Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

  20:08aktualizováno  20:08
Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v tuzemsku vžilo slovo šrotovné. Zatím není jisté, zda němečtí politici obohatí slovníky i tentokrát, ale co do rozsahu si chystají na podporu ekonomiky zhruba stejný obnos – tedy 50 miliard eur.

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem (16.8.2019) | foto: AP

Tato částka představuje více než 1,2 bilionu korun, za což by mohli čeští důchodci žít zhruba dva roky. Fakt, že je možné uvolnit šrouby a nalít do ekonomiky více peněz, zazněl z nejvyšších pater německé politiky takto otevřeně vůbec poprvé.

Evropa podřadila rychlost, Německo je jednou nohou v recesi

Zatím totiž kancléřka Angela Merkelová připouštěla, že „ekonomika směřuje do obtížné fáze“ a že vláda zareaguje „podle situace“. Strážce německé spolkové pokladny, sociální demokrat Olaf Scholz, její náznaky jen převedl do čísel. A stejně jako jeho šéfka zdůraznil, že vláda nyní žádné kroky v praxi nechystá.

Nicméně výsledky německé ekonomiky v druhém čtvrtletí naznačují, že vzpruha bude potřeba. Poprvé po šesti letech vykázala největší evropská ekonomika mezikvartální propad o 0,1 procenta. Ještě jedno takové čtvrtletí a země se ocitne oficiálně v recesi.

Podle údajů německé centrální banky je však pravděpodobné, že Německo do recese již zabředlo. Ekonomové Bundesbanky ve své zprávě upozornili na méně zakázek pro průmysl a váznoucí výrobu. A o výkonu hospodářství podle agentury Reuters napsali, že očekávají další oslabení.

Plusové rozpočty

Slabou útěchou Němcům zůstává, že díky rekordně nízké nezaměstnanosti zatím neztrácejí chuť utrácet německé domácnosti, takže podniky s menší vazbou na vývoz zatím nástup ekonomické malátnosti příliš nepocítily.

Spolková vláda už několik let po sobě drží politiku nulových rozpočtových schodků a daří se jí také snižovat celkový vládní dluh vůči HDP. U zemí platících eurem by tento poměr neměl překročit 60 procent, Německu se v dobrých časech podařilo k této hranici přiblížit seshora, a pokud udrží černou nulu i letos, dostane se poprvé od roku 2002 pod ni.

Představa, že by si Berlín mohl na boj s krizí půjčit dalších 50 miliard eur, se odrazila také na burzovních indexech, většina v průběhu pondělí rostla.

USA míří do recese, věří třetina ekonomů. Země vzkvétá, míní Trump

Velká část z miliardové podpory, na které nyní úředníci ministerstva financí ve svém berlínském sídle v Detlev-Rohwedder-Haus pracují, by mohla jít opět do automobilového průmyslu – tentokrát pravděpodobně na podporu elektromobility.

„Německo nepochybně zaspalo nástup elektromobility a teď se to snaží dohánět. Navíc na něj stále doléhá emisní kauza Volkswagenu,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Vyhlídky na tvrdý brexit

Německým výrobcům vozů totiž americký prezident Donald Trump pravidelně hrozí zavedením cel, což ohrožuje odbyt na severu Ameriky. Kromě hrozeb z Bílého domu však exportérům nesvědčí ani obchodní válka, kterou USA vedou s Čínou. Hospodářský růst světové ekonomické dvojky už dávno před celním hartusením nedosahoval oslnivých dvojciferných čísel, a i když čínská ekonomika zatím americký tlak ustála, přemýšlejí také v Pekingu o podpůrných opatřeních – například formou zlevnění půjček pro místní firmy.

Náladě německých průmyslníků nepřidává ani blížící se Halloween. Právě poslední říjnový den by měla Británie, pátý největší exportní trh Německa, opustit Evropskou unii, zatím bez dohody.

Na prahu recese. Britská ekonomika poprvé od roku 2012 poklesla

„Německo může zpomalování ukočírovat, pokud nebude Čína zpomalovat velmi prudce. Mnoho firem spoléhá, že když se přestane dařit, tak Němci mají možnost ekonomiku minimálně nějakou chvíli podržet. Mluví se o investicích do infrastruktury, kde je obrovský prostor,“ myslí si hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Německý podpůrný balíček by mohl potěšit také české firmy, které na Západ často dodávají komponenty, aby s nimi pak zboží vyrazilo do světa s razítkem Made in Germany.

Ústup od tvrdošíjně hájených úspor by mohl ulehčit pozici Evropské centrální banky, která ústy svého odcházejícího guvernéra Maria Draghiho na německé šetření upozorňovala.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Amazon nakoupil elektroauta. Za 10 let chce mít nulovou uhlíkovou stopu

Logo Amazonu

Šéf gigantu Amazon a nejbohatší člověk planety Jeff Bezos slíbil, že jeho firma bude uhlíkově neutrální a splní cíle...

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O'Leary

Investoři nízkonákladového Ryanairu jsou jak na trní. Důvodem je schválený plán na odměňování excentrického šéfa...

Dětské menu bez hračky. McDonald´s a Burger King šetří životní prostředí

Happy Meal od MC Donald´s.

Společnost Burger King oznámila, že ve snaze chránit životní prostředí přestane ve svých britských pobočkách prodávat...

Zločinci loví bílé koně, kteří perou peníze. Čím dál víc mezi teenagery

Teenageři u automatů

Třiasedmdesát procent. O tolik za poslední dva roky vzrostl ve Velké Británii počet lidí mezi 14 a 18 lety, kteří...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz