Soumrak evropské ropné velmoci, Norové se odvrací od těžby

  16:00aktualizováno  16:00
Nejsilnější norská strana stáhla svou podporu těžby ropy v oblasti souostroví Lofoty. Tam se nachází více než miliarda barelů nevytěženého černého zlata, bez nějž země podle norských těžařů neudrží svou produkci. Surovina je pro norské hospodářství klíčová, přesto se Norové snaží v posledních letech těžbu omezit a transformovat svou ekonomiku.

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Norská opoziční Strana práce, která v tamním parlamentu momentálně drží nejvíc křesel, stáhla minulý víkend svou podporu pro těžbu ropy v oblasti souostroví Lofoty.

Spor o těžbu v oblasti se táhne mnoho let, přes dlouhodobý odpor ekologů měla až donedávna souhlas největších norských politických stran. „Vládnoucí Konzervativní strana a donedávna i Strana práce v zásadě podporovaly spuštění studií proveditelnosti pro potenciální využití,“ napsal server OilPrice.com, který monitoruje dění na světovém trhu s ropou.

Souostroví Lofoty

Souostroví Lofoty

Nyní je možnost permanentního zákazu těžby v oblasti blíže, než kdykoli předtím, jelikož většina norského parlamentu odmítá jakýkoli geologický průzkum pásma kolem souostroví Lofoty.

„Dramatický obrat nejsilnější norské strany představuje významnou ránu pro norský ropný průmysl. Mohl by signalizovat, že se skandinávský národ blíží konci éry, která z něj učinila jeden z nejbohatších,“ uvedla agentura Bloomberg.

Miliardy barelů ropy

Podle tamních těžařských firem, na čele se státním podnikem Equinor ASA, je přístup k zásobám ropy v oblasti klíčový. Jelikož stávající norské zásoby černého zlata docházejí, bez využití nerostného bohatství souostroví Lofoty země svou nynější produkci neudrží.

Fotogalerie

Podle odhadů se v pásmu nachází zhruba jedna až tři miliardy barelů ropy, což při současných cenách představuje bohatství v hodnotě přes 64 miliard amerických dolarů (téměř 1,5 bilionu korun) .

Místní obyvatelé těžbu dlouhodobě odmítají. Ohrozila by totiž početnou populaci polární tresky, na níž jsou závislí tamní rybáři. Zásah do přírody souostroví by mohl zasáhnout i turismus. Lofoty, na kterých žije zhruba 24 tisíc obyvatel ročně navštíví až milion turistů.

Omezování fosilních paliv nás bude stát téměř bilion dolarů, varují Norové

Norové v posledních letech začínají přehodnocovat svůj přístup k ropě, která je od 70. let minulého století pro jejich ekonomiku klíčová. Jejich obavy z klimatických změn rostou a snaží se proto svou těžbu kompenzovat mnohými „ekologickými“ opatřeními. Norsko má nyní nejvíc elektrických aut v přepočtu na obyvatele, země také byla mezi prvními, které podepsaly Pařížskou klimatickou dohodu.

Transformace norské ekonomiky však bude nejspíš dlouhá. Ropa a zemní plyn tvoří zhruba pětinu HDP a více než 40 procent exportu. Příjmy z ropy jsou navíc klíčové pro financování sociálního státu, uvádí norské ministerstvo energetiky.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

V každém hrdinovi jsou miliony dalších. Spermobanky cílí na mužská ega

Reklama spermobanky IVFAustralia

Britské a australské reprodukční kliniky se potýkají s nedostatkem dárců spermatu. Stoupá totiž poptávka a ony nesmějí...

Éra cigaret pomalu končí. Prodeje klesají, tabáčníci vyhlížejí alternativy

Ilustrační foto

Největší tabákové společnosti varují své investory před klesajícími prodeji klasických cigaret. Světová dvojka...

Směnárenské bankomaty kradou, stěžují si lidé. Brusel to chce zarazit

Ilustrační snímek

Konec okrádání při výběru zahraniční měny. Provozovatelé bankomatů budou muset od půlky dubna příštího roku dát...

Najdete na iDNES.cz