Spolkové dotace do rozvoje německého polovodičového průmyslu se podle zdrojů agentury Bloomberg mají pohybovat okolo 2 miliard eur, což je v přepočtu zhruba 50 miliard korun.
Mluvčí německého ministerstva hospodářství Annika Einhornová však tyto údaje zatím odmítla potvrdit. Pouze uvedla, že částka se bude pohybovat v pásmu několika miliard eur. Připomněla však vypsání nových dotačních výzev, ke kterým se německé ministerstvo hospodářství uchýlilo počátkem letošního listopadu.
Z Německa roste čipová velmoc. Tchajwanci postaví velkou továrnu u Drážďan |
Německo ale v současné době sužuje politická nestabilita. Po definitivním odchodu Svobodné demokratické strany (FDP) z německé vlády se tamní vládní trojkoalice rozpadla. Vládním subjektům se kvůli mnoha neshodám nepodařilo najít východisko z krize, kterou vyvolaly neshody v postupu při oživení hospodářství.
Za pár týdnů čekají Německo volby
V současné době se Německo připravuje na předčasné volby, které by se měly odehrát v únoru příštího roku. Vzhledem k tomu, že hospodářství se již několik měsíců potýká s neideální výkonností, není aktuální politická nestabilita žádoucí. Nová vláda navíc velmi pravděpodobně přijde s vlastním rozpočtem, což pro firmy, které o dotace usilují, přináší nejistotu.
Zatím je ale zřejmé, že země chce podobně jako mnoho dalších států po celém světě do rozvoje polovodičového průmyslu investovat. Usiluje totiž o lokalizaci výroby těchto klíčových komponentů využívaných v běžné spotřební elektronice i v oblasti umělé inteligence.
Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů |
Německá iniciativa souvisí mimo jiné i narušením globálních dodavatelských řetězců během koronavirové pandemie. K tomu se navíc v posledních měsících přidává i rostoucí geopolitické napětí mezi USA a Čínou, které by do budoucna mohlo negativně ovlivnit dodávky čipů z Tchaj-wanu, který se řadí k nejvýraznějším producentům čipů na světě.
O rozvoj polovodičového průmyslu usiluje i Evropská unie jako celek. Odpovídá tomu i posun unijní legislativy v posledních měsících. Ten má za cíl zdvojnásobit podíl Evropy na globální výrobní kapacitě čipů na úroveň 20 procent do roku 2030.
Projekt Intelu zatím odložen
V průběhu letošního září vyšlo najevo, že americký výrobce čipů Intel se rozhodl továrnu na čipy v německém Magdeburku odložit. Mimo jiné proto, že společnost čelí značným ztrátám a pracuje na snižování nákladů. Německo přitom počítalo s tím, že na východě země, kde je dlouhodobě vyšší nezaměstnanost než na západě, vznikne díky tomuto záměru asi tři tisíce nových pracovních míst.
Chaos v německém rozpočtu vrhá stín na investice do elektromobility |
Slavnostní položení základního kamene bylo naplánováno na letošní rok a firma investici odhadovala přibližně na 30 miliard eur (755 miliard Kč). Německá vláda loni přislíbila projekt podpořit částkou 9,9 miliardy eur, tedy asi 247,5 miliardami korun. Nyní chce ministerstvo hospodářství využít tyto prostředky na podporu asi 10 až 15 jiných projektů, a to včetně montáží mikroprocesorů.
„Podporované projekty by měly přispět k silnému a udržitelnému mikroelektronickému ekosystému v Německu a Evropě,“ uzavřela pro Bloomberg mluvčí německého hospodářství Annika Einhornová.