New York nabídne tampony zdarma. Začíná tak nový světový trend?

  16:30aktualizováno  16:30
Menstruační tampony a vložky dostanou dívky ve veřejných školách v New Yorku zdarma. Tento americký stát je tak vůbec prvním na světě, který obdobné opatření zavádí. Radní odhlasovali změnu minulý týden jednohlasně. Když je zdarma toaletní papír, měly by být zdarma i tampony, argumentovali zastánci návrhu.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Legislativa se vztahuje na již zmíněné veřejné školy, dále pak na vězení a noclehárny pro lidi bez domova. „Toto opatření udělá z města spravedlivější místo,“ říká pro Elite Daily finanční předsedkyně městské rady Julissa Fererrasová.

Podle přívrženců legislativy jsou náklady na menstruační tampony velkou zátěží v rozpočtu nízkopříjmových skupin. „Na rozdíl od toaletního papíru, který je k dispozici na toaletách zřizovaných městem a také ve veřejných školách zdarma a je financovaný z rozpočtu města, tampony nebo vložky si musí chudé ženy obstarat samy,“ bojuje za rovný přístup aktivistka Jennifer Weiss-Wolfová, informuje server BBC.

Dosud byly toaletní papír a mýdlo považovány za nezbytnost, zatímco tampony a vložky za přepych. Podle zastánců se přitom jedná právě třeba ve školách o základní hygienické potřeby. Žačky veřejných vysokých škol pocházejí často z chudších rodin a nemohou si dovolit hygienické produkty. Kvůli menstruaci tak někdy i vynechají vyučování.

Legislativa se týká i už zmíněných vězení. V nápravných zařízeních ve státě New York je již docela běžné, že mají vězenkyně k dispozici vložky a tampony zdarma, V některých vězeních si ale ženy musí tampony kupovat samy. Proto se stává, že právě vložky a tampony platí na černém trhu za cennou směnnou jednotku. Menstruace je také velkým problémem pro ženy bez domova.

Menstruace není luxus, tvrdí zastánci

Stát New York se nedávno také připojil k pěti státům ve Spojených státech, které tampony a vložky od daně zcela osvobodily. Dalších pět amerických států je pak přeřadily ze základní sazby daně z přidané hodnoty do té snížené, píše The Washington Post.

Přestože městská rada v New Yorku odhlasovala nařízení jednohlasně, na sociálních sítích se šíří rozporuplné reakce. „Vím, jak je to trapné a ponižující nemít prostředky na tyto nezbytnosti. Jako dívka jsem kvůli tomu mnohokrát nemohla jít do školy,“ píše jedna žena. „Starosto, vykašlete se na vložky, raději jim opravte silnice,“ komentuje situaci další. Podle mnohých by se zákonodárci měli soustředit na jiné záležitosti.

V New Yorku věří, že nejsou poslední, kteří legislativu zavedli. Podle nich by je měla další města následovat a poskytnout dívkám a ženám tampony zdarma.

Měly by být menstruační tampony a vložky v českých školách zdarma?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. července 2016. Anketa je uzavřena.

Ano 1588
Ne 775

Pro začátek nulová daň

Za podobná nařízení bojují ženy nejen ve Spojených státech, ale také v Austrálii nebo Velké Británii. Tam v březnu prošel zákon, který skoncuje se zdaněním tamponů (více o nulovém zdanění tampónů čtěte zde). Evropská komise navíc návrh podpořila s tím, že mají země EU volnost v zavedení podobného opatření. Nulová sazba daně na tampony ale také hygienické ubrousky platí i v Irsku.

Do snížené sazby zařadila také nedávno vložky a tampony Francie. O podobných krocích se uvažuje také v Německu nebo Itálii. Naopak nejvyšší zdanění tamponů a vložek v Evropě mají v Maďarsku. Tam sazba daně dosahuje 27 procent, do snížené sazby daně přitom řadí nezbytné potraviny nebo knihy. V Česku podobný návrh na stole není, na tampony a vložky se vztahuje sazba daně 21 procent.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Lamborghini či Mercedes. Mexická vláda draží auta zabavená zločincům

Výroba obrněných vozidel v továrně v Mexico City

Mexická vláda vytvořila nový úřad, který bude organizovat dražby luxusních aut, letadel, rančů a dalšího majetku...

Tesla se řítí do propasti. Její akcie se od začátku roku propadly o 40 procent

FILE PHOTO: The logo of Tesla is seen in Taipei, Taiwan August 11, 2017....

Tesla na tom není vůbec dobře. Její akcie padají jako mouchy a analytici se předhánějí, kdo o společnosti vydá...

Varšava zavádí automaty na odpad, které odmění lidi za třídění slevami

Ilustrační snímek

Ve Varšavě se objeví deset nových automatů na tříděný odpad. Když do nich lidé odevzdají například prázdné plastové...

Najdete na iDNES.cz