Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání Spolkového sněmu (21. listopadu...

Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání Spolkového sněmu (21. listopadu 2017) | foto: Reuters

Nestíháme, hlásí rodící se německá koalice k omezení emisí CO2

  • 34
Pravděpodobná vládnoucí koalice v Německu nedodrží plán snížit emise oxidu uhličitého do roku 2020 o 40 % oproti úrovni z roku 1990. Vyplývá to z jednání CDU-CSU a SPD o budoucí vládě. Rozhodnutí by mohlo poškodit reputaci Německa na světové scéně, kde vystupuje jako jeden z lídrů boje proti klimatickým změnám.

Bývalé německé vládní strany tzv. „velké koalice“, CDU-CSU bývalé kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie SPD Martina Schulze, budou muset při svých rozhovorech o podobě nové vlády překonat mnohé překážky. Shodnou se ale na tom, že plán snížení emisí CO2 o 40 % do roku 2020 oproti úrovni z roku 1990 je neuskutečnitelný. V pondělí o tom informovala agentura Reuters.

Server climatechangenews.com cituje dokument z jednání pracovní skupiny pro životní prostředí, jež je součástí vyjednávání o podobě nové vlády, podle kterého se strany pokusí splnit cíl 40% co nejdříve. Mělo by se tak stát začátkem dvacátých let 21. století.

Němečtí Zelení, kteří se po listopadovém krachu koaličních jednání s CDU-CSU a liberály ze strany FDP již na tvorbě nové vlády nepodílejí, označili posouvání plnění ekologického cíle za nezodpovědné a staronová velká koalice podle nich „obětuje“ ochranu klimatu.

08.ledna 2018 v 17:50, příspěvek archivován: 09.ledna 2018 v 12:00

Verantwortungslos: Die #GroKo opfert die #Klimaschutzziele 2020 in ihren Sondierungsgesprächen. Zeigt Euren Protest & retweetet das Bild! #GrokoSondierungen https://t.co/Qdiiy0dzne

Dlouhodobý cíl Spolkové republiky, omezit emise CO2 o 55 % do roku 2030 (oproti stavu z roku 1990) zůstává nezměněný.

Podle zprávy enviromentálního think-tanku Agora Energiewende ze září minulého roku, snížilo Německo emise oxidu uhličitého do roku 2016 o 28 %, oproti situaci z roku 1990.

Navzdory rychle se rozvíjejícímu sektoru obnovitelných zdrojů energie Německo stále vyrábí téměř 40 % elektřiny z uhlí. Nesplnění plánu omezení emisí by mohlo poškodit reputaci Německa na světové scéně, kde se snaží vystupovat jako lídr boje proti klimatickým změnám.

Již v listopadu minulého roku, kdy se do německého Bonnu sjeli delegáti z celého světa na klimatickou konferenci Organizace spojených národů (OSN), působila hostitelská země značně rozpačitým dojmem. Angela Merkelová nebyla schopna ve svém projevu učinit žádné enviromentální závazky, napsal magazín Forbes.

Server Quartz uvádí, že Merkelová během předvolební kampaně slíbila dodržení cíle do roku 2020, ale v současné situaci potřebuje především aby její druhý pokus o sestavení vlády vyšel. V případě, že se nepodaří obnovit velkou koalici, Německo čekají předčasné volby. Vzhledem k historicky nejhorším volebním výsledkům největších německých stran CDU-CSU a SPD v posledním hlasování se mnozí komentátoři shodují, že v případě předčasných voleb by jejich pád pokračoval.