Epidemie obezity pokračuje. Daňové poplatníky čekají těžší časy

  15:00aktualizováno  15:00
I letos si lidé 11. října připomněli Světový den obezity. Rozhodně však nebylo co slavit. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) totiž zveřejnila zprávu, podle které je na světě dvakrát více lidí s nadváhou a obezitou než podvyživených lidí. To pro společnosti a ekonomiky představuje obrovskou zátěž.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Jak naznačují nejnovější statistiky OECD, počet obézních lidí neustále roste a rozhodně to nevypadá, že by se v tomto trendu mělo něco změnit. Naopak, odborníci počítají s tím, že bude hůř.  V USA se například očekává, že do roku 2030 bude mít nadváhu každý druhý občan. OECD zatím neví o žádné zemi, která by na tento problém měla řešení.

OECD se na obezitu letos podívala z ekonomického hlediska a zjistila, že nadváha snižuje hrubý domácí produkt (HDP) v členských státech OECD a EU v průměru o 3,3 %, píše Deutsche Welle

„Obezita se vymyká kontrole a mohou za to falešné potraviny. Lákají lidi, aby jedli více, protože si myslí, že šetří peníze, i když si ve skutečnosti kupují srdeční choroby,“ říká americká trenérka a podnikatelka Jillian Michaels. OECD ve své nejnovější studii s názvem „Velké břemeno obezity“ její názor potvrzuje.

Studie vyšla kvůli Světovému dni obezity. Každoroční kampaň, která funguje od roku 2015, má podle webu OECD za cíl stimulovat a podporovat praktická opatření, která pomáhají lidem dosáhnout zdravé váhy a zvrátit globální krizi obezity.

Alarmující vývoj

Nadváha je spojena s celou řadou chronických onemocnění, včetně cukrovky, kardiovaskulárních chorob a rakoviny. V důsledku těchto nemocí se průměrná délka života lidí v zemích OECD snižuje v průměru o 2,7 let.

Studie poukazuje také na to, že v příštích 30 letech bude nutné vynaložit 8,4 % z rozpočtu na zdravotnictví v zemích OECD na léčbu následků nadváhy, protože postižení lidí potřebují zdravotnické služby častěji a na komplikovanější a nákladnější léčbu. Toto číslo je nejvyšší v USA (14 %). Jak uvádí agentura Bloomberg vydají členské státy OECD na léčbu nadváhy a souvisejících stavů každoročně 311 miliard dolarů. The Times uvedl, že daňový základ Britů je kvůli obezitě o 409 liber (12 130 korun) ročně vyšší.

Podle průzkumu obezita snižuje množství pracovních příležitostí a produktivitu pracovníků. „Dopad lze kvantifikovat jako ekvivalent snížení počtu zaměstnanců o 54 milionů lidí ročně v zemích OECD, EU, G20 a vybraných partnerských zemích,“ tvrdí zpráva OECD.

Podle vědců je mezi jedinci s chronickými nemocemi prostě více nezaměstnaných a bude kvůli nim odpracováno méně pracovních dní. OECD zachází až tak daleko, že si troufá říct, že makroekonomickým efektem obezity je to, že nadváha snižuje hrubý domácí produkt (HDP) v členských státech OECD a EU v průměru o 3,3 %. 

Další nepřímé náklady obezity

Kromě vyšších výdajů na léčbu a negativních důsledků na trh práce vznikají kvůli obezitě i další nepřímé náklady v oblastech, které by vás hned nenapadly.

Někteří vědci, kteří se zabývají dopadem obezity na celém světě, poukazují na vyšší spotřebu potravin, které s tím souvisí, a všímají si negativního dopadu na emise skleníkových plynů. Hospodářská zvířata produkující více metanu. Aby se zboží dostalo do supermarketů, je potřeba více plastových obalů a zvýšeného využití dopravy. 

Když už mluvíme o dopravě, zmiňuje OECD další důsledky obezity. „Přeprava těžších cestujících z bodu A do bodu B a zpět vyžaduje více paliva,“ říká OECD. Předchozí studie organizace vypočítala, že průměrné snížení hmotnosti lidí napříč národy by znamenalo, že by nedošlo k uvolnění přibližně 10 milionů tun CO2 ročně.

Co mohou národy změnit?

Bez ohledu na to, jak se na problém díváme, má řešení obezity smysl. Téměř ve všech 52 zemích, které OECD analyzovala ve svém výzkumu, již existují národní akční plány na řešení nezdravé stravy a nedostatku fyzické aktivity.

Tyto plány se zaměřily hlavně na poskytování relevantních informací lidem. Jen hrstka národů ale uvalila daně na nezdravé věci, jako jsou potraviny a nápoje bohaté na cukr a omezila nebo zakázala reklamu na nezdravé potraviny. „V řadě zemí je uplatňována politika, která není účinná,“ komentuje to OECD.

Obecně lze říci, že akce v oblasti veřejného zdraví jsou považovány za vynikající investici pro všechny národy. OECD uvádí, že za každý 1 dolar (23,5 korun) investovaný do řešení obezity se navrátí až 5,6 dolarů (131 korun) ve střednědobých nebo dlouhodobých ekonomických výhodách.

O obezitě se mluvilo také v pořadu Rozstřel (5. 9. 2019):

Autor:
  • Nejčtenější

Multimilionářem přes noc. Šťastlivec vyhrál ve sportce čtvrt miliardy korun

Ve Sportce ve středečním losování padla druhá nejvyšší výhra v historii této hry. Sázející ze Středočeského kraje...

Granko slaví 40 let. Jak dnes vypadá holčička z obalu?

Před čtyřiceti lety přivedla maminka Veroniku Fojtů do ateliéru, kde vznikla fotka na obal krabice kakaa. Tehdy...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Byznys třída v letadlech by měla být zakázána, říká šéf Wizz Airu

Šéf nízkonákladové letecké společnosti Wizz Air Jozsef Varadi prohlásil, že byznys třída by měla být v letadlech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V mýtu je zapsána ani ne polovina aut, kolony na hranicích mohou mít až 40 km

Až čtyřicet kilometrů dlouhé kolony a desítky hodin čekání zřejmě potkají šoféry přijíždějící začátkem prosince ze...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky
Premium

Domácí ekonomika brzdí. A bude hůř, přelévá se k nám nejistota z Německa

Domácí ekonomika ve vleku Německa brzdí. Pomáhá jí však to, že lidé utrácejí v obchodech, mzdy totiž stále silně...

Největší obchodní dohoda na světě by mohla být podepsána v roce 2020

Po více než šesti letech vyjednávání se více než tucet zemí v Asii a Tichomoří chystá podepsat největší obchodní dohodu...

Uber nám dluží miliardy, rozhodlo New Jersey. Důvodem je švarcsystém řidičů

New Jersey žádá, aby mu společnost Uber vyplatila přes 640 milionů dolarů (téměř 15 miliard Kč). Alternativní...

Apple Card diskriminuje ženy, nabízí jim nižší úvěrové limity než mužům

Nová služba Applu nepřeje ženám. Všiml si toho podnikatel David Heinmeier Hansson. Apple Card mu nabídla dvacetkrát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz