Výrobce pantoflí a sandálů, které jsou známé korkovými a latexovými podrážkami, prohlašoval, že jeho sandály jsou autorským dílem užitého umění a nelze je kopírovat. Zároveň usiloval o to, aby vybrané společnosti podobné sandály přestaly vyrábět a zároveň stáhly z prodeje ty produkty, které jsou již na trhu, napsal britský portál The Guardian.
Pantofle Birkenstock míří na akciovou burzu USA. Firma chce miliardy eur![]() |
Případem se zabývaly krajský soud v Kolíně nad Rýnem a následně tamní vyšší krajský soud. Krajský soud původně uznal modely bot jako umělecká díla, podle vyššího krajského soudu ovšem o umělecké dílo nešlo.
Případ rozsekl až německý nejvyšší soud, ten rozhodl v neprospěch společnosti Birkenstock. „Pro autorskoprávní ochranu díla užitého umění – stejně jako u všech ostatních druhů děl – nesmí být úroveň designu příliš nízká,“ napsal soud. „Pro autorskoprávní ochranu musí být dosaženo takové úrovně designu, která prokazuje individualitu,“ zdůvodnil německý nejvyšší soud své rozhodnutí.
Věčná stopa Steva Jobse. Vydražily se jeho pantofle, kupec na nich nešetřil![]() |
Společnost Birkenstock nad konečným rozhodnutím vyjádřila zklamání. Podle ní společnosti, které žalovali, nevyrábějí vlastní produkty. „Tyto boty si nechávají vyrábět v zemích s nízkými mzdami. Za podmínek, o kterých můžeme jen spekulovat. Nemyslíme si, že je spravedlivé, že se tímto způsobem dosahuje zisku bez jakéhokoli úsilí,“ cituje slova mluvčího společnosti německý portál Tagesschau.
Historie značky Birkenstock sahá až do roku 1774. Značka se proslavila vývojem anatomicky tvarované stélky, která přinesla revoluci v pohodlí obuvi. Původně ortopedická obuv si našla cestu od zdravotníků až po módní svět.
V posledních letech pantofle nosily třeba zpěvačky Katy Perry a Britney Spears. Boty se objevily také ve filmu Barbie z roku 2023, kdy herečka Margot Robbie zvolila právě růžovou obuv této značky namísto bot s vysokými podpatky.