Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

A skláři nebudou mít co... Nerozbitné skleničky z NDR jsou žádanější než jindy

  9:03
Připomíná to scénu z legendárního Hřebejkova filmu Pelíšky. Mezi lidmi totiž na popularitě získávají skleničky vyrobené nikoliv v Polsku (jak je o tom zmínka ve filmu), ale v někdejší Německé demokratické republice. Všímá si toho britský deník The Guardian. Podle něj se „nerozbitné skleničky“ těší popularitě na internetových tržištích, kde se prodávají za více než 30 eur. A designéři zvažují, že je zavedou do výroby.

Ta sklenička je dole úzká, ale zhruba ve třetině se vyboulí do šířky. Díky tomu se sklenky snáz skládají na sebe a poskytují lepší úchop. Kousek od okraje je nápis blednoucími písmeny - v němčině znamená „super pevný“ a člověk by mohl předpokládat, že odkazuje na pevné sevření pijákem. Ve skutečnosti ale opěvuje mimořádnou trvanlivost skla.

Tohle je Superfest, východoněmecká „nerozbitná“ sklenice na pití, napsal zpravodajský server The Guardian.

Až desetkrát odolnější

Sklenice Superfest byly vynalezeny v socialistické Německé demokratické republice, která byla bohatá na průmysl, ale chudá na zdroje, a jejich cílem bylo, aby vydržely pětkrát déle než běžné sklenice na pití. Brzy se ukázalo, že jsou desetkrát odolnější.

Společnost, která je vyráběla, zkrachovala po pádu Berlínské zdi, ale zatímco současní designéři zkoumají ekologičtější a udržitelnější výrobní metody, je o 120 milionů sklenic Superfest vyrobených v letech 1980-1990 větší zájem než kdykoli předtím. Na internetových tržištích, jako jsou eBay a Etsy, se za ně platí přibližně 35 eur (asi 885 Kč). Někteří designéři dokonce sní o tom, že technologii, která za nimi stojí, znovu zavedou do výroby.

Sklenice na pití patří mezi předměty, které jsou zvláštně přehlíženou kategorií designu domácích potřeb. Dokonce i když jsou uznávány jako umělecká díla,

Na německých eshopech se objevují nerozbitné sklenice z NDR

jejich hodnota se obvykle určuje podle toho, co se do nich dává. Sklenice na víno německého návrháře Kurta Josefa Zalta nebo pohár na whisky ikony britského designu Toma Dixona vynášejí v aukcích slušné peníze; skromná sklenice na vodu obvykle ne.

V případě sklenice Superfest byla navíc anonymita tvůrců politicky žádoucí. Režim NDR hlásal solidaritu a jednotu. Vládnoucí ideologie si kolektivu cenila víc než talentu a schopností jednotlivce. Přestože sklenice Superfest byly v tomto sovětském satelitním státě všudypřítomné v každém baru, jídelně a domácnosti, jen málokdo slyšel o Paulu Bittnerovi, Fritzi Keuchelovi a Tilo Poitzovi, designérském kolektivu, který jim dal podobu.

„Nikdo neměl tušení, kdo vlastně Superfest navrhl,“ řekl Günter Höhne, který v letech 1984-1989, na sklonku existence NDR, pracoval jako šéfredaktor předního německého časopisu pro průmyslový design Form und Zweck.

Sklenice na šampaňské i na pivo

Pro svou řadu sklenic - která zahrnovala varianty na šampaňské, šnaps a koňak, a také tři různé velikosti na pivo - se trojice designérů inspirovala neméně krásnými sklenicemi známými jako Wirteglas, které na počátku 70. let 20. století vytvořili východoněmečtí designéři Margarete Jahnyová a Erich Müller.

Převratná technologie, kterou použili, byla vyvinuta v 70. letech minulého století v oddělení pro výzkum struktury skla v Ústředním ústavu anorganické chemie u Drážďan. Tamní materiáloví vědci věděli, že když se sklo rozbije, je to obvykle způsobeno mikroskopickými trhlinami na povrchu materiálu, které vznikají během výrobního procesu.

Zjistili, že je možné výrazně zvýšit odolnost povrchu skla tím, že se menší ionty sodíku ve skle nahradí elektronicky nabitými ionty draslíku. Ionty draslíku potřebují více prostoru, silněji tlačí na sousední atomy a vytvářejí větší napětí, které je třeba překonat, aby se mikroskopické trhliny zvětšily.

„K výrobě takového skla bylo zapotřebí obrovské množství technické práce,“ říká Höhne, který je autorem několika knih o průmyslovém designu v NDR. Nicméně státní podnik VEB Sachsenglas Schwepnitz, který se na tuto technologii specializoval, ukončil výrobu v roce 1990, rok po pádu Berlínské zdi. Stovky zaměstnanců dostaly výpovědi a obchodníci se šrotem si přišli pro tavicí formy, součásti zařízení a stroje.

Jedním z faktorů, které mohly bránit konkurenceschopnosti Superfestu ve sjednoceném Německu, byl jeho funkcionalistický, strohý vzhled. Zejména v jižních částech země pijáci rádi popíjejí pivo ze sklenic zdobených zlatými okraji nebo vyrytými erby. „Barokní dekorace by na sklenici Superfest nefungovala,“ řekl Höhne. „Narušilo by to samotný design.“

Ale hlavním důvodem jeho úpadku byla paradoxně jeho síla. Prodejci skla, kteří hrají podle pravidel trhu, žijí z toho, že se jejich výrobky rozbíjejí, takže mohou prodat další. Sklo, které se nerozbilo, představovalo hrozbu pro zisky. „Ukázalo se, že Superfest se na trh nehodí,“ dodal Höhne. „Ty sklenice byly až příliš kvalitní z hlediska čistě tržního uvažování.“

Zatím jen z druhé ruky

Dnes se vysoce odolné skleničky dají koupit jen z druhé ruky - ale jedna začínající berlínská firma se to snaží změnit. Vzhledem k tomu, že se čím dál tím častěji skloňuje potřeba udržitelnosti, věří společnost Soulbottles, že jsou zákazníci ochotni zaplatit vyšší cenu za vysoce kvalitní a odolné výrobky.

Její zakladatelé Paul Kupfer a Steve Köhler získali s pomocí skupinového financování 251 139 eur (6,35 milionu Kč) na výrobní zařízení, které částečně čerpá ze staré iontové technologie Superfest z dob NDR.

„Ve srovnání s plastem je sklo materiál, který lze recyklovat téměř libovolně často,“ říká Köhler. „Je bez chuti a průhledné a má jedinou nevýhodu: rozbíjí se.“

Problém původního skla Superfest spočívá v tom, že jeho výrobci pracovali s modifikovaným hlinitým nebo borosilikátovým sklem, které se nedá tak snadno recyklovat jako běžnější sodnovápenaté sklo. Úkolem společnosti Soulbottles je tedy vyrobit sklo, které bude odolné a zároveň recyklovatelné.

První testy dopadly slibně a dodání prvních sklenic se očekává v příštím roce. Jak jsou pevné? Prototypy byly upuštěny z výšky dvou metrů - a nerozbily se.

Autoři: ,

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V poslední době ovšem hosté v nápojových lístcích čím dál častěji narážejí na menší...

10. září 2024

Západní sankce začaly pořádně kousat. Rusům zoufale chybí jüany

Ruské banky pociťují čím dál větší nedostatek jüanů, které se v důsledku putinovské agrese proti Ukrajině staly klíčovou měnou zahraničního obchodu. Zatímco finanční domy vyzývají centrální banku k...

9. září 2024  16:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nápoj Capri-Sun chce zpět plastová brčka. Výrobce shání milion podpisů

Oblíbená značka nápojů Capri-Sun brojí proti papírovým brčkům. Vedení společnosti, která i v České republice dlouhodobě nabízí populární pitíčka, se rozhodlo vyvinout tlak na Evropskou komisi....

7. září 2024

Antibiotika už nefungují. Investoři varují vlády před šířením superbakterií

Investoři, kteří dohromady stojí za aktivy v hodnotě více než 13 bilionů amerických dolarů (asi 286 bilionů korun), varují před další globální hrozbou v podobě šíření takzvaných superbakterií....

7. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avon míří do drogerií. Produkty značky budou nově k dostání v Rossmannu

Americká kosmetická společnost Avon, prodávající své zboží výlučně přes registrované zákazníky, se pouští do nových vod. Společnost Avon spojila síly se sítí drogerie Rossmann a své nejoblíbenější...

9. září 2024  16:43

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí do zahraničí

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá počet firem, které zvažují omezení výroby nebo přesun do zahraničí, ukázal průzkum...

13. září 2024

K regulaci akčních slev není politická ochota, říká šéf antimonopolního úřadu

Premium

Ceny potravin by možná nejvíce rozpohyboval příchod nového hráče na trh, jako se tomu nyní děje na Slovensku, říká v rozhovoru s MF DNES Petr Mlsna, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže...

13. září 2024

Britské zdravotnictví je v troskách, odhalila zpráva. Premiér nabádá k trpělivosti

Čerstvě zveřejněná revize Národní zdravotnické služby NHS odhalila palčivé problémy, jimž dlouhá léta nedostatečně financovaný britský zdravotnický systém čelí. Premiér Keir Starmer, který sám její...

12. září 2024

Jižní Korea se dále veze na atomové vlně. V zemi postaví dva nové reaktory

Jihokorejská vláda schválila výstavbu dvou nových jaderných reaktorů na východním pobřeží. Oživila tím projekt, který předchozí vládní garnitura stopla. Důvodem je mimo jiné obrat v jihokorejské...

12. září 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...