ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Velké americké řetězce zaplatí zaměstnancům za očkování proti koronaviru

  • 5
Velké americké řetězce pobízejí své zaměstnance k očkování proti koronaviru. Za očkování jsou jim ochotny zaplatit. Ne všichni se však mohou nechat naočkovat ihned, pravidla očkování jsou ve Spojených státech rozdílná.

Řetězec supermarketů Aldi v úterý uvedl, že poskytne svým pracovníkům dvě hodiny výplaty za každou dávku vakcíny. Svému personálu tak poskytne až čtyři hodiny placeného volna. Všem zaměstnancům, kteří se chtějí nechat naočkovat, pokryje náklady spojené s podáním vakcíny, informoval web CNN.

Společnost Aldi ve své tiskové zprávě uvedla, že se „postará o to, aby všichni pracovníci placeni hodinovou mzdou, kteří si přejí dostat vakcínu, tak mohli učinit bez obav ze ztráty části výplaty nebo ztráty volného času mimo svou pracovní dobu.“

Řetězec Aldi, který má více než 2 000 obchodů ve 37 státech USA rovněž dodal, že bude pracovat na dalších způsobech, jak zlepšit dostupnost očkování pro své zaměstnance. Plánuje například zavést očkovací kliniky ve svých skladech a kancelářích, aby zajistil svému personálu snadný přístup k vakcíně.

Finanční příspěvky chystají i jiné společnosti

Podobné kroky učinil i americký řetězec Dollar General. Ten minulý týden sdělil, že daruje svým pracovníkům jednorázovou platbu odpovídající čtyřem hodinám práce po absolvování očkování. 

Firma Trader Joe´s poskytne svým zaměstnancům „další dvě hodiny řádného platu za jednu dávku vakcíny za to, že si udělali na očkování čas,“ uvedla Kenya Friend-Daniel, mluvčí společnosti Trader Joe´s.

Finanční pomoc chystá i společnost Instacart. Ta daruje finanční příspěvek svým pracovníkům v prodejnách i nezávislým dodavatelům. Od 1. února bude Instacart poskytovat „stipendium na podporu očkování“ ve výši 25 dolarů (zhruba 540 korun). Nezávislí dodavatelé však pro získání finančního příspěvku musí splnit určité podmínky.

Podle serveru CNN bylo do Spojených států dosud distribuováno více než 31 milionů dávek vakcíny a více než 10 milionů lidí již dostalo první očkovací dávku. 

Společnost Aldi uvedla, že spolupracuje se státními úředníky z celých Spojených států, aby svým pracovníkům zajistila přednostní přístup k očkování, informovala agentura Reuters. 

Většina amerických států však stále očkuje pouze zdravotnické pracovníky a klienty a zaměstnance v zařízeních dlouhodobé péče, jako jsou například domy s pečovatelskou službou. Pracovníci v maloobchodech či obchodech s potravinami by měli být očkování v pozdějších fázích zavádění očkování, avšak pravidla očkování se v jednotlivých státech liší.