Německá ekonomika nefunguje a stahuje níž i Česko. Potřebuje nový model růstu

Autor:
Německo trápí hospodářská stagnace. Hrubý domácí produkt se ve druhém letošním čtvrtletí mezikvartálně nezměnil, meziročně se dokonce o 2 desetiny procenta propadl. Německá ekonomika bojuje se slabou spotřebou domácností, vysokou inflací či s nízkými investicemi do moderních technologií. Německo začíná hospodářsky čím dál více zaostávat a ohrozit to může i Českou republiku.
Fotogalerie1

ilustrační snímek | foto: ČTK

Německo se v posledních měsících zařadilo mezi státy Evropské unie, které se vrátily na předpandemickou hospodářskou úroveň jako skoro poslední. Pokud chce v globálním konkurenčním světě uspět, stojí před ním podle ekonomů obrovská a nepříliš jednoduchá výzva. Najít nový model a motor ekonomického růstu.

„Německo je průmyslová země, jejíž model hospodářského růstu je dlouhodobě založen na exportu. Ekonomický úspěch Německa se léta opíral o využívání levných dodávek z východoevropských zemí, které se počátkem devadesátých let po rozpadu Sovětského svazu integrovaly do Evropy. Ve výrobě převažují produkty automobilového průmyslu a investičních celků, které jsou citlivé na hospodářský cyklus i na subdodávky ze zahraničí. Na současném stavu německé ekonomiky se proto podepsaly třeba i problémy v dodavatelských řetězcích v uplynulých letech během pandemie,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank, kterou je Helena Horská.

Ta zároveň dodává, že k aktuálním hospodářským problémům Německa přispěla i ztráta ruského trhu či rostoucí soběstačnost a technologická vyspělost čínského vývozu, kterému se v mnohém podařilo předstihnout osvědčenou německou výrobu. Energeticky náročné německé ekonomice ale podle analytiků neprospívají ani vysoké ceny energií, které snižují konkurenceschopnost německé produkce na globálních trzích.

Německo ohlásilo nejprudší propad ekonomiky za půl století

„Zdražení energií po skončení dovozů levného ruského zemního plynu a po utlumení činnosti atomových elektráren zhoršilo postavení průmyslu, který má v německé ekonomice velkou roli, přičemž náhrada ze strany obnovitelných zdrojů přichází jen pomalu,“ komentuje situaci v Německu ekonom Michal Skořepa z České spořitelny, který je rovněž členem Výboru pro rozpočtové prognózy.

Problémem je i vysoká inflace

Celá řada analytiků se nyní domnívá, že po 25 letech je německá ekonomika opět nemocným mužem Evropy. Naposledy si toto označení zasloužila na přelomu tisíciletí v době nevýrazného hospodářského růstu a vysoké míry nezaměstnanosti. Velkou měrou se na tom nyní podepisuje i vysoká inflace. Spotřebitelské ceny v Německu totiž během července meziročně stouply o 6,2 procenta, což je asi o devět desetin procenta nad průměrem eurozóny.

V cenách bytů jsme předběhli i Německo, nájmy zdraží, říká analytik

Ředitel výzkumu v Kiehlově institutu pro světovou ekonomiku Stefan Kooths tvrdí, že Německo doplácí na soubor jednotlivých problémů. „Potíží je i rychle stárnoucí populace nebo poměrně vysoká sazba daně z příjmu právnických osob,“ říká Kooths.

Po globální finanční krizi v roce 2008 německá ekonomika rostla v průměru o dvě procenta ročně. Během tohoto období vykazovala rozpočtové přebytky, a zvláště úspěšná byla její exportní politika. Nyní je ale hospodářská situace v Německu úplně odlišná a ani prognóza do budoucna není ideální.

Německo bude zaostávat i nadále

Mezinárodní měnový fond očekává, že Německo bude jedinou vyspělou zemí na světě, která se v letošním roce meziročně hospodářsky propadne. Ekonomický pokles by se mohl pohybovat okolo tří desetin procenta.

Ekonomové ale dodávají, že hluboká recese Německo naštěstí minula. Rizika ale přesto trvají dál. „Čerstvě zveřejněné předběžné výsledky GFK průzkumu spotřebitelské důvěry v Německu hlásí pokles na čtyřměsíční minimum. Osobně očekávám, že v letošním třetím a čtvrtém čtvrtletí může německé HDP vykázat jen nepatrný růst, který se fakticky může opět blížit mezikvartální stagnaci,“ řekl pro iDNES.cz hlavní ekonom Generali Investments CEE Jaromír Jáč.

„V roce 2024 by však mělo následovat oživení celoročního hospodářského růstu. Kolegové z německé Generali Investments počítají s růstem německého HDP o půl procenta v roce 2024, pro rok 2025 jejich prognóza činí 1,7 procenta,“ dodal Jáč.

Nepříliš ideální hospodářská situace v Německu se propisuje i do situace ve velkých německých průmyslových podnicích. Ty v posledních měsících totiž bojují s nižší poptávkou. Výroba pro Německo klíčových společností jako Siemensu či Volkswagenu se v červnu meziročně snížila o 1,7 procenta a propadá se i německý zpracovatelský průmysl.

Zkrat v elektrických plánech VW. Němci nechtějí auta na baterky

„Zakázky v německém průmyslu se v posledních dvanácti měsících v podstatě vyprázdnily,“ uvedl pro CNN Carsten Brzesku, který je v bankovní společnosti ING odpovědný za makroekonomický výzkum.

Ekonomika doplácí i na úrokové sazby

Brzdou pro budoucí německý hospodářský vývoj jsou však i úrokové sazby ECB, kterými se evropští centrální bankéři snaží zkrotit vysokou inflaci napříč eurozónou. V současné době je základní úroková sazba ECB už na 3,75 procentech, a navíc je možné, že v dalších měsících ještě poroste. Bude záležet na tom, zda se spotřebitelské ceny budou v blízké době stáčet zpět k inflačnímu cíli.

Pro Německo jsou vysoké úrokové sazby problémem hned z několika důvodů. Firmy a spotřebitelé nečerpají úvěry a třeba v sektoru bytové výstavby více než 40 procent německých developerů hlásí nedostatek zakázek. Zároveň se tím navyšují náklady na obsluhu státního dluhu, které by jinak mohly být využity jinak.

Česko ve střehu

Německé hospodářské problémy jsou komplikací i pro Českou republiku. Právě Německo je totiž českým nejvýznamnějším obchodním partnerem. Podle ekonomů bude nedostatečná německá ekonomická výkonnosti brzdou, která bude bránit výraznému oživení proexportně a průmyslově orientované české ekonomiky. I proto ekonomové pro rok 2023 České republice spíše predikují pokračující hospodářskou stagnaci.

„Německý vývoj pociťujeme v Česku už nyní. Do Německa směřuje téměř třetina veškerých našich vývozů zboží a je vidět, že poptávka po našem exportu je nižší,“ uvádí ekonom Petr Gapko z bankovního domu Moneta Money Bank.

Je patrné, že česká ekonomika se výkonnost té německé do budoucna spolehnout už nemůže. K tomu se navíc v Česku přidává i rozbujelá byrokracie, podfinancovaná infrastruktura, nedostatečné investice do vývoje a výzkumu nebo nedostatek kvalifikované pracovní síly na trhu práce.

Ozvěna inflace se nese Německem. Symbolem jsou šaty z miliardových bankovek

„Česko i za vynaložení veškerého úsilí bude rádo za nenulový, tedy velmi nízký ekonomický růst. Přeorientovat se zcela na jiné trhy není v praxi momentálně uskutečnitelné. Usilovat o diverzifikaci trhů, zvýšení vývozu zboží s vyšší přidanou hodnotou a nepodceňovat ani vývoz služeb je za dané situace každopádně nevyhnutelné,“ myslí si ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Podle posledních dostupných údajů se česká ekonomika letos ve druhém čtvrtletí meziročně propadla o 0,4 procenta. Pokles byl podle statistiků ovlivněn hlavně nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a úbytkem zásob. Znamená to, že česká ekonomika oslabuje už druhé čtvrtletí v řadě. V prvním kvartále také meziročně klesla o 0,4 procenta.

30. července 2023

Nejčtenější

Desetikoruna se prodala za 160 tisíc. Vysokou cenu má díky drobnému detailu

V aukci na serveru Aukro.cz se prodala vzácná desetikoruna z roku 1993. Příčinou její vysoké sběratelské hodnoty je snadno přehlédnutelný rozdíl od běžného kusu. Původně měly podobné mince sloužit...

Obchod mezi pódii zaujal. Tesco na Rock for People prodalo dvě tuny melounů

Mezi pódia pro vystupující kapely a stánky s pivem a občerstvením se letos na festivalu Rock for People v Hradci Králové vmáčkl i „jednorázový“ supermarket. V areálu vyrostla festivalová prodejna...

Po seznamkách ghosting ovládl i pohovory. Uchazeči o práci se jednoduše vypaří

Personalisty ve firmách stále více trápí nový sílící trend. Uchazeči o práci si totiž domluví pohovor, ale nakonec na něj vůbec nedorazí a nedají ani vědět. Nebo přijdou, projeví o práci zájem a pak...

Chorvatsko levné, nebo drahé? Záleží hlavně na tom, jak si to sami zařídíte

Premium

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Chorvatsko patří mezi nejvyhledávanější cíle českých turistů. Dovolená tam nemusí být drahá, jak se poslední roky říká. Zatímco ceny ubytování lze snížit mimo sezonu, na jídle se dá ušetřit kdykoli....

Plán na novou krajinu po těžbě je hotov. Na severu Čech vznikne přírodní jezero

Doba uhelná v Česku definitivně končí a nejvíc je to znát na severu Čech. Revitalizace lokality po hnědouhelném lomu ČSA, kde společnost Severní energetická již ukončila těžbu, směřuje do finální...

Trh padá, investor se hroutí. Při výprodeji akcií přibývá předpisů antidepresiv

Investování může být pěkně stresující záležitostí. Zvlášť když se trhu zrovna nedaří a ceny akcií i dalších investic míří strmě dolů. Některé studie dávají dokonce do souvislosti propady burzy s...

22. června 2025

Z alpských svahů až na rok do hibernace. Jak vypadá cesta jihotyrolského jablka

Premium

Jižní Tyrolsko je největším pěstitelem jablek v celé Evropě, čemuž odpovídá i fakt, že každý desátý plod pochází právě odsud. Na přibližně 18 tisících hektarů pracuje ve svých sadech přes šest tisíc...

22. června 2025

Každé auto prodané v USA může zdražit až o dva tisíce dolarů, zjistila analýza

Až o téměř 2 tisíce dolarů (asi 46 tisíc korun) může kvůli dovozním clům Donalda Trumpa zdražit každé nově prodané auto ve Spojených státech amerických. Analýza poradenské společnosti AlixPartners...

21. června 2025

Skandinávská gastronomie zažívá boom, Michelin ocenil téměř sto podniků

Severská kulinářská scéna získala letos rekordní počet michelinských hvězd. Ocenění si odneslo celkem 96 restaurací, o jedenáct více než v roce 2024. Skandinávská gastronomie těží z nárůstu...

21. června 2025

Rostoucí ceny kakaa těší pašeráky. Největší afričtí producenti s nimi vedou boj

Ceny kakaa v posledních měsících výrazně vzrostly, proto stoupá rovněž míra pašování, zvlášť v afrických státech, v nichž jsou kontroly úřadů zpravidla nedostačující. Doplácí na ně i přední exportér...

21. června 2025

Vítejte v továrně, která chce změnit svět. Bude chrlit 10 tisíc robotaxi ročně

Společnost Amazon se chystá vyrábět až 10 000 robotických taxi ročně v rozlehlé továrně nedaleko Silicon Valley v americké Kalifornii. Chystá se tak vyzvat lídra v oblasti samořízených taxi,...

21. června 2025  13:19

Indická hra o jablko. Země hledá farmáře i investice, vědci zase nové odrůdy

Indové milují jablka. Jejich spotřeba v posledních letech rychle roste, kvůli klimatickým změnám se ale musí spoléhat hlavně na dovoz. Indičtí vědci se i proto nyní snaží přijít s odrůdou, které by...

21. června 2025

V Šanghaji se otevře největší Legoland na světě, nabídne repliku mrakodrapů

V Šanghaji se 5. července oficiálně otevře dosud největší Legoland na světě. Bude zároveň první v Číně. Jednou z hlavních atrakcí se pravděpodobně stane miniaturní replika šanghajského nábřeží a...

21. června 2025  9:43

Egypt dokončil investice do areálu pyramid. Jen muzeum stálo víc než miliardu dolarů

Pyramidy v Gíze se řadí mezi nejoblíbenější destinace na světě. Každý rok je navštíví přibližně 2,5 milionu lidí. Léta ale cestovatelům cestu za zážitkem kazili neodbytní obchodníci s pochybným...

21. června 2025

Izrael i Írán vystřelí víc raket, než vyrobí. Může být rozhodující, komu dřív dojdou

Premium

Válka je pořádně drahý špás. Podle odhadů vojenských analytiků stojí konflikt Izrael i Írán stovky milionů dolarů denně. Munice, udržování letadel dlouhé hodiny ve vzduchu, rostoucí škody, na to...

21. června 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Válka na Ukrajině ruskou ekonomiku neničí, nesmíme dopustit recesi, řekl Putin

Tvrzení, že válka na Ukrajině ničí ruskou ekonomiku, je podle ruského prezidenta Vladimira Putina přehnané. Na pátečním ekonomickém fóru v Petrohradu poukázal na pokračující hospodářský růst, nízké...

21. června 2025  7:14

Jsou jen dva druhy kávy, malé a velké espresso, říká šéf slavné kavárny

Premium

Silvio Spohr, provozovatel Café Louvre, odhaluje, jak se mu podařilo obnovit noblesní kavárnu v srdci Prahy a proč preferuje osobní kontakt před QR kódy a samoobslužnými panely, a to i přes moderní...

21. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.