Největší čínská skládka Ťiang-cchun-kou je téměř plná, a to o pětadvacet let...

Největší čínská skládka Ťiang-cchun-kou je téměř plná, a to o pětadvacet let dříve, než bylo původně plánováno. (18. listopadu 2019) | foto: Profimedia.cz

Největší čínská skládka je plná o pětadvacet let dříve, než se počítalo

  • 23
Největší čínská skládka Ťiang-cchun-kou je téměř plná, a to o pětadvacet let dříve, než bylo původně plánováno. Denně se sem vyváží okolo deseti tisíc tun odpadků, to je o tři čtvrtiny více, než jsou její limity. Čínské úřady zde po jejím uzavření chtějí vybudovat ekopark.

Skládka byla otevřena v roce 1994 a měla sloužit až do roku 2044. Zabírá plochu téměř 700 000 čtverečních metrů, dosahuje výše 150 metrů a její kapacita přesahuje 34 milionů metrů krychlových odpadu. 

Si-an, město kde skládka leží, ale donedávna bylo jedním z mála čínských měst, která při likvidaci odpadů z domácností spoléhala výlučně na ni. Skládka sloužila osmi milionům lidí.

Tento měsíc byla nedaleko odtud otevřena nová spalovna odpadu, další čtyři mají následovat příští rok. Očekává se, že dohromady zvládnou zpracovat 12 750 tun odpadků denně. 

Tento postup je součástí plánu, který má omezit množství skládek v zemi a likvidovat odpad jinými metodami. Skládka u Si-anu se má výhledově stát „ekologickým parkem“.  

„Toto místo se v budoucnu stane obrovským ekoparkem, takže obyvatelé se budou moci radovat z lepšího životního prostředí, řekl Sun Ťien-ťün, vedoucí městského rozvoje Si-anu. 

„Chceme se neustále pohybovat vpřed. Spolu s postupným uzavíráním komplexu se nyní soustředíme na ekologickou likvidaci skládky,“ dodal Sun Ťien-ťün.

Čína patří mezi největší znečišťovatele na světě a už roky se potýká s horami odpadků, které produkuje populace čítající 1,4 miliardy lidí.

Domácnosti v čínských městech podle statistik předloni vyprodukovaly 215 milionů tun odpadků. O deset let dříve to bylo 152 milionů tun. V zemi bylo 654 skládek a 286 spaloven. Údaje o recyklaci však chybějí, podle vládní zprávy se do konce příštího roku plánuje recyklovat 35 procent odpadu z velkoměst. 

Jako na Balkáně. Konec skládkování Česko odkládá o šest let

V roce 2015 sesuv půdy na skládce u velkoměsta Šen-čen zabil 73 lidí. Skládka byla navržena, aby pojmula čtyři miliony krychlových metrů odpadků až do výše 96 metrů. Než se zhroutila, obsahovala skoro šest milionů kubíků odpadu a sahala do výše 160 metrů.

Čína se před dvěma lety rozhodla zakázat dovoz čtyřiadvaceti druhů odpadu. Ještě v roce 2017 ale dovezla z Evropy, Japonska a USA sedm milionů tun plastů a 27 milionů tun odpadního papíru.

Čínské úřady zároveň usilovně pracují na tom, aby obyvatelé změnili své praktiky při nakládání s odpadky. Od července 2019 se v 46 čínských městech včetně Si-anu zkušebně zavedl nový recyklační systém. Číňanům nyní například hrozí za nedodržování pravidel recyklace sankce. 

Mohou obdržet pokutu 200 jüanů (660 Kč), společnosti mohou za stejný prohřešek zaplatit od 50 tisíc do půl milionu jüanů (od 165 tisíc do 1,6 milionu Kč). 

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,