Německo příští rok zřejmě otevře pracovní trh vzdělaným Čechům

  10:54aktualizováno  12:01
Vystudovaní vysokoškoláci z Česka a dalších sedmi zemí, o něž se Evropská unie rozšířila v květnu 2004, by měli mít od příštího roku zcela volný přístup na německý pracovní trh. Vyplývá to podle deníku Sächsische Zeitung z vládní koncepce pracovní imigrace.
Německo a Evropská unie

Německo a Evropská unie | foto: Profimedia.cz

Zároveň však německá vláda trvá na záměru odložit úplné otevření německého pracovního trhu pro pracovníky z novějších zemí EU až na rok 2011.

Německá vláda se má podle mluvčího kabinetu Thomase Stega zabývat koncepcí 16. nebo 23. července. Barbara Braunová z německého ministerstva práce iDNES.cz upozornila, že celá věc je zatím v jednání a může dopadnout jakkoliv.

"Již nyní mohou v Německu pracovat lidé s diplomem z technických vysokých škol. Nyní je celkový koncept již jen potřeba odsouhlasit spolkovou vládou. Proto se nemohu přesně vyjádřit k detailům," uvedla.

Češi chtějí více než absolventy
Ministerstvo práce a sociálních věcí ústupek Němců vítá, na druhou stranu ho ale nepovažuje za dostatečný. "Je to určitě krok správným směrem nicméně očekáváme, že by se trh měl uvolnit pro všechny a nejen pro absolventy," uvedl pro iDNES.cz mluvčí Jiří Sezemský.

Vládní koncepce rovněž přináší změkčení další podmínky pro získávání povolení k dlouhodobému pobytu. Automaticky, bez zvláštního přezkoumávání, je budou smět získat vysoce výděleční zahraniční specialisté, kteří prokážou, že si ročně vydělají alespoň 63 600 eur (1,5 milionu korun). Dosud platila hranice 86 400 eur.

Učni si ještě počkají
Německá vláda však údajně nevyslyší hlasy volající po otevření pracovního trhu také pro české a polské absolventy učňovských oborů, jichž má Německo nedostatek.

Již od loňského podzimu mají zjednodušený vstup na pracovní trh čeští elektroinženýři, odborníci z automobilového průmyslu či strojaři. Jsou ušetřeni zdlouhavých byrokratických procedur. - čtěte více o zjednodušeních pro techniky

Původní plán bylo otevřít trh i pro ostatní pracovníky v roce 2009. Barbara Braunová, mluvčí ministerstva práce, však již dříve uvedla, že zatím není nic rozhodnuto.

Konečný verdikt má totiž padnout až začátkem roku 2009. "Svou roli při tom budou hrát hospodářské ukazatele jako například výše nezaměstnanosti," řekla redakci. - čtěte více o prodloužení omezení

Jaká je šance, že by omezení padla dříve než v roce 2011, české ministerstvo práce nedokáže odhadnout. "Budeme se o to snažit," ujistil mluvčí Jiří Sezemský.

Otázka úplného otevření trhu bude předmětem dalších jednání s Německem i Rakouskem. "Heslo českého předsednictví je Evropa bez bariér, a tak se přímo nabízí, že jedno z témat je úplné uvolnění pracovního trhu," dodal Sezemský.

Německo je společně s Rakouskem a Belgií poslední zemí, která zachovává tak přísné podmínky. Nedávno pracovní trh otevřela Francie.

Lákalo by vás pracovat v Německu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 22. července 2008. Anketa je uzavřena.

Ne 2077

Ano 635

Autoři: , ,

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Je stále čemu tleskat? Čínský ekonomický vlak rok od roku zpomaluje

Čínský prezident Si Ťchin-ping

V loňském roce růst čínské ekonomiky dosáhl 6,5 %, což je nejméně od roku 1990. Podle místních zdrojů tamní vláda...

Karneval kapitalismu bez světových lídrů. Účast odřekli Macron i Trump

Paprsky slunce pronikají logem světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu (27. ledna 2011)

Na Světovém ekonomickém fóru, které se každoročně koná příští týden ve švýcarském Davosu, se neukáží někteří přední...

EU uvalí v sobotu cla na dovoz elektrokol z Číny, chrání evropské výrobce

E-kola mohou být dobrou alternativou dopravy po městě

Evropská unie začne od soboty uplatňovat cla na dovoz elektrokol z Číny. Podle úředního věstníku EU budou cla v rozmezí...

Najdete na iDNES.cz