Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé na nemocenské stojí Evropu miliardy, v Norsku je absence na maximech

  9:00
Rostoucí počet absencí kvůli nemoci se pro firmy v Norsku stává stále palčivějším problémem. Absence v zemi jsou na nejvyšší úrovni za posledních patnáct let a Norové tráví doma nejdéle času z evropských zemí, upozornila agentura Bloomberg.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle dat OECD, na které upozornila agentura Bloomberg, Norové tráví na nemocenské v průměru 27,5 dne ročně. Norský statistický úřad také hlásí vysokou míru absence, ve druhém čtvrtletí se zvýšila na 7,1 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 2009, kdy svět zasáhla prasečí chřipka.

„Firmy nám říkají, že více času věnují náboru a získávání lidí s potřebnými dovednosti, na zbývající zaměstnance je vyvíjen větší tlak,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Odd Arild Grefstad, generální ředitel norské penzijní a pojišťovací společnosti Storebrand ASA. „To vše znamená, že produktivita klesá,“ doplnil.

Příliš štědrý systém?

Podle kritiků je tamní systém příliš štědrý. Pracovníci v Norsku mohou pobírat nemocenské dávky až jeden rok. Nárok mají na plnou mzdu, pokud nepřesáhne určitý limit. Ten je stanovený o něco výše, než je průměrná mzda v zemi. Po uplynutí jednoho roku mají nárok na dvě třetiny svého předchozího příjmu, napsala agentura.

Nemocní Češi si místo neschopenky brali dovolenou, říká studie

Mezinárodní měnový fond upozorňuje, že systém nemocenských dávek je pro stát finančně náročný a mohou deformovat pracovní trh. Navrhuje proto systém reformovat. Jak však upozornila agentura Bloomberg, štědrý systém není jedinou příčinou vysoké absence.

Zmiňuje také například stárnoucí pracovní sílu, následky covidové pandemie, která zhoršila zdravotní stav některých lidí a vedla k vyšší míře dlouhodobých nemocenských, i zvyšující se počet případů, kdy lidé odcházejí na nemocenskou kvůli psychickým problémům.

Nemocnost vyjde na miliardy

Nemocnost zaměstnanců ale stojí miliardy. Například německý ekonomický výzkumný institut IW zmínil, že zaměstnavatelé v Německu utratili loni rekordních 77 miliard eur (1,9 bilionů Kč) na nemocenské, což je více než dvojnásobek úrovně z roku 2010.

Studie, kterou v únoru zveřejnila pojišťovna Zurich UK a Centrum pro ekonomický a obchodní výzkum (Cebr), zase zjistila, že počet pracovníků s dlouhodobými zdravotními problémy ve Velké Británii se za posledních šest let zvýšil o 27 procenta na rekordních 10,3 milionu.

Češi letos strávili na nemocenské v průměru 32,5 dne, meziročně déle

Tito pracovníci v roce 2023 strávili dohromady na nemocenské 112,5 milionu dní, v roce 2017 to bylo 67,1 milionu. Podle studie měla přijít britská ekonomika kvůli snížené produktivitě o 32,7 miliard liber (zhruba 100 miliard Kč).

„Jednou z nejděsivějších statistik v této oblasti je, že pokud je někdo na nemocenské po dobu nejméně šesti měsíců, je pravděpodobnost, že zcela opustí pracovní sílu, vyšší než pravděpodobnost návratu,“ upozornil Christopher Prinz, senior analytik trhu práce v OECD v Paříži.

Řešení není jednoduché

Řešení však není jednoduché a přinutit lidi, aby byli doma kratší dobu, nemusí vždy znamenat ekonomický růst. Z výzkumu OECD mimo jiné vyplývá, že lidé, kteří přicházejí do práce, přestože jsou nemocní, jsou pro produktivitu škodlivější než ztráty způsobené těmi, kteří zůstávají pryč, a to dvakrát až třikrát.

Nemocnost v německé Tesle je trojnásobná než jinde, marody proto kontrolují šéfové

Norská vláda už nicméně plánuje určité reformy, které jsou zaměřené na snížení absence a zamezení odchodu lidí z trhu práce. „Společnost si nemůže dovolit pokračovat v nepřítomnosti z důvodu nemoci jako nyní,“ řekla Anne Louise Aartun Bye, vedoucí oddělení trhu práce v zaměstnanecké organizaci NHO. „Máme společnou odpovědnost za zvrácení tohoto trendu,“ doplnila.

Francouzská národní agentura zdravotního pojištění má zase v plánu oslovit osoby, které jsou na nemocenské déle než 18 měsíců, aby zjistila možnosti návratu do práce nebo nalezení jiného řešení. Plánuje se také zpřísnění pravidel pro vystavování neschopenek, včetně přezkoumání lékařů, kteří je vydávají.

Nezávislá instituce Cour des Comptes, která dohlíží na hospodaření státu, také navrhuje, aby se nevyplácely nemocenské dávky za absenci kratší než osm dní. Tento krok by podle ní mohl ročně ušetřit přibližně 470 milionů eur (11,9 miliardy Kč).

Autor:

Mařiče a obří fény jsou ekonesmysl, řešením jsou baterie, říká expert

  • Nejčtenější

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České pošty. Ke čtvrtečnímu odpoledni zaujalo video na platformě Instagram více než 170...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti největších evropských ekonomik s výjimkou Německa. I Německu však těsně konkuruje....

Dr. Oetker končí s výrobou v Kladně. Propustí skoro všechny zaměstnance

Společnost Dr. Oetker ze svého závodu v Kladně letos postupně propustí 114 ze 188 zaměstnanců. Firma tam ukončí výrobu. Důvodem jsou podle německé firmy zvyšující se náklady a to, že provoz už nelze...

Minus dvanáct milionů. Majitel Brašnářství Tlustý nakonec dovedl firmu ke krachu

To, co majitel pražského Brašnářství Tlustý Ivan Petrův předvídal v srpnu, se nyní naplnilo. Firma míří do insolvenčního řízení, vyplývá z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Starou...

Ředitel Strabagu Haselsteiner zemřel nečekaně ve věku 44 let

Ve čtyřiačtyřiceti letech nečekaně zemřel generální ředitel rakouské stavební skupiny Strabag Klemens Haselsteiner. Firma to oznámila v pátek večer „s velkým šokem“.

Konec ručního uklízení toalet. Všechno udělá robot řízený umělou inteligencí

Špičkovou technologii a revoluci v hygieně – nejen to slibuje zákazníkům společnost Primech AI díky svému robotu na čištění toalet. Stroj podle ní nabízí automatizované a efektivní řešení pro ty...

21. ledna 2025  20:41

NÁZOR: Vypukne celní válka všech proti všem? Kde se prezident Trump mýlí a kde ne

V roce 1998 jsem četl jednu z nejlepších makroekonomických analýz ve svém životě. Jejím autorem byl Edward Yardeni, tehdy analytik u Deutsche Bank.

21. ledna 2025

Bateriová budoucnost. České dráhy představily nové jednotky pro Plzeňský kraj

Už za tři nebo čtyři roky by se na tratích v Plzeňském kraji mohly objevit bateriové vlaky z produkce plzeňské Škoda Group. Vycházejí z elektrických jednotek RegioPanter a jejich dojezd na baterie je...

21. ledna 2025  17:07

Čína překonala vlastní rekord, přidala přes 270 gigawattů obnovitelných zdrojů

Čína loni překonala svůj vlastní světový rekord v instalaci obnovitelných zdrojů energie (OZE). Přidala zhruba 277 gigawattů (GW) solární energie, zatímco o rok dříve to bylo 217 GW a byl to rovněž...

21. ledna 2025  15:19

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...