Podle Habecka je zastropování cen pro chemičky, ocelárny, sklárny a další energeticky náročné firmy nezbytné, protože jinak kvůli drahým energiím nebudou moct konkurovat rivalům ze Spojených států a Číny. Ministr hospodářství se obává, že se fabriky začnou přesouvat za hranice Německa i Evropy.
Neumím plakat, ale bude to hodně těžké, říká podnikatel o energetické krizi |
Asociace chemických provozů VCI Habeckův plán uvítala, podle ní jde o game-changer na poli mezinárodní konkurenceschopnosti. Méně nadšení ovšem projevují Habeckovi koaliční partneři. V článku pro deník Handelsblatt ministr financi Christian Lindner uvedl, že by bylo zastropování cen ekonomicky nerozumné.
„Na tento projekt nejsou k dispozici žádné finanční prostředky,“ reagoval Lindnerův tiskový mluvčí krátce poté, co ministerstvo hospodářství svůj plán zveřejnilo.
Německo versus Česko
|
Habeckův resort vyčíslil, že by opatření stálo německou spolkovou pokladnu 25 až 30 miliard eur (585 až 702 miliard korun). „Habeck vlastně doporučuje, aby daňoví poplatníci dotovali některé z největších německých znečišťovatelů,“ podotkl k tomu německý web Deutsche Welle.
K ministru financí Lindnerovi se přiklonil i kancléř Olaf Scholz. Klíčem ke snížení cen elektřiny je spíš zvýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů než dotační politika, myslí si kancléř.
„Víme, že budeme mít nižší ceny elektřiny než dnes, jakmile dosáhneme našeho cíle, tedy jakmile obnovitelné zdroje převládnou ve výrobě elektřiny v Německu,“ cituje Scholze agentura Reuters. „Již dnes existují regiony, v nichž je výroba elektřiny tak levná, jak chceme, aby průmyslové provozy mohly obstát v globální konkurenci bez dotací,“ dodal kancléř.
Dopad pro české firmy
Habeckovy plány by mohly být v rozporu s unijními pravidly o hospodářské soutěži. Pokud by totiž německé firmy měly cenu elektřiny dlouhodobě zastropovanou, zvýhodnilo by je to například proti českým podnikům a společnostem z dalších evropských zemí.
Německo končí s jádrem. Chce ho nahradit vodíkem, mezitím bude pálit uhlí |
A jestliže německý resort financí říká, že na dlouhodobé dotování cen nejsou v tamní státní kase prostředky, pro Českou republiku to platí dvojnásob. Ta naopak nyní hledá peníze, jimiž by mohla zalepit díry v rozpočtu. Na další rozšiřování deficitu není prostor.
Habeck se i přesto nevzdává. Jeho ministerstvo uvedlo, že zahájí konstruktivní diskusi s Evropskou komisí ohledně hospodářské soutěže. Zároveň vyzvalo k vytvoření širší evropské strategie na pomoc energeticky náročných odvětví.