Další obchodní válka na obzoru. EU zavedla cla na bionaftu z Indonésie

  17:20aktualizováno  17:20
Jedna obchodní válka, která negativně ovlivňuje globální ekonomiku, již probíhá mezi Spojenými státy a Čínou. Nyní se možná schyluje k další. Evropská unie totiž uložila vyrovnávací cla na dovoz subvencované bionafty z Indonésie. Jenže země jihovýchodní Asie si to nechce nechat líbit a hrozí odvetou. Tou však podle odborníků uškodí především sama sobě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Aung Shine OoAP

Evropská unie uložila vyrovnávací cla ve výši 8 až 18 procent na bionaftu z Indonésie, která je největším producentem palmového oleje na světě. Důvodem tohoto opatření jsou údajné vládní dotace, které využívají tamní výrobci. Jakarta okamžitě pohrozila, že zavede stejná opatření na mléčné výrobky z EU. Indonéská cla by se mohla vyšplhat až na 25 procent. Napsal o tom server Deutsche Welle.

Cla pravděpodobně ještě víc rozdmýchají probíhající spor ohledně palmového oleje mezi oběma obchodními partnery. Začátkem tohoto roku EU Jakartě oznámila, že chce do roku 2030 přestat používat palmový olej na výrobu pohonných hmot, protože jeho pěstování vede, až na výjimky, k odlesňování.

„Zvyšování cel v této obchodní bitvě poškodí z dlouhodobého hlediska více indonéskou ekonomiku, než ekonomiku členských států EU. Je tedy nepravděpodobné, že by se indonéská vláda pokusila zavést stejná cla jako EU,“ říká analytik z australského výzkumného ústavu Future Directions International Jarryd de Haan.

Zatímco země EU vyvážejí do Indonésie jedno procento svého zboží, Indonésie do EU dodává téměř 10 procent své produkce. V případě eskalace sporu by to tedy znamenalo velkou nevýhodu pro jihoasijskou zemi. Pokud se Indonésie skutečně pustí do odvety proti EU, může to narušit právě probíhající jednání o volném obchodu mezi oběma stranami,“ upozornil de Haan.

Antisubvenční cla

Cla Evropa zavedla kvůli podezření z toho, že indonéští výrobci bionafty těží z grantů, daňových výhod a přístupu k surovinám pod tržními cenami. Jak uvedla agentura Bloomberg, vyšetřování, které začalo v prosinci, podezření potvrdilo. Vzhledem k tomu, že vyšetřování i nadále pokračuje, byla uvalena prozatímní cla. O těch konečných se rozhodne do poloviny letošního prosince.

„Evropská komise bude nadále využívat dostupné nástroje na ochranu obchodu v plném rozsahu, aby zajistila rovné podmínky pro evropské společnosti,“ sdělil DW zdroj. Trh s bionaftou v EU má hodnotu přibližně devět miliard eur ročně a dovoz z Indonésie přibližně 400 milionů eur.

Potenciální hrozby

Odvetná indonéská cla na mléčné výrobky v EU nemusí 28členný blok nijak významně ohrozit, protože země jihovýchodní Asie dováží mléčné výrobky pouze za 220 milionů dolarů. Pokud ovšem EU omezí dovoz palmového oleje, bude to pro Indonésii, která spolu se sousední Malajsií pokrývá 85 procent celosvětové dodávky rostlinného oleje, velká rána.

Palmový olej patří v Indonésii mezi největší vývozní artikly. Rostlinný olej představoval v roce 2017 téměř 10 procent vyváženého zboží, přičemž státy EU patřily mezi přední destinace. EU využívá téměř polovinu z dovezeného palmového oleje pro bionaftu a dalších 15  procent k výrobě tepla a energie.

Evropská komise tvrdí, že nenavrhuje paušální zákaz palmového oleje v biopalivech, ale chce se vymezit pouze proti těm výrobcům, kteří kvůli produkci biopaliva přeměňují stále více lesů na zemědělskou půdu a uvolňují tak do atmosféry stále větší množství CO2. Jakarta ale tvrdí, že dodržují normy udržitelnosti a zavedla moratorium na nové plantáže palmového oleje, aby chránila své lesy. Varuje zároveň, že navrhovaný zákaz EU zničí živobytí milionům malých zemědělců.

Indonésie i Malajsie na kroky EU reagovaly silným odporem a řadou výhrůžek. Chtějí například bojkotovat zboží z EU nebo vyřadit evropské výrobce letadel z jakéhokoliv budoucího obchodování. Jakarta dokonce pohrozila, že odstoupí od Pařížské dohody o změně klimatu a postěžuje si Světové obchodní organizaci, že plán Evropské komise porušuje pravidla globálního obchodu. Podle de Haana je však Indonésie svou reakční politikou proslulá a obvykle od ní později ustoupí. „Je dost možné, že i když Indonésie vyhrožuje, žádné kroky, které by měly dlouhodobé důsledky pro širší obchodní vztahy, nepodnikne.“

De Haan také nesouhlasí s používáním termínu „obchodní válka“. „Nemyslím si, že to lze nazvat obchodní válkou, protože pro EU v ní nejsou žádné velké hrozby. Zejména v této fázi Indonésie vyhrožuje, že zavede cla pouze na relativně malý dovoz,“ vysvětlil de Haan.

Nové trhy

Indonéská vláda se již zabývá zvyšováním domácí spotřeby palmového oleje a zvyšováním vývozu do zemí, jako je Čína a Rusko. Indonéský prezident Joko Widodo požaduje, aby se od příštího roku používala bionafta s vyšším procentem palmového oleje.

V loňském roce se Čína, která je nyní klíčovým odběratelem indonéského palmového oleje, dohodla na nákupu většího množství komodity. V nedávné době Peking rovněž zrušil cla na indonéské palmový olej. „USA, Rusko, Japonsko a Egypt jsou také významnými dovozci palmového oleje, kteří v posledních pěti letech navzdory celosvětovému poklesu zvýšili svůj příjem suroviny,“ uvedl de Haan s tím, že Indonésie se pravděpodobně poohlédne po ekonomikách s mírnějším postojem k palmovému oleji.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

USA testují zájem o dlouhé dluhopisy. Nahrává jim snížení sazeb v EU

Americký ministr financí Steven Mnuchin mluví o nové facebookové kryptoměnové...

Pokud o ně bude zájem, americká vláda příští rok vydá dluhopisy s padesátiletou splatností. Oznámil to tamní ministr...

Útok v Saúdské Arábii otřásl světovou ekonomikou. Zdraží i benzin v Česku

Obchodníci ze Saúdské Arábie sledují ceny ropy na světových trzích.

Víkendový útok na saúdskoarabská ropná zařízení pomocí dronů nečekaně otřásl s finančními trhy ve světě. Ropa zdražila...

Inspirace Grétou. Po školácích budou za klima stávkovat i pracovníci Amazonu

Ilustrační foto

Po vzoru studentských stávek za klima plánuje opustit svá pracoviště i zhruba tisícovka pracovníků Amazonu. Žádají, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz