Pokud zákon projde, budou moci Kaliforňané přinášet nepotřebné a dokonce i poškozené oděvy a domácí textil do obchodů s použitým oblečením, charitativních organizací a dalších dostupných sběrných míst po celém státě, kde je budou třídit a recyklovat.
Návrh zákona známý jako Responsible Textile Recovery Act (Zákon o odpovědném využití textilu) vyžaduje také, aby výrobci oděvů, ručníků, lůžkovin a čalounění zavedli a financovali celostátní program opětovného použití, oprav a recyklace svých výrobků. Informuje o tom list The Guardian.
Většina textilu končí na skládce
Od roku 1960 se množství textilního odpadu vyprodukovaného v USA zvýšilo téměř desetkrát. V roce 2018 přesáhlo více než sedmnáct milionů tun. Šokujících 85 procent veškerého textilu pak končí na skládkách, kde se z něj uvolňuje metan a do půdy a podzemních vod se vyluhují chemikálie a barviva. Asi jen patnáct procent oděvů a dalšího textilu se znovu použije, přestože odhadem 95 procent materiálů, včetně látek, přízí, vláken, zipů a knoflíků, je recyklovatelných.
Kalifornie žaluje ropnou korporaci. Měla klamat ohledně recyklace plastů |
„Opravdu tvrdě jsme pracovali na tom, abychom konzultovali a nakonec sladili všechny zúčastněné strany v životním cyklu textilu, takže na konci nebyl žádný odpor,“ řekl demokratický senátor Josh Newman k zákonu, který nyní leží na stole kalifornského guvernéra Gavina Newsoma.
Návrh zákona podpořilo více než 150 ekologických organizací, správců komunálního odpadu a maloobchodníků, jako jsou řetězce IKEA, Everlane anebo Goodwill. Zastánci tohoto přelomového zákona tvrdí, že pomůže průmyslu přejít na udržitelnou a oběhovou ekonomiku, což by mohlo uvolnit nové příležitosti pro ekologicky prospěšnou výrobu a spotřebu a vytvořit více než tisíc zelených pracovních míst.
Podrobnosti o tom, jak bude celý systém fungovat, však zatím nejsou známy. „Jako globální maloobchodní prodejce módy hrajeme důležitou roli, a proto transformujeme naše podnikání směrem k oběhovému hospodářství a snižování emisí,“ uvedla Randi Marshallová, regionální vedoucí oddělení udržitelnosti a veřejných záležitostí společnosti H&M Americas.
Dodala, že vzhledem k tomu, že Francie a Nizozemsko již mají podobné zákony, společnost již ví, že to může fungovat.
Problém jménem rychlá móda
Módní průmysl je největším průmyslovým znečišťovatelem, který je zodpovědný za přibližně deset procent celosvětových emisí uhlíku. To je více než mezinárodní letecká a námořní doprava dohromady. K narůstající ekologické krizi významně přispívá takzvaná rychlá móda, tedy levné a nekvalitní oděvy, které lidé na sebe vezmou jen párkrát.
Někteří odborníci však vyjádřili obavy, že právní předpisy by mohly zvýšit náklady pro spotřebitele a postihnout menší a středně velké značky. Udržitelný módní návrhář Yotam Solomon, tvůrce nezávislé unisexové módní značky Virtue, však uvedl, že návrh zákona podporuje. „Myslím, že nový kalifornský zákon je něco, co mělo fungovat už dávno,“ řekl.
Shell odpískal recyklaci plastů. Plán byl příliš ambiciózní, vzkázal |
Dodal, že spotřebitelé by neměli pocítit žádné zvýšení cen, a odhadl, že náklady pro výrobce budou nižší než deset centů na oděv nebo textil.
Evropské země byly první, které se problémem textilního odpadu začaly zabývat pomocí legislativy. Francie, která dříve dokázala odklonit zpět k opětovnému použití pouze osmnáct procent textilního odpadu, přijala v roce 2007 zákon o recyklaci textilu. Dnes je míra recyklace textilu v této zemi více než 39 procent, uzavírá The Guardian.