobým otroctvím a obchodem s lidmi se zapojují hotelové řetězce. Přibližně půl milionu zaměstnanců...

Konec polského úředníka. Kvůli závadnému hovězímu ho ministr odvolal

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski údajně v souvislosti s aférou kolem prodeje masa z nemocných krav...

Do malířství proniká umělá inteligence. Draží se obraz vytvořený počítačem

Na březnové aukci výtvarného umění v londýnské pobočce Sotheby’s se budou...

Co je hlavním nástrojem malíře? Štětec. Ten však v budoucnu může nahradit počítač a umělá inteligence. A všímají si...

Najdete na iDNES.cz