Tabáčníci zaplatí miliardové odškodné. Neřekli, že kouření škodí

  18:03aktualizováno  18:03
Kanadské pobočky British American Tobacco, Philip Morris a Japan Tobacco musejí skupině kuřáků zaplatit odškodné ve výši v přepočtu 291 miliard korun. Québecký odvolací soud tak potvrdil rozhodnutí soudů nižší instance ve sporu který se táhne od roku 1998. Podle British American Tobacco je rozhodnutí znepokojivé. Zdravotní rizika kouření prý byla dobře známa.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Odvolací soud v kanadské provincii Québec podpořila rozhodování nižších soudů. Soud tak vyhověl žalobě skupiny kuřáků, kteří požadovali finanční náhradu za dopady způsobené závislostí na cigaretě a nemocemi v důsledku kouření. Ti namítali, že nebyli nikdy před těmito riziky varováni, píše agentura Bloomberg. První žaloby pocházejí už z roku 1998.

„Jde o totální porážku tabákového průmyslu,“ podotkl Rob Cunningham z ottawské skupiny bojující proti rakovině. Podle BBC je to nejvyšší přiznané odškodné v historii země. Právní bitva však bude pravděpodobně pokračovat ještě mnoho let.Žalobci namítali, že firmy věděly od padesátých let minulého století, že jejich výrobky způsobují rakovinu a další nemoci, ale zákazníky na to dostatečně neupozornily. 

Jednoho dne už nebudeme muset vyrábět cigarety, říká šéf tabákové firmy

Soudy budou pokračovat

„Rozhodnutí je znepokojivé,“ řekl Eric Gagnon, šéf korporátního a právního oddělení kanadské pobočky British American Tobacco (BAT). Plánuje se obrátit na kanadský Nejvyšší soud. „Rizika spojená s kouřením byla v Kanadě známa desítky let. Spotřebitelé si jich byli vědomi, a proto my bychom neměli nést odpovědnost,“ doplnil.

Rothmans, Benson & Hedges Inc., kanadská pobočka společnosti Philip Morris se také chystá jít až k soudu nejvyšší instance. Japan Tobacco zatím zvažuje všechny možnosti včetně dalšího odvolání.

I americké soudy v posledních letech tabákovým firmám nařizují platit vysoké odškodné. Odvolací instance však tyto tresty často sníží. Například suma 28 miliard dolarů (630,6 miliardy korun), kterou měl zaplatit Philip Morris, byla u odvolacího soudu v roce 2011 snížena na 28 milionů dolarů (630,6 milionu korun).

Méně škodlivé varianty

Tabákové firmy se aktuálně snaží kvůli klesající poptávce a zpřísňování národních regulací místo tradičních cigaret nabídnout alternativní produkty. Philip Morris vsadil na bezdýmé cigarety Iqos. Na podobné bázi funguje elektronický přístroj glo od konkurenční British American Tobacco. Přístroje produkují aerosol, který podle údajů firem obsahuje v průměru o 90 procent méně škodlivých chemických látek než cigaretový kouř. Dlouhodobé studie prozatím nejsou dostupné.

„Zahřívaný tabák, správněji tlející, je na trhu něco přes rok, tedy dlouhodobé studie nejsou. Můžeme však měřit, co konzument tlejícího tabáku vdechuje a to porovnat s tím, co vdechuje kuřák. Výsledky ukazují o desítky procent méně toxických látek. Nenazvala bych však tlející tabák, například Iqos, jako zdravější, ale méně škodlivý než kouření určitě,“ řekla iDNES.cz již v minulosti Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Další z rubriky

Nic se neděje, tiskneme dál. Venezuela vydala nové bankovky

Nová venezuelská měna, suverénní bolívar, je výsledkem  měnové reformy ze srpna...

Venezuela znovu vydala nové bankovky. Měly by zefektivnit hotovostní transakce, které v zemi často musí probíhat s...

Jako James Bond. Elon Musk chce vyrobit autoponorku z legendárního snímku

Zakladatel a majitel společnosti SpaceX Elon Musk na tiskové konferenci po...

Máme návrh podvodního vozu inspirovaného bondovkou ze 70. let, prohlásil Elon Musk na úterním výročním setkání...

Itálie zvažuje zavedení paralelní měny. Komise by ji tvrdě potrestala

Zástupce premiéra Itálie a ministr vnitra Matteo Salvini

Itálie, třetí největší ekonomika v EU a zároveň absolutně nejzadluženější člen spolku, si pohrává s myšlenkou na...

Najdete na iDNES.cz