Německá vláda a bankovní sektor se v noci na pondělí dohodly na tom, že poskytnou 50 miliard eur (1,2 bilionu korun), aby odvrátily pád banky Hypo Real Estate. Částka přibližně odpovídá prostředkům, s nimiž Česká republika hospodaří po celý rok.
Vláda naznačila, že pomůže
Hypo Real je druhou největší hypoteční bankou v Německu a politici naznačovali, že finanční ústav nenechají padnout. Kancléřka Angela Merkelová včera řekla, že vláda nedovolí, aby se problémy v bance Hypo Real Estate přenesly na další ústavy, a zasáhly tak celý bankovní systém Německa.
Finanční sektor poskytne úvěr 15 miliard eur, garantem 35 miliard eur bude stát. Účastníky dohody jsou kromě státu německá centrální banka, německý úřad pro bankovní dohled Bafin a zástupci bank a pojišťoven.
Toto řešení má podle ministerstva stabilizovat Hypo Real Estate a posílit německý finanční sektor. Mluvčí ministerstva prohlásil, že banka byla zachráněna bez dodatečné zátěže pro německé daňové poplatníky.
Záchranné plány
Scénářů na záchranu Hypo Real bylo přitom víc. O převzetí ústavu jednalo konsorcium bank, které však nakonec z obchodu vycouvalo. - čtěte Záchranný plán ztroskotal
Další možností byla irská pomoc Depfa Bank. Ta je součástí Hypo Real, která má největší problémy s likviditou.
Hypo Real Estate se zaměřuje na financování komerčních nemovitostí. Banka se kvůli globální úvěrové krizi dostala do potíží v polovině září a z firem, jejichž akcie se obchodují na burze ve Frankfurtu, je to první takzvaný blue chip, který žádal o pomoc vládu. Blue chips je označení pro nejkvalitnější akcie.
Likvidita v ústavu Hypo Real se značně snížila v posledním týdnu.