Currywurst über alles. Vyhlášená berlínská klobása slaví pětasedmdesátiny

  13:53
Pokud jde o berlínskou kulinářskou scénu, je currywurst jejím nesporným vládcem, třebaže se jich naprostá většina prodává na ulici. Láska obyvatel hlavního města Německa k charakteristické klobáse podávané s pikantní rajčatovou omáčkou a kari je obrovská. Pokrm si oblíbily také miliony turistů a jeho věhlas se rozšířil po celém světě. Nyní je currywurstu 75 let. Říká se, že ho vynalezla žena.

Fronty před kultovními berlínskými obchody Curry 36 nebo vyhlášeným bistrem Konnopke’s Imbiss nejsou v posledních letech v hlavním městě ničím neobvyklým. Jsou dokonce i tací, kteří návštěvu Berlína bez tohoto pokrmu nepovažují za kompletní.

„Currywurst jím už čtyřicet let. Poté, co jsme ho během našich cest ochutnali v několika německých městech, je tento nejlepší! Wurst je bez střívka a podává se křupavý (ne spálený) a omáčka má tu nejlepší chuť. Pečivo k němu je vždy čerstvé. Atmosféra posezení u jídla přímo u stánku je jedinečná,“ hodnotí currywurst z Konnopkeho bistra jeden z jeho návštěvníků

Konnopkeho bistro je jedním z míst, kde se v Berlíně dá sehnat autentický currywurst. (3. srpna 2013)

Příznivcem berlínského currywurstu je také bývalý německý kancléř Gerhard Schröder nebo známý německý televizní kuchař Tim Mälzer. Jeden z nejúspěšnějších německých hudebníků Herbert Grönemeyer o currywurstu dokonce před lety složil hymnu. Ve své stejnojmenné písni zpívá o prosté každodenní radosti z klobásy…

Podle odhadu se v Německu ročně zkonzumuje kolem 800 milionů porcí currywurstu, z toho 70 milionů jen v hlavním městě, píše německý list Stern.

Trhák značky Volkswagen potvrdil pozici. Párek se prodává líp než auta

Patent číslo 721319

I když se o skutečném původu currywurstu dodnes vedou plamenné diskuse, podle legendy ho z nudy jednoho deštivého večera v září 1949 vytvořila majitelka malého berlínského občerstvení jménem Herta Heuwerová.

Dne 4. září 1949 prý ve svém stánku s občerstvením v Berlíně-Charlottenburgu namíchala novou omáčku. Někteří tvrdí, že dala dohromady rajčatový protlak, worcestrovou omáčku, kari a další koření, jiní tvrdí, že tak učinila jen kvůli nedostatku hořčice.

Heuwerová si recept na svou omáčku zaregistrovala jako ochrannou známku pod názvem „Chillup“ (čili a kečup) u mnichovského patentového úřadu pod číslem 721319.

Oblíbený currywurst se po kritice vrací do podnikové kantýny Volkswagenu

Na vynález currywurstu si však dělají nárok i další německá kulinářská centra, například Hamburk. Město se může opřít o svědectví spisovatele Uweho Timmse, který si je zcela jistý, že svůj první currywurst jedl v Hamburku již v roce 1947, tedy dva roky před tím, než ho „vynalezla“ Heuwerová.

O rok dříve, v roce 1946, se prý pikantní klobása podávala v zámecké kuchyni rodiny knížete Alexandra zu Schaumburg-Lippe v Bückeburgu u Hannoveru.

„Currywurst vznikl již v roce 1936, kdy jistý Peter Hildebrand, tentokrát v Duisburgu, přišel s nápadem smíchat rajčatovou omáčku s kari,“ říká Tim Koch, autor nové knihy Alles Currywurst – oder was?

Záleží na kraji

Nejpodstatnější na currywurstu, jak už název pokrmu napovídá, je kari. V některých variantách se k němu přidává balzamikový ocet, česnek, zázvor, hřebíček, jablka, kurkuma a další ingredience, které se kombinují s rajčatovým protlakem a vaří se na zahuštěnou omáčku.

Výběr uzenin pro currywurst je však sporný a je otázkou regionality, píše časopis National Geographic. V Berlíně je standardem currywurst „ohne darm“, tedy klobása bez střívka. Ve Frankfurtu je zase oblíbenější hovězí klobása než tradiční vepřová.

Dokonce i automobilka Volkswagen má vlastní specifickou klobásu, kterou vyrábí speciálně pro svou kantýnu. V celém Německu jsou oblíbené také veganské a vegetariánské klobásy. Klobása může být vařená, opečená nebo grilovaná, nakrájená na plátky a potřená kari omáčkou. Pokrm se pak posype čerstvou paprikou nebo kari. Podává se buď s chlebem nebo s hranolky.

Hlavní město klobás

„Naše město je celé o currywurstu a myslím, že bez něj nemůže existovat. Kdokoli přijede do Berlína, musí ho ochutnat, aby věděl, o čem to město je,“ říká Linda Konnopkeová, provozovatelka jednoho z nejoblíbenějších berlínských stánků.

Její praprarodiče Max a Charlotte Konnopkeovi začali prodávat klobásy z přenosného grilu v roce 1930 a od té doby se rodinný podnik stal institucí proslulou svými currywursty, které jejich syn Günter Konnopke v roce 1960 představil ve východním Berlíně. Okamžitě se stal hitem. Recept je dodnes rodinným přísně střeženým rodinným tajemstvím.

Berlín se prohlásil za hlavní město currywurstu i díky zdejší pamětní desce Herty Heuwerové. Jeden z jeho stánků leží také poblíž slavného berlínského Olympiastadionu.

„Currywurst je to nejlepší, co můžete před zápasem sníst,“ říká podle agentury AP jedna z německých fotbalových fanynek. „Dodá vám sílu fandit a slavit a dělat všechno možné.“

Už jste vyzkoušeli berlínský currywurst?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 12. září 2024. Anketa je uzavřena.

Provozovatel tohoto fotbalového stánku Ollie Brandt nabízí rychlé občerstvení před stadionem už přes čtyřicet let. Je velmi hrdý na to, že může nabízet klobásy currywurst vyráběné podle vlastního dlouholetého rodinného receptu.

O pokrmu prodávaném mimo Berlín nemá valné mínění. „Když jedete do Porýní, dostanete například grilovanou klobásu, která je potřená jakousi kari omáčkou a prodává se jako currywurst. Ale to není žádný currywurst,“ říká Brandt.

„Ten náš, berlínský, je ten jediný pravý, dodává.“ Sám však uznává, že lidé musí vyzkoušet různé druhy a styly, aby určili svého favorita. „Každý to dělá jinak. Nikde to nechutná stejně, ale přesto je to prostě jedinečné,“ uzavírá Brandt.

Autor:
  • Nejčtenější

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily mnohamilionové škody a neunikl jim ani jesenický výrobce outdoorového oblečení...

29. září 2024

Opět roste do kilometrové výše. Stavbu nejvyšší budovy světa zastavily čistky

Stavba nejvyššího plánovaného mrakodrapu na světě s názvem Džidda Tower po takřka sedmi letech pokračuje. Práce na „megastavbě“ v saúdskoarabském městě Džiddě zastavily protikorupční čistky, jejich...

5. října 2024  11:12

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nesehnal kola pro děti, tak je začal sám vyrábět. Dnes prodává do celého světa

Tak dlouho se na českém trhu sháněl po kvalitním sportovním vybavením pro děti, až se rozhodl vzít záležitost do vlastních rukou. Na sklonku devadesátých let Roman Blažek vyrobil první snowboardy a...

6. října 2024

Brzký konec Super Size Me? Obezitu v USA možná vyřeší samy restaurace

Spojené státy americké již dlouhá léta trápí vysoký počet obézních lidí. Veřejný sektor se s ní marně snaží něco dělat, a zatím se nepovedlo na fenomén najít účinný recept. Situaci nyní mohou zvrátit...

1. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozchod po letech. CK Blue Style se na hlavních linkách loučí se Smartwings

Automatická jistota, že na dovolenou u moře s českou cestovní kanceláří se poletí i s tuzemským dopravcem Smartwings, dostává závažnou trhlinu. Jedna z největších cestovek CK Blue Style pro příští...

2. října 2024

Daňové změny udělaly své. Spotřeba nízkoalkoholických piv v Británii stoupla

Ve Velké Británii po odchodu z Evropské unie výrazně vzrostl prodej nízkoalkoholických piv. Za poslední rok se čísla v meziročním srovnání dokonce zdvojnásobila. Mezi důvody řadí analytici i úpravu...

6. října 2024

Rumunsko trápí chabá úroda kvůli suchu. Pomoci má staronový zavlažovací kanál

Zemědělství je pro rumunskou ekonomiku velmi důležité. Na tuto východoevropskou zemi připadá zhruba třetina všech unijních zemědělských podniků. Jejich budoucnost však ohrožují snižující se se zásoby...

6. října 2024

Ani protesty návštěvníky neodradily. Španělsko hlásí rekordní počet turistů

Španělskem sice v létě zmítaly demonstrace proti nadměrnému přílivu turistů, na konečných statistikách se to ale nijak neprojevilo. Podle oficiálních údajů Španělsko v létě navštívilo rekordních 21,8...

6. října 2024

Tokio před povodněmi chrání obří podzemní katedrála. Přestává ale stačit

Roční úhrn srážek v Japonsku je přibližně dvakrát vyšší než celosvětový průměr. Tamní úřady se proto snaží co nejvíc předcházet záplavovým škodám, zejména pak v Tokiu a nejbližším okolí. V japonské...

6. října 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...