Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Američtí bossové od 80. let zbohatli sedmkrát, průměrní lidé zchudli

  6:00
Odměny šéfů největších americký firem, obchodovaných na burze, rostou mnohem rychleji, než akcie těchto společností. Závidět jim mohou ale hlavně běžní Američané, kteří od osmdesátých let reálně zchudli, zatímco odměny ředitelů jsou od té doby sedminásobné.

Značka Wall Street v New Yorku (2. dubna 2020) | foto: AP

Generální ředitel v USA si loni v průměru přišel na 21,3 milionu dolarů ročně, tedy 470 milionů korun, uvádí zpráva amerického Institutu pro ekonomickou politiku, která se zabývá nerovností.

Rychlý meziroční nárůst o 14 procent u šéfů firem je dán nárůstem cen akcií a také výnosem z akciových opcí. Jejich celkové odměny na cenách akcií závisí až ze tří čtvrtin. Z roku na rok si loni ředitelé firem polepšili o 2,6 milionu na 21,3 milionu dolarů.

Výše odměn se tak velmi přiblížila historickému rekordu z roku 2000. V té době byl svět na vrcholu internetové horečky, kdy se masy investorů nechaly oblouznit nadějemi na závratný růst akcií technologických firem. Jenomže právě na konci tohoto roku bublina zvaná „dot-com bubble“ praskla a následovaly bankroty a velké vystřízlivění.

Ještě tučnější jsou dnes výplatnice amerických bossů ve srovnání s běžnými pracovníky v národním hospodářství. Zatímco v roce 1965 byly na 21násobku průměrných platů v ekonomice, v roce 2018 manažeři pobírali 293x víc a loni už 320krát víc než běžný pracovník.

Jak uvádí analýza, odměny pro ředitele firem jsou navíc vzhledem k nárůstu akcií firem na burze nadhodnocené. Zatímco 350 sledovaných firem burzovního indexu S&P od roku 1978 rostlo v průměru o 741 procent, odměny „generálů“ se ve stejném čase vyhouply o 1 167 procent.

Výrazně se za tu dobu rozevřely nejen platové nůžky mezi nejbohatší a průměrnou populací, ale ředitelé firem utekli také vysokému managementu, který si od roku 1978 polepšil o 337 procent. Nejhůře z toho opět vychází průměrná pracovní síla, která si za 42 let polepšila jen o 13,7 procenta. A reálně, tedy při zohlednění inflace, vlastně zchudla.

Trend pokračoval i v posledním desetiletí. Od roku 2009, tedy od propuknutí hypoteční krize v USA odměny generálních ředitelů vzrostly o 105,1 procenta, ale platy běžných zaměstnanců se zvýšily jen o 7,6 procenta. Také jejich započítané odměny už přitom odrážejí benefity.

V minulosti platilo, že ekonomičtí migranti byli ochotni pracovat za nižší mzdy než domácí obyvatelstvo. Tím brzdili růst mezd na řadových pozicích. To se však nedá říct u top managementu, kam se probojoval jen nepatrný zlomek ekonomických migrantů.

Štěpán Křečekekonom BH Securities

Analýza tvrdí, že odměny generálních ředitelů nejsou odrazem vyšší produktivity práce ekonomických elit, ale spíš výrazem jejich moci nad určováním výše vlastních odměn. Z toho ve výsledku těží také vysokopříjmové skupiny, ale už ne 90 procent běžné pracovní síly.

Možné řešení se podle studie nachází v politické rovině a mohlo by zahrnovat opatření jako je zvyšování daní z příjmu pro nejbohatší nebo zvyšování korporátních daní ve firmách, kde bude vyšší rozdíl mezi odměnami ředitelů a platy běžných zaměstnanců. Dalším možným nástrojem je posílení mechanismu kontroly a rozhodování o odměnách pro šéfy firem ze strany akcionářů.

Rovnostářštější Česko

Podle ekonoma investiční firmy BH Securities Štěpána Křečka je i přes rozdílné metodiky podobných analýz patrný trend, kdy dochází k výraznému rozevírání nůžek mezi top managementem a řadovými zaměstnanci. Vedení podle něj přidává více sobě, protože výrazné zvýšení u několika jedinců se do mzdových nákladů promítne méně než mírné zvýšení u mnoha řadových zaměstnanců. Svou roli ale hraje i globalizace.

„Vlivem globalizace se nůžky v odměňování začaly rozevírat. V případech, kdy zaměstnanci začali být příliš drazí, přeneslo vedení společnosti výrobu do ciziny. Na nejnižších pozicích tak docházelo k relativně mírnému navyšování. Top management se tomuto procesu vyhnul, protože jen zřídkakdy byl přesunut do ciziny. Podobný efekt přinesla migrace. V minulosti platilo, že ekonomičtí migranti byli ochotni pracovat za nižší mzdy než domácí obyvatelstvo. Tím brzdili růst mezd na řadových pozicích. To se však nedá říct u top managementu, kam se probojoval jen nepatrný zlomek ekonomických migrantů,“ vysvětlil.

Česká republika se zpožděním následuje vývoj na Západě. „Rozdíl je v tom, že naše ekonomika je z podstatné části subdodavatelská, takže zde je omezený počet zástupců top managementu. Ten často sídlí v zahraničí na centrálách mateřských firem. Naše země je relativně rovnostářská. Rozdíly v odměňování se sice zvyšují, ale jsou stále nízké proti tomu, co vidíme v zahraničí,“ uvedl.

K tomu může přispívat náš daňový a odvodový systém, kdy zvýšení mzdy vysokopříjmovým skupinám obyvatel končí z podstatné části u státu.

Autor:
  • Nejčtenější

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Strop pro domácnosti zřejmě nebude na celou spotřebu, řekl Síkela

Vláda pracuje na nařízeních, která mají upravit způsob zastropování cen energií. Zatímco ceny by měly zůstat na...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Němcům se nedaří šetřit plynem. Výzvy nezabraly, spotřeba naopak stoupla

Výzvy německých úřadů ke snížení spotřeby plynu se míjí účinkem. Spolková síťová agentura uvedla, že spotřeba v...

Nový balík protiruských sankcí je na světě, schválit by ho mohli v Praze

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu představila plán dalších protiruských sankcí. Jejich...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...

Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, vzrostla na deset procent

Inflace v eurozóně pokořila další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...