„Dokud nebude jasné, zda je energie pro všechny dostupná a cenově přijatelná, měli bychom o ukončení těžby uhlí v roce 2030 přestat snít,“ uvedl Christian Lindner listu Kölner Stadt-Anzeiger. Pokud bude energie málo, budou muset Němci platit vysoké ceny, dodal pro server Zeit.
Německá vláda přitom vyzývá k úplnému odklonu od uhlí nejpozději do roku 2038, v ideálním případě by to však ráda stihla ještě do roku 2030. V souladu s tím se Německo uchází o status klimaticky neutrální ekonomiky, který by rádo získalo do roku 2045.
Je to už rok, co německá vláda schválila zákon, který se týká ukončení provozu uhelných elektráren v Severním Porýní-Vestfálsku do roku 2030. Ostatních uhelných elektráren v zemi se tyto plány zatím netýkají, nejpozději do roku 2038 by ale stejně měly skončit všechny. Ministrovi Lindnerovi se ale tyto plány nezdají optimální.
Klimatu navzdory. Německo před zimou opět aktivuje některé uhelné elektrárny |
„Pro klima je takové datum stejně k ničemu. Ušetřené emise oxidu uhličitého v Německu se totiž mohou kvůli nastaveným evropským pravidlům zvyšovat kupříkladu v Polsku,“ upřesnil v rozhovoru Christian Lindner. Dodal, že zintenzivnit by se měla zejména tamní produkce zemního plynu, neboť nové plynové elektrárny by měly hrát rezervní roli v nově budovaném energetickém mixu.
Německý ministr financí v každém případě vítá, že Robert Habeck jakožto ministr pro hospodářství se věnuje tématu vysokých cen energií. „Konkurenceschopnost naší ekonomiky ale nezajistíme dotacemi,“ uzavřel Christian Lindner.