Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Německá ekonomika nefunguje a stahuje níž i Česko. Potřebuje nový model růstu

Německo trápí hospodářská stagnace. Hrubý domácí produkt se ve druhém letošním čtvrtletí mezikvartálně nezměnil, meziročně se dokonce o 2 desetiny procenta propadl. Německá ekonomika bojuje se slabou spotřebou domácností, vysokou inflací či s nízkými investicemi do moderních technologií. Německo začíná hospodářsky čím dál více zaostávat a ohrozit to může i Českou republiku.

ilustrační snímek | foto: ČTK

Německo se v posledních měsících zařadilo mezi státy Evropské unie, které se vrátily na předpandemickou hospodářskou úroveň jako skoro poslední. Pokud chce v globálním konkurenčním světě uspět, stojí před ním podle ekonomů obrovská a nepříliš jednoduchá výzva. Najít nový model a motor ekonomického růstu.

„Německo je průmyslová země, jejíž model hospodářského růstu je dlouhodobě založen na exportu. Ekonomický úspěch Německa se léta opíral o využívání levných dodávek z východoevropských zemí, které se počátkem devadesátých let po rozpadu Sovětského svazu integrovaly do Evropy. Ve výrobě převažují produkty automobilového průmyslu a investičních celků, které jsou citlivé na hospodářský cyklus i na subdodávky ze zahraničí. Na současném stavu německé ekonomiky se proto podepsaly třeba i problémy v dodavatelských řetězcích v uplynulých letech během pandemie,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank, kterou je Helena Horská.

Ta zároveň dodává, že k aktuálním hospodářským problémům Německa přispěla i ztráta ruského trhu či rostoucí soběstačnost a technologická vyspělost čínského vývozu, kterému se v mnohém podařilo předstihnout osvědčenou německou výrobu. Energeticky náročné německé ekonomice ale podle analytiků neprospívají ani vysoké ceny energií, které snižují konkurenceschopnost německé produkce na globálních trzích.

Německo ohlásilo nejprudší propad ekonomiky za půl století

„Zdražení energií po skončení dovozů levného ruského zemního plynu a po utlumení činnosti atomových elektráren zhoršilo postavení průmyslu, který má v německé ekonomice velkou roli, přičemž náhrada ze strany obnovitelných zdrojů přichází jen pomalu,“ komentuje situaci v Německu ekonom Michal Skořepa z České spořitelny, který je rovněž členem Výboru pro rozpočtové prognózy.

Problémem je i vysoká inflace

Celá řada analytiků se nyní domnívá, že po 25 letech je německá ekonomika opět nemocným mužem Evropy. Naposledy si toto označení zasloužila na přelomu tisíciletí v době nevýrazného hospodářského růstu a vysoké míry nezaměstnanosti. Velkou měrou se na tom nyní podepisuje i vysoká inflace. Spotřebitelské ceny v Německu totiž během července meziročně stouply o 6,2 procenta, což je asi o devět desetin procenta nad průměrem eurozóny.

V cenách bytů jsme předběhli i Německo, nájmy zdraží, říká analytik

Ředitel výzkumu v Kiehlově institutu pro světovou ekonomiku Stefan Kooths tvrdí, že Německo doplácí na soubor jednotlivých problémů. „Potíží je i rychle stárnoucí populace nebo poměrně vysoká sazba daně z příjmu právnických osob,“ říká Kooths.

Po globální finanční krizi v roce 2008 německá ekonomika rostla v průměru o dvě procenta ročně. Během tohoto období vykazovala rozpočtové přebytky, a zvláště úspěšná byla její exportní politika. Nyní je ale hospodářská situace v Německu úplně odlišná a ani prognóza do budoucna není ideální.

Německo bude zaostávat i nadále

Mezinárodní měnový fond očekává, že Německo bude jedinou vyspělou zemí na světě, která se v letošním roce meziročně hospodářsky propadne. Ekonomický pokles by se mohl pohybovat okolo tří desetin procenta.

Ekonomové ale dodávají, že hluboká recese Německo naštěstí minula. Rizika ale přesto trvají dál. „Čerstvě zveřejněné předběžné výsledky GFK průzkumu spotřebitelské důvěry v Německu hlásí pokles na čtyřměsíční minimum. Osobně očekávám, že v letošním třetím a čtvrtém čtvrtletí může německé HDP vykázat jen nepatrný růst, který se fakticky může opět blížit mezikvartální stagnaci,“ řekl pro iDNES.cz hlavní ekonom Generali Investments CEE Jaromír Jáč.

„V roce 2024 by však mělo následovat oživení celoročního hospodářského růstu. Kolegové z německé Generali Investments počítají s růstem německého HDP o půl procenta v roce 2024, pro rok 2025 jejich prognóza činí 1,7 procenta,“ dodal Jáč.

Nepříliš ideální hospodářská situace v Německu se propisuje i do situace ve velkých německých průmyslových podnicích. Ty v posledních měsících totiž bojují s nižší poptávkou. Výroba pro Německo klíčových společností jako Siemensu či Volkswagenu se v červnu meziročně snížila o 1,7 procenta a propadá se i německý zpracovatelský průmysl.

Zkrat v elektrických plánech VW. Němci nechtějí auta na baterky

„Zakázky v německém průmyslu se v posledních dvanácti měsících v podstatě vyprázdnily,“ uvedl pro CNN Carsten Brzesku, který je v bankovní společnosti ING odpovědný za makroekonomický výzkum.

Ekonomika doplácí i na úrokové sazby

Brzdou pro budoucí německý hospodářský vývoj jsou však i úrokové sazby ECB, kterými se evropští centrální bankéři snaží zkrotit vysokou inflaci napříč eurozónou. V současné době je základní úroková sazba ECB už na 3,75 procentech, a navíc je možné, že v dalších měsících ještě poroste. Bude záležet na tom, zda se spotřebitelské ceny budou v blízké době stáčet zpět k inflačnímu cíli.

Pro Německo jsou vysoké úrokové sazby problémem hned z několika důvodů. Firmy a spotřebitelé nečerpají úvěry a třeba v sektoru bytové výstavby více než 40 procent německých developerů hlásí nedostatek zakázek. Zároveň se tím navyšují náklady na obsluhu státního dluhu, které by jinak mohly být využity jinak.

Česko ve střehu

Německé hospodářské problémy jsou komplikací i pro Českou republiku. Právě Německo je totiž českým nejvýznamnějším obchodním partnerem. Podle ekonomů bude nedostatečná německá ekonomická výkonnosti brzdou, která bude bránit výraznému oživení proexportně a průmyslově orientované české ekonomiky. I proto ekonomové pro rok 2023 České republice spíše predikují pokračující hospodářskou stagnaci.

„Německý vývoj pociťujeme v Česku už nyní. Do Německa směřuje téměř třetina veškerých našich vývozů zboží a je vidět, že poptávka po našem exportu je nižší,“ uvádí ekonom Petr Gapko z bankovního domu Moneta Money Bank.

Je patrné, že česká ekonomika se výkonnost té německé do budoucna spolehnout už nemůže. K tomu se navíc v Česku přidává i rozbujelá byrokracie, podfinancovaná infrastruktura, nedostatečné investice do vývoje a výzkumu nebo nedostatek kvalifikované pracovní síly na trhu práce.

Ozvěna inflace se nese Německem. Symbolem jsou šaty z miliardových bankovek

„Česko i za vynaložení veškerého úsilí bude rádo za nenulový, tedy velmi nízký ekonomický růst. Přeorientovat se zcela na jiné trhy není v praxi momentálně uskutečnitelné. Usilovat o diverzifikaci trhů, zvýšení vývozu zboží s vyšší přidanou hodnotou a nepodceňovat ani vývoz služeb je za dané situace každopádně nevyhnutelné,“ myslí si ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Podle posledních dostupných údajů se česká ekonomika letos ve druhém čtvrtletí meziročně propadla o 0,4 procenta. Pokles byl podle statistiků ovlivněn hlavně nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a úbytkem zásob. Znamená to, že česká ekonomika oslabuje už druhé čtvrtletí v řadě. V prvním kvartále také meziročně klesla o 0,4 procenta.

30. července 2023

Autor:
  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Pražské letiště má opět potíže. Hlásí technické problémy s informačními systémy

Aktualizujeme

Pražské Letiště Václava Havla se potýká s technickými problémy informačních systémů. Uvedlo to ve středu na síti X. Nefungují hlavní informační tabule v terminálech, doporučeno je tak poslouchat...

24. července 2024  14:22,  aktualizováno  14:33

Zástupci vlády proberou s Moravia Steel plán na převzetí části Liberty. Odboráři volají o pomoc

Ministři Zbyněk Stanjura, Jozef Síkela a Marian Jurečka se ve čtvrtek sejdou s vedením třinecké společnosti Moravia Steel. Ta jako jeden z možných investorů projevila zájem o částečné převzetí...

24. července 2024  10:41,  aktualizováno  14:21

ČEZ zahájil jednání o smlouvě na stavbu reaktorů, podpis se očekává v březnu

Polostátní energetická společnost ČEZ zahájila ve středu jednání s korejskou firmou KHNP o smlouvě na stavbu dvou jaderných reaktorů v Dukovanech. Podle mluvčího firmy Ladislava Kříže se podpis...

24. července 2024  13:19

Zemřela pedagožka a marketingová odbornice Jitka Vysekalová. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela vysokoškolská pedagožka a expertka v oblasti psychologického výzkumu trhu Jitka Vysekalová. Byla autorkou mnoha odborných knih a publikací, mezi ně patří například Psychologie...

24. července 2024  13:10

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...