Za celý rok 2023 se trh německých kancelářských budov propadl o 10 procent, a to je nejvíce od roku 2003. Spolková vláda zároveň predikuje, že počátkem roku 2024 bude tento negativní trend pokračovat. Realitní sektor v největší evropské ekonomice se tak potýká s nejhorší krizí za poslední desetiletí. Informovala o tom agentura Bloomberg.
„Poptávka zůstává utlumená. Nemovitostní krize nyní dopadá více na kancelářské prostory než na bytové či rodinné domy a obrat je zatím v nedohlednu,“ říká Jens Tolckmitt, výkonný ředitel společnosti VDP.
Německé hospodářství skomírá, stahuje i Česko. Výrazné zlepšení v nedohlednu |
Přitom ještě před několika lety zažíval realitní trh v Německu rozkvět. Úrokové sazby klesaly, poptávka byla silná. Po vypuknutí války na Ukrajině ale začaly růst, financování se prodražilo a přidaly se k tomu i vysoké stavební náklady, které některé developerské společnosti uvrhly do platební neschopnosti. Obchody klesly k nule.
Problémy začínají mít i banky
Cenový propad německých komerčních nemovitostí může v blízké době negativně dopadnout i na tamější banky. Příkladem je společnost Deutsche Pfandbriefbank, která se specializuje na financování. Investoři si propadu na trhu všímají, a i proto v posledních dnech cena akcií této společnosti klesla na historické minimum.
V současné době se jedna akcie obchoduje za 4,6 eura, přitom před vypuknutím války na Ukrajině to bylo i o více než 10 eur víc. Vedení této banky se snaží své klienty uklidňovat. Začátkem minulého týdne oznámilo, že na pokrytí potenciálních ztrát došlo ke zvýšení rezerv. Obavy však i přesto trvají.
Německo je nemocným mužem Evropy. Jeho ekonomika bojuje se stagnací |
„Problém se postupně rozšiřují i do dalších odvětví. Kromě realit, stavebnictví a maloobchodu začíná krizi pociťovat i třeba zpracovatelský průmysl,“ komentuje aktuální situaci bankovní expert Christian Ebner.
Případní zájemci o nákup komerčních prostor zároveň často žádají větší slevy, než je většina prodávajících ochotna nabídnout. I proto je tamní trh do velké míry zamrzlý a podle Tolckmitta jde o signál, že zlepšení se ani v blízké době nedá příliš očekávat.
Politici se snaží situaci klidnit
Německý ministr financí Christian Lindner se ale snaží situaci uklidňovat. „Trh s komerčními nemovitostmi je jako celek stabilní,“ tvrdí. V problémech je však v podstatě celá německá ekonomika. Hospodářský růst je v nedohlednu, firmy bojují s vysokými cenami energií, poptávka ze strany německých domácností je nedostatečná. Německo jen během několika měsíců ztratilo pověst hospodářsky stabilní země a stojí před ní celá řada výzev. Od rostoucí konkurence, až po nutný technologický pokrok, který by měl ve střednědobém horizontu přispět ke stlačení vysokých nákladů.
„Všechny velké sektory německé ekonomiky zpomalily. K tomu se přidaly i vyšší náklady na energie. Problémy má i automobilový sektor, který se musí popasovat s konkurencí z Číny,“ uzavírá Brian Mangwiro, manažer fondu pro správu investic společnosti Barings.