Podle dostupných dat platformy Zeki vzrostl počet odborníků na AI v evropském obranném sektoru za posledních jedenáct let již desetinásobně. Ještě v roce 2014 šlo pouze o 144 expertů a nyní jich je více než 1 700. Motivací už navíc pro ně není pouze výdělek, ale i celkový smysl a reálný dopad jejich práce, píše agentura Reuters.
„Lidem nejde pouze o mzdy. Chtějí, aby jejich práce měla smysl a reálné dopady,“ říká Loïc Mougeolle, výkonný ředitel francouzské firmy Comand AI. Dodává že řada expertů chce svými znalostmi přispět k posilování evropské obrany.
Svoboda jako zásadní hodnota
Vliv na rostoucí zájem o obranný sektor má také stále probíhající ruská válka na Ukrajině. Dříve odmítaná spolupráce s armádními složkami je pro mnohé mladé inženýry otázkou svobody. Uvědomují si totiž, že o ni nechtějí přijít.
Zakladatelé startupů jsou hrdinové. Evropa je musí podpořit, míní investor Broda![]() |
„Mladí si začali uvědomovat, že svoboda není zadarmo. Někteří za ni bojují se zbraní v ruce, jiní mozkem a tím, co vyvíjejí,“ komentuje aktuální trendy Stelios Koroneos, zakladatel řeckého startupu Variene.ai.
Zájem potvrzuje i rostoucí financování obranných startupů. Podle statistik společnosti vzrostly kapitálové investice do evropských firem v obraně ze 62 milionů amerických dolarů (1,4 miliardy korun) v roce 2022 na 626 milionů (14,4 miliard korun) v roce 2024. Evropská unie plánuje v oblasti obrany v dalších letech utratit až 800 miliard eur. Investice tímto směrem výrazně navyšuje mimo jiné i sousední Německo.
Roli sehrává i situace v USA
Evropské obranné startupy usilovně hledají nové a nové talentované pracovníky a navzdory nižším mzdám proti americké konkurenci se jim to poměrně daří. „Evropa je z hlediska obrany a veřejné bezpečnosti obrovským trhem,“ uvedl pro agenturu Reuters Jan Hendrik Boelens, který stojí v čele startupu Alpine Eagle.
Estonské startupy jsou na postupu. Spatřily příležitost v evropském zbrojení![]() |
Důležitou roli hraje i aktuální vývoj ve Spojených státech. Někteří evropští výzkumníci se totiž vracejí i kvůli tamní politické změně, se kterou souvisí také rozsáhlé výdajové škrty v americkém akademickém sektoru.
„Opravdu mnoho předních výzkumníků v oblasti umělé inteligence pochází z Evropy. Sice původně odešli do USA, ale jsou zpátky. Chtějí pomoci budovat evropskou suverenitu,“ říká Jeannette zu Fürstenbergová z General Catalyst.
Příkladem je dvacetiletý britský student Michael Rowley, který nedávno odmítl několik velmi lákavých nabídek od účetních firem. Rozhodl se totiž pracovat na vývoji technologie umožňující lépe sledovat momentální pohyb vojsk.
„Mohl bych pracovat pro většinu technologických firem. Možnost chránit demokracii je ale příležitost, kterou mnoho jiných nedostane,“ uzavírá pro Reuters mladý výzkumník.
Hledáte práci v IT? Vyberte si z aktuální nabídky práce na portálu jobDNES.cz v tomto oboru |