Podle Norského veterinárního institutu úmrtnost ryb v letošním roce zatím dosáhla 16,7 procent. „Podmínky v odvětví byly v letošním roce velmi podobné dokonalé bouři,“ uvedl pro agenturu Reuters analytik Carnegie Investment Bank Philip Scrase.
Přinést úlevu by mohly letní měsíce, avšak rekordně vysoké teploty a teplejší vody zvyšují hrozbu takzvaných mořských vší. Některé společnosti, jako je například Leroy Seafood, už testují speciální podvodní klece, které drží ryby hlouběji a měly by udržet parazity na uzdě. Farmáři se také snaží uchovávat lososy déle v pozemních zařízeních, aby je chránili před drsnými klimatickými podmínkami.
Úhyn chovných lososů se zvyšuje. Může za to změna klimatu i nemoci |
„Některá zařízení fungují při příliš vysokých teplotách. To způsobuje, že rybám přerůstají orgány a jakmile se dostanou do mořské vody, umírají,“ uvedli Christian Olsen Nordby a Kristoffer Haugland z instituce Arctic Securities. Podle expertů bude mít v letošním roce mnoho farmářů problém dodržet cíle, které si pro letošní rok stanovili.
Norsko je jedním z hlavních producentů lososů na světě. Podle organizace Norwegian Seafood Council loni země vyvezla 1,2 milionu tun lososa v hodnotě 122,5 miliardy norských korun (256 miliardy Kč). Vývoz lososa se na norském HDP podílí zhruba dvěma procenty.
V zájmu ochrany pověsti odvětví země zakázala export ryb nižší kvality. Norské společnosti nesmí ryby s jakýmikoliv deformacemi nebo zraněními vyvážet, pokud nejsou zpracovány.
„Před zavedením zákazu bylo možné obejít celní bariéry a nezpracované ryby se dostávaly na evropské trhy. Nyní musí farmáři prodat nadbytečné zraněné ryby se slevou zpracovatelům,“ uvedl Philip Scrase.
To představuje pro některé společnosti, které mají zpracovatelské kapacity, komplikace, jelikož pro zpracování vyšších objemů nemají dostatek pracovníků.