Cullen Brown tři dny před uzavřením smlouvy o koupi bytu v Chicagu obdržel e-mail s podrobnými pokyny pro složení zálohy. Mail se tvářil, že jej posílá společnost, která spolupracuje s prodávajícím. Ve skutečnosti však šlo o podvrh a Brown tak poslal téměř 60 tisíc dolarů (1,42 milionu korun) podvodníkům.
Muž je jedním z mnoha lidí, kteří se stali obětí podvodu s nemovitostmi. Jak se obchody a doprovodná komunikace přesouvají na internet, jsou stále častější. FBI tento sofistikovaný podvod označuje jako kompromitaci obchodní elektronické pošty neboli BEC. Dochází k němu tehdy, když se podvodník nabourá do e-mailového účtu legitimní firmy či jednotlivce, vydává se za něho a pak jinou osobu obelstí, aby mu poslala peníze nebo citlivé informace.
Útoků na bankovní účty letos přibylo o třetinu. Finty jsou důmyslnější |
Odborníci varují, že kvůli novým technologiím, jako je umělá inteligence a rychlejší platební produkty, je toto zrádné schéma ještě obtížnější odhalit a vystopovat. „E-mail přišel tři dny před uzavřením smlouvy. Obsahoval všechny správné informace o uzavření. V tu chvíli to všechno dávalo smysl,“ řekl pro CNN Brown.
Vysoké ztráty
Podle nejnovější zprávy federální agentury o internetové kriminalitě obdržela v roce 2023 FBI 21 489 stížností na BEC se ztrátami přes 2,9 miliardy dolarů (68,9 miliardy korun), což ze zneužití firemních e-mailů činí druhý nejvýdělečnější typ trestné činnosti v loňském roce v USA.
„Pokud v dnešní době projdete procesem nákupu domů, zjistíte, že k takovým věcem skutečně dochází,“ podotýká Michael Chapple, profesor obchodní analýzy a kybernetické bezpečnosti na univerzitě v Notre Dame ve státě Indiana. „Bohužel se to daří, protože lidé buď nedbají varování před tímto typem útoku, anebo je to prostě příliš přesvědčivé.“
„Nemovitosti jsou vůči podvodům obzvláště zranitelné, neboť údaje o nabídkách nemovitostí jsou veřejně dostupné a transakce se obvykle týkají velkých finančních částek,“ říká generální ředitel certifikační společnosti CertifID Tyler Adams.
Trest smrti pro realitní magnátku platí, podílela se na rekordním podvodu |
Obětí podobného podvodu byla i 37letá Američanka Rita Tirthaniová z Nashvillu. „Den poté, co jsem převedla peníze, mi zavolal bankéř, že obnos ještě neobdrželi,“ řekla Tirthaniová. „Vzpomínám si, že jsem úplně ztuhla. Pracovala jsem ve dvou zaměstnáních, jen abych si mohla dovolit tenhle dům.“
Ihned poté, co se o podvodu dozvěděla, kontaktovala úřady. „Myslím, že jsem pak čtyři noci nespala,“ řekla. „Říkala jsem si – proboha, to mě někdo mohl takhle podvést a vzít mi všechno, na čem jsem pracovala?‘“ Brownovi i Tirthaniové se nakonec podařilo získat své peníze zpět a smlouvu o koupi domu nakonec uzavřít.
Nutná zvýšená opatrnost
Joan Rogersová, realitní makléřka z Portlandu ve státě Oregon také nabádá kupující a prodávající ke zvýšené opatrnosti. Před lety podle ní jedna z klientek naletěla podvodu, když se nechala oklamat a převedla podvodníkům 500 tisíc dolarů (11,87 milionu korun). Svůj omyl si uvědomila až po více než dvou dnech.
Černý pátek jako šance pro kyberpodvodníky. Ukradených peněz stále přibývá |
„Čím déle někdo čeká s ohlášením trestného činu, tím menší je pravděpodobnost, že se mu peníze vrátí,“ uvedl Adams. I tak může trvat roky, než se získají zpět.
„Vždycky klientům říkám, aby neotevírali podezřelé e-maily, pokud ode mě nejdříve nedostanou potvrzení,“ uzavřela pro CNN makléřka Rogersová. „Je to časově náročné, ale nesnesla bych pomyšlení, že bych mohla něčemu zabránit, kdybych tomu věnovala víc času.“