Německé marky přestaly v Německu platit už před více než dvaceti lety. Konec platidla souvisel se zavedením společné evropské měny v hotovostní podobě. K tomu došlo 1. ledna roku 2002 ve dvanácti členských státech dnešní Evropské unie včetně Německa. Informoval o tom deník Deutsche Welle.
Počátkem roku 2002 byly v německém oběhu marky za celkem 162,3 miliard. Vedení německé centrální banky každopádně koncem minulého roku uvedlo, že v oběhu i po více než 20 letech stále zůstává zhruba 12,24 miliardy marek (5,68 miliard v bankovkách a 6,56 miliard v mincích).
Nejčastěji se falšuje tisícikoruna. Zachycených padělků loni ubylo |
V kontextu největší evropské ekonomiky jde o obrovskou sumu peněz, které by se mohly hodit jinde. Německo totiž ve stejnou chvíli hledá nemalé finanční prostředky pro řadu infrastrukturních projektů nebo pro účely přechod od fosilních k zeleným zdrojům energie. Řeší se i modernizace železnic, která je pro budoucí německou hospodářskou budoucnost velmi důležitá.
Ukončení výměny v plánu zatím není
Německá centrální banka momentálně neplánuje, že by proces směny někdy utnula. Tím se odlišuje od většiny jiných centrálních bank. Podobný přístup totiž v eurozóně zatím zaujímá jen Rakousko, Irsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva. Jiné ekonomiky už proces výměny své staré měny na euro ukončily. Francie v roce 2008, Řecko třeba v roce 2012.
Zlato, známky či bankovky. Jsou takové investice opravdu pro každého? |
Směnný kurz je pevně stanoven na 1 euro za 1,95583 německé marky a služba je bezplatná. Loni o výměnu požádalo více než 90 tisíc lidí a celkem bylo směněno 53 milionů marek za 27 milionů eur (asi 650 milionů korun). Nejvíce se o výměnu žádalo ve spolkových zemí Bavorsko, Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko. Z dvou třetin šlo o bankovky, z jedné pak o mince.
Jakmile se staré bankovky dostanou do centrální banky, pracovníci je hned skartují. Mince míří do jedné z pěti německých mincoven, kde jsou roztaveny pro další použití.
Zaplatit haléři nejde už patnáct let, počet mincí se tehdy snížil na šest |
Německé statistiky ukazují, že tamní obyvatelstvo bankovky a mince jednoduše miluje. Hotovost se v zemi k nákupům zboží a služeb stále používá v 58 procentech případů. Průzkumy ukazují, že každý jednotlivec v Německu má u sebe v hotovosti alespoň 100 eur (asi 2 400 korun).
Ačkoliv po koronavirové pandemii se toto číslo mírně snížilo, není tento pokles nijak dramatický. Tím se Němci odlišují třeba od severských ekonomik, kde je hotovost již v podstatě historií.