Nabízené pozemky se nacházejí v novozélandské oblasti Omarino. Potenciální kupci se mohou těšit mimo jiné i na výhled na tyrkysově zbarvené vody či písečné pláže turisticky proslulé oblasti Bay of Islands. Plocha nabízených pozemků dosahuje asi na 6 hektarů, píše agentura Bloomberg.
Luxusní kryty před apokalypsou na Novém Zélandu táhnou, chlubí se investoři |
Nový Zéland byl v minulosti stal oblíbenou destinací pro bohaté jednotlivce, kteří hledali útočiště před politickými a ekonomickými problémy ve svých domovských státech. „Když se někde něco vyhrotí, chtějí lidé často nasednout na loď nebo jachtu a dorazit k nám na Nový Zéland,“ říká pro Bloomberg novozélandský advokát Willy Sussman, který se specializuje na problematiku imigračního práva. Nový Zéland se podle něj stal pětihvězdičkovou pojistkou pro nejmajetnější vrstvu společnosti.
K zákazu prodejů nemovitostí zahraničním zájemcům přistoupila novozélandská vláda v roce 2018. Strůjcem této iniciativy byla tehdejší novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, která tímto opatřením chtěla ochránit místní realitní trh. Od té doby se cizinci k vlastní nemovitosti na Novém Zélandu jednoduše nedostanou.
Existuje výjimka
Na pozemky určené k prodeji se však zákaz nevztahuje díky prozíravosti Craiga Heatleyho, novozélandského podnikatele, který je jejich vlastníkem. Před lety si totiž dokázal zajistit výjimku. Současný majitel nabízených pozemků v Omarinu totiž získal povolení k prodeji svých nemovitostí cizincům. Ačkoliv novozélandská vláda jeho právo nejprve zpochybnila, tamní soudy mu nakonec daly za pravdu. „Jsou to opravdu výjimečné pozemky,“ komentuje Heatley.
Nový Zéland zakázal cizincům nákup nemovitostí. Chladí přehřátý trh |
Heatley se na Novém Zélandu prosadill už v osmdesátých letech minulého století, kdy založil první placenou televizní službu. V té době se rozhodl zakoupit právě i pozemky v Omarinu, neboť se domníval, že v budoucnu bude jen malá hrstka Novozélanďanů, kteří budou mít možnost si dovolit vlastní nemovitost. Celkem tehdy koupil asi 800 hektarů pozemků, které v té době vyšly na 11,8 milionů amerických dolarů (asi 267 milionů korun).
První zájemci se již ozvali
Ačkoliv nabízená cena pozemků v Omarinu se může zdát obrovská, své zájemce již má. Agentura Bloomberg píše, že se o ně zajímá několik lidí z USA i Evropy. Většina z nich nechce mít na Novém Zélandu trvalý pobyt, chtějí mít ale možnost se přesunout, pokud v jejich státě dojde k nějakým bezpečnostním hrozbám.
K zájmu o pozemky navíc nahrává i současná politická situace ve Francii a ve Spojeném království, kde se očekává výrazné zvýšení daňové zátěže pro nejmajetnější vrstvu společnosti. Právě ta se nyní rozhoduje o tom, kde pro další léta zakoření.
Čech si na Zélandu koupil dodávku a přestavěl ji na bydlení. Hodně ušetřil |
Pro běžné cizince ale není novozélandský nemovitostní trh stále dostupný. Aby se mohli o koupi ucházet, musí úspěšně získat takzvaný rezidenční status a strávit v zemi každý rok alespoň 183 dnů. Rovněž musí splnit podmínku daňového rezidentství, uzavírá agentura Bloomberg.