Nedávného průzkumu se zúčastnili respondenti ze zhruba 3 300 německých firem. Plyne z něj, že zejména energeticky náročné podniky se momentálně rozhodují o své budoucnosti. Skoro polovina všech německých společností s vysokými náklady na elektřinu již plánuje nebo dokonce přistoupila k omezení výroby či k přesunu do zahraničí, kde je levněji. To je o sedm procentních bodů více než loni, píše německý portál Welt.
„Důvěra německých firem v energetickou politiku země byla vážně narušena. Mnoho podniků sice před lety vidělo v energetické transformaci i příležitosti. Nyní ale jasně převládají rizika,“ shrnuje výsledky průzkumu Archim Dercks, zástupce výkonného ředitele Německé průmyslové a obchodní komory.
KOMENTÁŘ: Když Němci kašlou na Green Deal a konají, zatímco Češi jen čekají |
Mezi německými energeticky náročnými průmyslovými společnostmi s více než pěti sty zaměstnanci je situace nejdramatičtější. O omezení výroby nebo přesunu do zahraničí uvažuje celkem 51 procent firem. Pro Německo je znepokojující, že tyto velké podniky mají obvykle i velmi solidní mezinárodní pozici, což jim uskutečnění plánů na přesun značně usnadňuje.
„Deindustrializace Německa začala a zdá se, že s ním nikdo nic nedělá,“ cituje vyjádření jedné západoněmecké průmyslové firmy obchodní komora s tím, že němečtí politici vůbec neberou vážně ani obavy malých a středních podniků.
Archim Dercks kritizuje současnou německou vládu také za to, že se vůbec nevěnuje otázce energií. Německým politikům také vytýká opakované sliby, že po několika měsících již měly koncové ceny energií výrazně klesnout. Podle něj je to pravda jen částečně, neboť jde hlavně o ceny na spotovém trhu, což pro průmyslové firmy má většinou v praxi jen malé dopady.
Německé podniky odkládají investice
Německé průmyslové firmy v průzkumu zároveň uvedly, že kvůli stále vysokým cenám energií nemohou tolik investovat. Čtvrtina z nich nemůže vyčleňovat ani dostatek prostředků na ochranu klimatu. Pětina firem odkládá své investice do výzkumu a vývoje a celkově jsou dvě třetiny německých průmyslových firem v obavách o budoucí konkurenceschopnost.
Německý ministr kritizuje plány na odklon od uhlí. Klimatu neprospějí, tvrdí |
Kromě energetické politiky přidělává německým firmám starosti masivní byrokracie i nedostatečná předvídatelnost do budoucna. Zatím třeba není jasné, odkud se v Německu má brát vodík, který by v budoucnu měl nahradit zemní plyn. Podobné obavy se týkají i budoucnost uhlí.
„Skoncovat s výrobou elektřiny z uhlí do roku 2030? Tomu už nikdo nevěří. Ani ti, kdo to mají na starosti. Brzdy, které způsobuje aktuální energetická politika, může vyřešit pouze její přehodnocení. Podniky potřebují jasnou spolehlivé dodávky energie s konkurenceschopnými cenami,“ uzavírá pro Welt Archim Dercks, zástupce výkonného ředitele Německé průmyslové a obchodní komory.