Renesance jádra nepřišla. Objevily se nové zdroje a státy zelenají

  3:05aktualizováno  3:05
Ohlašovaná renesance jaderné energie z počátku 21. století se nekoná. Důvodů je rovnou několik: rostoucí konkurence jiných zdrojů, jako jsou břidlicový plyn a obnovitelná energie, klesající poptávka po elektřině, kterou zavinila finanční krize, a nehoda ve Fukušimě, která zvedla nedůvěru k jádru.
Jaderná elektrárna. Ilustrační snímek.

Jaderná elektrárna. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Německo nedůvěra k jádru dokonce dohnala k razantnímu přechodu k zelené energii.

"Vezměte v potaz, že Německo je třetí největší průmyslově vyspělou ekonomikou na světě. Pokud se mu podaří vyměnit jadernou energii za obnovitelné zdroje, které se stále vyvíjejí, a to i při růstu energetické spotřeby kvůli rostoucímu průmyslu, pak vznikne nový průmyslový model, nový základ pro 21. století. Mohla by to být evropská exportní revoluce. A já jsem si jist, že to půjde," uvedl pro MF DNES při své páteční návštěvě Prahy předseda Evropského parlamentu a německý sociálnědemokratický politik Martin Schulz.

Přesto se v Evropě stále 27 procent energie vyrábí z jádra a několik evropských zemí staví nebo se chystá jadernou elektrárnu postavit. A ani Schulz si nedělá iluze, že v příštích desítkách let tady jaderné elektrárny nebudou.

Vyrábět energii z jádra je však v tuto chvíli ekonomicky nerentabilní.

"Z ekonomického pohledu jde o to, jestli zisky pokryjí všechny náklady, které jaderná energie nese, jestli se vyplatí soukromým investorům. A v tuto chvíli já v EU nevidím jedinou jadernou elektrárnu stavěnou z čistě obchodních důvodů. O renesanci nemůže jít, když jsou náklady vysoké, ceny energie nízké a rizika v podobě měnící se energetické politiky a obnovitelných zdrojů nebo ceny na trhu jsou vysoká," vyjmenovává důvody Georg Zachmann, energetický analytik z bruselské nezávislé společnosti Bruegel v telefonickém rozhovoru pro MF DNES.

Poukazuje na to, že nyní stavěné jaderné elektrárny ve francouzském Flamanville nebo ve Finsku se významně prodražují a stavba se protahuje.

"Ale podívejme se taky na Británii, která chce stavět jadernou elektrárnu, a jediný vážný uchazeč - francouzská společnost EDF - ji nabízí postavit za cenu, při níž by vyrobená MWh stála kolem 120 eur. To je více než částka, jíž Německo podporuje větrnou energii," zdůrazňuje Zachmann.

U Temelína se mluvilo o tom, že při ceně 90 eur za MWh by se stavba ještě vyplatila, dráž už nejspíše ne. "EDF odmítá cenu snížit s ohledem na vysoká rizika včetně politických. Čili bez nějakých vládních záruk postrádá jaderná elektrárna obchodní smysl," dodává Georg Zachmann, který je také členem Německé poradní skupiny pro Ukrajinu.

Právě spor mezi Ukrajinou a Ruskem může stočit pozornost k jádru, jenže peníze chybějí. Jak bude nakonec vypadat energetická mapa Evropy za 10 nebo 20 let? "Určitě budeme mít větší podíl obnovitelných zdrojů, zemní plyn z dovozu, snad i méně uhelných zdrojů a pravděpodobně stejný díl jaderné energie jako dnes. Ale energetický trh nebo cena uhlí je nevypočitatelná a můžu se zcela mýlit. Scénář však bude stát na mixu obnovitelných zdrojů a plynu," odhaduje Zachmann.

K podobnému závěru došel i politik Schulz. "Každá země si chce zachovat energetickou suverenitu, a některé se proto vydávají jinou cestou. Francouzský prezident Jacques Chirac tvrdil, že jaderná energetika je jediným nástrojem k zachování klimatu. Chápu rovněž Polsko, jehož ekonomika je z více než 90 procent závislá na uhelných zdrojích. Nemůžeme čekat, že se změní ze dne na den.  V nejbližších desetiletích se bude v Evropě energie stále čerpat z jádra, uhlí i obnovitelných zdrojů," dodal předseda europarlamentu.

Pokud se Německu podaří přejít na obnovitelné zdroje při klesajících nákladech, pak se může stát modelovým příkladem nejen v Evropě, ale pro celý svět.

"Nejde o počet uhelných elektráren. Vše závisí na tom, jestli Evropa dokáže snížit výrobu energie z obnovitelných zdrojů tak, aby se Číňanům nevyplatilo brát energii z uhlí. Tam se rozhodne, jestli udržíme klimatické změny pod kontrolou," uzavřel analytik Zachmann.

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Čína vyhazuje z regálů boty Nike. Jejich designér podpořil hongkongské protesty

Sportovní boty Nike Undercover

Značka Nike nebude v Číně prodávat sportovní boty z limitované edice navržené japonským designérským studiem...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Je těžší najít pracovníky než získat hosty, říká šéf tyrolské Wilder Kaiser

Lukas Krösslhuber, ředitel turistické kanceláře ve Wilder Kaiser.

Wilder Kaiser je největším rakouským horským zážitkovým centrem a také lokalitou, která díky tomu vytváří velké...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz